Wrocław: pierwsze sesje nowych Rad Osiedli

0
fot. Grzegorz Rajter

Pierwsze sesje nowo wybranych samorządów osiedlowych od 3 listopada odbywają się w siedzibie Rady Miejskiej Wrocławia w Sukiennicach 9. Zaproszenia do udziału w uroczystych sesjach otrzymali radni 44 Osiedli, w których stwierdzono ważność wyborów.

W przypadku czterech Osiedli złożone zostały protesty wyborcze i te rady swoją sesję inauguracyjną mają odroczoną do momentu rozstrzygnięcia procedury odwoławczej.

Ze względu na liczbę Osiedli sesje odbywać się będą przez kilka dni według harmonogramu ogłoszonego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia. Kulminacyjnym momentem będzie złożenie ślubowania – dopiero po zaprzysiężeniu, każda z osób wybranych w wyborach zaczyna pełnić swój mandat.

Uroczyste sesje to także moment wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Osiedla, którzy od tego momentu będą pełnić te funkcje. Samorządy osiedlowe, w których skład wchodzi 15 lub 21 osób, składają się z organu uchwałodawczego – czyli Rady oraz wykonawczego – Zarządu. Na wybranie osób, które pełnić będą funkcje w Zarządzie Osiedla, radni mają czas do 30 dni od pierwszej sesji.

Przewodniczący Rady Miejskiej, który jest gospodarzem uroczystych sesji inauguracyjnych: 

Niemal 800 nowych osiedlowych radnych w ciągu najbliższych dwóch tygodni, rozpocznie swoje kadencje. Już dziś, na inauguracyjnych posiedzeniach radni odbiorą zaświadczenia o wyborze, złożą ślubowanie, a także wybiorą przewodniczących i wiceprzewodniczących poszczególnych rad. Przede wszystkim w pierwszej kolejności muszą się poznać, wypracować priorytety i cele dla lokalnych społeczności, a przypomnę, że Wrocław planuje uruchomić kolejną edycję Funduszu Osiedlowego, więc 48 rad osiedli ma dodatkowo do wydania na inwestycje i remonty 40 mln zł.  Nowo wybranym radnym serdecznie gratuluję, życzę determinacji i sukcesów, a także deklaruję chęć współpracy – Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Podczas pierwszej sesji radni otrzymają informacje, jak w praktyce wygląda pełnienie mandatu. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego – jednostka najbliżej współpracująca z samorządami osiedli – przygotowała cykl szkoleń oraz komplet materiałów, z którymi radni będą mogli sukcesywnie się zapoznawać.

Współpraca z samorządami osiedlowymi jest dla nas niezwykle ważna. To cenne doświadczenie, by patrzeć na miasto oczami bardzo lokalnych samorządów, które są najbliżej mieszkańców – ich potrzeb i oczekiwań. WCRS już od ponad 5 lat wspiera i współpracuje z samorządami osiedlowymi. Serdecznie gratulujemy nowo wybranym Radnym – życzymy sił i sukcesów w pełnieniu mandatu. Biuro Współpracy z Osiedlami Wrocławia jest do Państwa dyspozycji. Mamy nadzieję, że nasza współpraca przyczyni się do rozwijania lokalnych wspólnot – będziemy w tym działaniu pomagać i doradzać – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Samorządy Osiedli stanowią od lat bardzo istotny element lokalnego środowiska, będąc nie tylko reprezentantem interesów swoich mieszkańców, ale przede wszystkim ważnym podmiotem uczestniczącym w kreacji miejskiej i osiedlowej polityki. WCRS pozostaje przy tym jednostką, która wspiera radnych osiedlowych i pomaga w sprawnym realizowaniu kompetencji samorządów, dzięki pracy doświadczonego zespołu tworzącego Biuro Współpracy z Osiedlami Wrocławia – dodaje Kamil Ziętek, kierownik Biura.

Samorządy osiedlowe prowadzą działania społeczne przede wszystkim z zakresu kultury, edukacji, ekologii i sportu. Pełnią funkcję opiniodawczą w stosunku do jednostek miejskich w zakresie działań dotyczących Osiedla. Zarządzają budżetem, który jest częścią budżetu miejskiego.

Rocznie na bieżącą działalność samorządów osiedlowych Miasto przeznacza ok. 4 mln zł, z czego 2 mln stanowią środki przyznawane przez WCRS na zadania społeczne.

O dodatkowe środki (łącznie 40 mln zł na dwa lata) samorządy mogą wnioskować w ramach programu infrastrukturalnego Fundusz Osiedlowy. Składane projekty przechodzą weryfikację i po pozytywnym zatwierdzeniu są realizowane. W pierwszej edycji Funduszu Osiedlowego z 375 projektów zrealizowanych zostanie 179. Fundusz Osiedlowy, w którym udział obliguje samorządy do konsultacji społecznych, pełni funkcję partycypacyjną, podobnie jak Wrocławski Budżet Obywatelski.

Wybory do Rad Osiedli odbyły się 17 października. Spośród niemal 1200 kandydatów mieszkańcy Wrocławia wybierali swoich 786 przedstawicieli. Frekwencja wyniosła 6,28% uprawnionych do głosowania.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAnatomiczna Wystawa BODY WORLDS – VITAL zachwyca widzów we Wrocławiu!
Następny artykułNa Kozanowie powstał plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.