Uniwersytet Wrocławski chce, by członkowie ich wspólnoty partycypowali w kształtowaniu budżetu uczelni. Miasta mają swoje budżety obywatelskie – Uniwersytet ma swój budżet otwarty.
Akademicki Budżet Otwarty to pilotażowy projekt, w którym przekazanych zostanie 150 tysięcy na projekty zgłoszone przez studentów, doktorantów i pracowników UWr. Start 7 lutego, wiosną poznamy wyniki głosowania, a do końca roku mają być zrealizowane wszystkie projektów.
Zachęcając studentów, doktorantów i pracowników UWr do udziału w programie pilotażowym Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski mówi: Uniwersytet Wrocławski to wspaniała wspólnota, w której jest dużo potrzeb i dużo pomysłów. Nie wszystkie widzimy z samej góry. Dlatego zapraszamy Was do uczestnictwa w Akademickim Budżecie Otwartym. Obiecałem wcześniej, że wprowadzimy budżet partycypacyjny na uniwersytet. Żeby go rozwijać, potrzebne jest Wasze wsparcie.
Prof. Dariusz Adamski, Prorektor ds. Innowacji i Zmian dodaje: Uniwersytety przyszłości uczą, jak tworzyć pomysły, które zmieniają rzeczywistość, jak przekonywać do tych pomysłów, jaz zdobywać na nie finansowanie Uczą przez działanie. Stąd pomysł Akademickiego Budżetu Obywatelskiego.
Do zgłaszania projektów zachęca dr Kamila Kamińska-Sztark: Takich projektów uczelnia w tym roku sfinansuje 15. Razem zdecydujemy, co zrobimy? Może to będzie pokój dla mam, kwietna łąka, instalacja artystyczna albo zawody we wspólnym graniu w playstation.
7 lutego 2022 r. rusza pierwsza, pilotażowa edycja Akademickiego Budżetu Otwartego. O tym, jak zostanie wydana kwota 150 tysięcy złotych z Rezerwy Rektora zadecydują wspólnie studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu. Liderzy wraz z zespołami będą zgłaszać propozycje działań do kwoty 10 tys. UWr inspiruje się doświadczeniami wrocławskimi, nawiązuje do WBO i mikrograntów.
Formularz jest prosty, organizatorom zależy na tym, by wyzwolić kreatywności i zaangażowanie wspólnoty akademickiej. Projekty wymyślą i zrealizują zespoły na terenie uczelni.
Wszystkie zgłaszane projekty:
1) muszą być zlokalizowane na terenie Uniwersytetu;
2) koszt pojedynczego projektu uczelnianego nie może przekroczyć 10 tys. zł wraz z kosztami opracowania niezbędnej dokumentacji realizacyjnej oraz utrzymania projektu przez cały okres jego trwania;
3) proponowane działania mogą mieć charakter zarówno inwestycji, remontu, zakupu wyposażenia, jak i wsparcia działań o charakterze kulturalnym, naukowym, społecznym;
4) realizacja wszystkich wydatków ma nastąpić do 10 grudnia 2022 r.
Zgłoszenia projektów w systemie informatycznym może dokonać 5-cio osobowa grupa inicjatywna posiadająca lidera. Każda grupa może uczestniczyć w zgłoszeniu nie więcej niż 1 projektu uczelnianego.
Aby zgłosić projekt, należy wypełnić formularz dostępny od 7.02.2022 na stronie domowej UWr w zakładce Akademicki Budżet Otwarty. Obsługę konkursu zapewnia Biuro Odpowiedzialności Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Za realizację projektów odpowiada jednostka organizacyjna właściwa dla lidera projektu.
O szczegółowym harmonogramie działań w ramach Akademickiego Budżetu Otwartego, a także o wszystkich informacjach z nim związanym można przeczytać: tutaj