Anatomiczna Wystawa BODY WORLDS – VITAL zachwyca widzów we Wrocławiu!

0

Najliczniej odwiedzana na świecie naukowa wystawa, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa zachwyca widzów we Wrocławiu! Fakt ten potwierdza niezwykle pozytywny odbiór wystawy jak i duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Ekspozycja będzie czynna tylko do 15 grudnia br. w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (obok Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1).

Wystawa opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. BODY WORLDS już od ponad ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia. Eksponaty dr Hagensa oglądało już ponad 50 mln widzów na całym świecie.

© Twycer / www.twycer.nl

Tegoroczna wystawa jest zupełnie nową odsłoną wystawy BODY WORLDS i różni się tematycznie się od tej która 6 lat temu odwiedziła Wrocław. Ekspozycja BODY WORLDS – VITAL  skupia się na tym, jak styl życia wpływa na nasz organizm. Prezentuje jak działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i bada sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Wystawa zmienia nasze wyobrażenie o nas samych. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii oraz zdrowia poprzez eksponaty, które dają kompletny obraz sposobu naszego funkcjonowania wewnątrz. Porównano obok siebie narządy zdrowe jak i chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia może wpłynąć na organizm, np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszą procesy starzenia znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób. Wiedza zdobyta podczas zwiedzania wystawy inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie –  Ewa Król, rzecznik prasowy wystawy.

Körperwelten Ausstellung Berlin; Gunther von Hagens
Dr. Angelina Whalley ist Frau Ärztin und Kuratorin und Sohn Rurik von Hagens

L’Osservatore Romano, wydawnictwo katolickie, przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie:
„BODY WORLDS zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii, pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawę z tego co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziw i szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała.”

Colleen Schultz, Kierownik Oświaty z Children’s Health Education:
,,Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała – bez względu na wiek. Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe. Każdy znajdzie coś dla siebie – edukację, czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia.”

Dr Carlyle Chan, Profersor Psychiatrii w Medical College of Wisconsin:
,,BODY WORLDS w niesamowicie interesujący sposób przedstawia tajemniczość naszego ciała. Na jednym poziomie widzimy zawiłość ludzkiego ciała a na innym poziomie przyglądamy się komuś, kto myślał i oddychał. Ta wystawa to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam w szczególności osobom, które interesują się ludzką naturą oraz chciałyby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.”

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji prof. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy prof. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział prof. von Hagens. Od tego czasu prof. von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80-tych prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”. Dla uczniów to wyjątkowa i cenna lekcja anatomii, biologii czy przyrody. Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy  i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

Wystawa, która sprawi, że inaczej zaczniesz postrzegać swoje ciało! Zobacz, poznaj, przeżyj!

Data: Tylko do 15.12.2021 r.
Miejsce: Instytut Automatyki Systemów Energetycznych, (obok Hali Stulecia), Wrocław, ul. Wystawowa 1
Ceny biletów: Bilety już od 32 zł

Więcej informacji o wystawie, biletach, godzinach, procesie plastynacji i materiały do pobrania na www.bodyworlds.pl oraz FB: https://www.facebook.com/BodyWorldsPolska

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSławek Uniatowski we Wrocławiu!
Następny artykułWrocław: pierwsze sesje nowych Rad Osiedli
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.