Wrocław: Podczas remontu liceum odkryto ścienne malowidło z herbem miasta! Trwają prace konserwatorskie

0
fot. Wrocławskie Inwestycje

Trwają prace konserwatorskie herbu Wrocławia, który odkryty został podczas remontu auli w I LO przy ul. Poniatowskiego – informują Wrocławskie Inwestycje.

Specjaliści od rekonstrukcji zabytków skrupulatnie zajmują się każdym elementem malowidła. Muzy towarzyszące herbowi musiały praktycznie powstać od podstaw. Niewiele fragmentów ich postaci się zachowało. 

Robotnicy podczas prac malarskich na ścianie auli trafili na olbrzymie malowidło, które zostało ukryte pod tynkiem jeszcze przed II wojną światową.

fot. Wrocławskie Inwestycje
Praca powstała na początku XX wieku, wtedy kiedy budowano szkołę. Wykonane jest w stylu art deco, bardzo wówczas popularnym na świecie.
fot. Wrocławskie Inwestycje
W centrum malowidła ściennego znajduje się herb Wrocławia z XVI wieku z tarczą z głową św. Jana Chrzciciela, patrona miasta i z czterema tarczami wokół: na górnej białego lwa – nawiązującego na panowania czeskiego, na drugiej czarnego orła śląskiego, na dole głowy św. Jana Ewangelisty, a także litery „W” od historycznej nazwy miasta Wratislavia.
fot. Wrocławskie Inwestycje

Inwestycja jest sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu miasta. Jej koszt to blisko 115 tys. zł. Prace zakończą się już za kilka tygodni.

mat. fb/ Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułN-Park we Wrocławiu urośnie niemal dwukrotnie
Następny artykuł1000 biletów kinowych do zdobycia w Magnolia Park!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.