Wrocław: Rekordowe wydatki miasta na inwestycje w 2022 roku [BUDŻET 2022]

0

5,3 mld zł dochodów, 6,16 mld zł wydatków i rekordowe w historii miasta wydatki inwestycyjne – 1 mld 150 mln złotych.  To główne liczby przyjętego projektu budżetu Wrocławia na 2022 rok z autopoprawkami. Za planem finansowym miasta głosowało 20 radnych, przeciw – 1, wstrzymało się z kolei 15 rajców.

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, w jak nieprzewidywalnych czasach żyjemy i jak w istocie niewiele stabilnych elementów pozostało wokół nas. To jednak, co pozostało, jak sądzę niezmienne, to nasza gotowość do służby miastu i jego mieszkańcom. Niezależnie od okoliczności – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W porównaniu do projektu budżetu, zaprezentowanego w listopadzie, budżet z uwzględnieniem autopoprawek zakłada zarówno wyższe dochody – 5,3 mld zł – jak i wydatki – 6,16 mld zł. Największą część wpływów (69%) stanowić będą dochody własne w wysokości 3,67 mld zł. To m.in. wpływy z podatku od nieruchomości (535 mln zł) czy podatku od czynności cywilnoprawnych (110 mln zł).

– W dobie galopującej inflacji, niekorzystnych reform podatkowych oraz wydatków związanych ze wsparciem związanym z epidemią, przygotowanie budżetu Wrocławia było szczególnym wyzwaniem. Podobnie zresztą, jak we wszystkich polskich miastach. Przyjęty budżet jest jednak bezpieczny, zrównoważony i nadal niezwykle mocno nastawiony na inwestycje. Zgodnie z planem będziemy realizowali wszystkie zapowiedziane i rozpoczęte już prace, m.in. trasę autobusowo-tramwajową na Nowy Dwór, tramwaj na Popowice, Aleję Wielkiej Wyspy czy budowę drugiego etapu obwodnicy Leśnicy – powiedział Prezydent Jacek Sutryk.

Dochody pochodzące z PIT oraz CIT wyniosą w przyszłym roku 1,65 mld. To wynik niższy od prognozowanego i efekt tzw. Polskiego Ładu. Wrocław na niekorzystnych zmianach w samym podatku PIT straci w przyszłym roku ok. 220 mln zł. Przyjęty budżet zakłada deficyt w wysokości 837 mln zł.

– Oprócz niekorzystnych przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, Wrocław, podobnie jak inne samorządy, musi zmierzyć się również z inflacją oraz wzrostem cen energii czy paliw. Oznacza to nawet pół miliarda złotych dodatkowych wydatków – zaznacza Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia. – Te czynniki skutkują również spadkiem nadwyżki bieżącej, czyli różnicy między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi. W 2021 roku było to 232 mln zł. W przyszłym roku planujemy nadwyżkę już tylko na poziomie 43 mln zł.

W przyjętym budżecie wprowadzono również 3 wnioski radnych, które po korekcie źródła finansowania, zostały włączone w postaci autopoprawki prezydenta. To projekty o łącznej wartości 600 tys. zł. Chodzi o program profilaktycznego zabezpieczenia płodności u osób z chorobą nowotworową, remont i montaż windy w ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym przy ul. Górnickiego, a także zwiększenie nakładów na bezpłatne kastracje i sterylizacje kotów oraz psów. Pozostałe autopoprawki zostały odrzucone m.in. ze względów formalnych, ale także część z nich znajdowała się już w projekcie przygotowanego przez prezydenta budżetu.

Rekordowy budżet inwestycyjny

1,15 mld zł na inwestycje to wrocławski rekord. Według przyszłorocznego planu inwestycyjnego zgodnie z założeniami realizowane będą trwające już inwestycje, takie, jak siedmiokilometrowa Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór (91 mln zł)trasa tramwajowa na Popowice (84 mln zł), drugi etap realizacji obwodnicy Leśnicy (84 mln zł) czy budowa Alei Wielkiej Wyspy (67 mln zł). Rozpocznie się również realizacja zapowiadanych nowych Mostów Chrobrego, na których przygotowane będzie również torowisko z myślą o tramwaju na Swojczyce. Tylko w przyszłym roku miasto przeznaczy na budowę nowej przeprawy 54 miliony złotych.

Wrocław nie rezygnuje również z wydatków na mniejsze remonty torowisk w ramach TORYwolucji oraz remonty infrastruktury drogowej – to prace na łączną kwotę 137 mln zł.

 

Edukacja – inwestycje i bieżące wydatki

Kolejne 111 mln zł będzie przeznaczone na budowy nowych placówek i kompleksowe przebudowy szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz infrastruktury sportowej. To m.in. realizacja zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej dla 1200 dzieci czy rozbudowa ZSP 10 przy ulicy Rumiankowej, gdzie odnowiona zostanie także sala gimnastyczna.

Oświata będzie najwyższą kategorią wydatkową, na którą miasto przeznaczy 1,78 mld zł. To ok. 29% wszystkich wydatków. Pieniądze trafią przede wszystkim na utrzymanie placówek oraz wynagrodzenia dla nauczycieli. Według szacunków subwencja oświatowa pokryje niespełna 50% wszystkich wydatków bieżących związanych z oświatą.

 

Miliony na wsparcie mieszkańców i ich pomysłów

Na wydatki bieżące związane z pomocą, polityką społeczną i rodziną Wrocław przeznaczy 816 mln zł. Kwota obejmuje m.in. działalność DPS-ów i placówek opiekuńczo-wychowawczych, usługi opiekuńcze i specjalistyczne, zasiłki czy dodatki mieszkaniowe. Kwota jest niższa ok. 365 mln zł niż przed rokiem, ponieważ obsługa i wypłata świadczeń 500+ została przeniesiona z MOPS-u do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważnym elementem budżetu będą również programy partycypacyjne, zachęcające mieszańców do decydowania o tym, jak mają wyglądać ich osiedla. To Fundusz Osiedlowy, Wrocławski Budżet Obywatelski, Program Inicjatyw Rad Osiedli i Program Inicjatyw Lokalnych. Na realizację projektów zaproponowanych przez mieszkańców zarezerwowano łącznie 79 milionów złotych. W ramach samego Funduszu Osiedlowego w roku 2022 roku na inwestycje wydane zostanie 26 mln złRekordowy będzie również budżet przyszłorocznego WBO – 34 mln zł.

Miliony na wymianę kopciuchów i rewitalizację

Ważnym elementem działań miasta będzie również kontynuacja programu wymiany pieców bezklasowych. W ramach akcji „Zmień piec” tylko w tym roku wymienionych będzie co najmniej 4 tys. kopciuchów. W kolejnym roku mieszkańcy również będą mogli liczyć na dofinansowania z programu KAWKA Plus. Równolegle, miasto będzie wymieniało piece na ogrzewanie ekologiczne w zasobie komunalnym. Na pakiet działań związanych z walką ze smogiem Wrocław przeznaczy 67 mln złotych

– Deklaruję, że na ten cel będziemy dokładać środków w trakcie roku budżetowego – jeśli tylko mieszkańcy zdecydują się skorzystać z naszych dotacji na wymianę kopciuchów i okien. Bardzo do tego zachęcam – mówił prezydent Wrocławia.

Łącznie, Wrocław przygotował 438 mln zł na zadania związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska.

479 mln zł zostanie przeznaczone na gospodarkę mieszkaniową, czyli m.in. program rewitalizacji mieszkań komunalnych (30 mln zł). Do 2024 roku kompleksowo zostanie zmodernizowanych 35 podwórek za 60 mln zł. Wydatki związane z kulturą zostały zaplanowane na poziomie 198 mln zł. Kwota zostanie przeznaczona między innymi na działalność centrów i instytucji kultury oraz ochronę i opiekę nad zabytkami.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWigilia – czym jest dla wrocławian?
Następny artykułWrocław: Ruszyła budowa wielofunkcyjnej Hali Sportowej na Kłokoczycach
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.