Wrocław: Opłaty za wywóz śmieci wzrosną

0

W związku radykalnym podnoszeniem cen przez prywatne firmy odpowiadające za wywóz odpadów Miasto Wrocław jest zmuszone wprowadzać zmianę cennika dla mieszkańców. Co ważne, zgodnie z przepisami, ani jedna złotówka nie zasili budżetu miejskiego, a całość ponoszonych przez wrocławian opłat przeznaczona będzie na system gospodarowania odpadami.

To kolejny przykład drożyzny i wyższych cen, obok opłat za gaz czy prąd, którymi niestety obciążeni będą mieszkańcy, dlatego ratusz wprowadzi specjalny system działań osłonowych.

Usługę wywozu Miasto Wrocław zamawia na wolnym rynku w postępowaniach przetargowych. W pierwszym (lipcowym) przetargu firmy świadczące taką usługę wyceniły ją na ponad 431 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim postępowaniu, dlatego przetarg został unieważniony i miasto ogłosiło drugie postępowanie.

Z uwagi na liczbę pytań przeciąga się zakończenie kolejnego przetargu. Rozpoczęte negocjacje w trybie „z wolnej ręki” także trwają. Nie wygląda natomiast, żeby zaproponowane przez prywatny sektor stawki okazały się niższe, stąd zmuszeni jesteśmy zmienić cennik za wywóz śmieci, tak by system się sfinansował. Zgodnie z przepisami ogólnopolskimi, żadna z gmin nie może zarabiać na tej usłudze. Od firm zajmujących się wywozem odpadów zależy czy cena ta będzie finalnie niższa – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

O tym czy podwyżki wejdą w życie zadecydują radni miejscy podczas sesji 22 grudnia. Jeżeli rajcy podejmą decyzję o koniecznych podwyżkach od lutego każda osoba zamieszkująca we Wrocławiu płacić będzie 41,24 zł/miesięcznie za wywóz odpadów posegregowanych.

Aby system się sfinansował potrzeba podnieść opłatę śmieciową do 41,24 zł od każdej osoby mieszkającej na terenie Wrocławia. Jeżeli okaże się, że finalnie stawki zaproponowane przez firmy będą niższe – wprowadzimy nową uchwałę – zmniejszającą tę kwotę. Bo, co należy podkreślić, budżet miejski nie może na tym zarabiać. Mocno szacowaliśmy różne warianty opłat, wybraliśmy najwłaściwszy jeśli chodzi o sfinansowanie tej usługi. Nie robimy tego, by ratować miejskie finanse, ta opłata „omija” nasz budżet – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Miasto wprowadza specjalne działania osłonowe

Co ważne Miasto planuje systemowo pomóc osobom, które najbardziej dotknie podwyżka opłat śmieciowych.

Wiemy, że ważną kwestią są rozwiązania osłonowe, wspierające finansowo tych, którzy najbardziej mogą odczuć zmianę cennika: osoby najuboższe i rodziny wielodzietne. W zapisach uchwały obejmiemy te dwie grupy wsparciem. Szczegóły jeszcze dopracowujemy, ale nie wyobrażam sobie, podobnie jak moje koleżanki i koledzy, żeby takiego wsparcia nie było. Nie my jako radni wygenerowaliśmy tę sytuację, ale my możemy wprowadzić narzędzia osłonowe – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej we Wrocławiu.

Sytuacja z podwyżkami za odpady dotknie także wrocławian mieszkających w spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnie, podobnie jak Miasto Wrocław, nie mogą na tym zarabiać, a zapowiadana zmiana sytemu, w związku z naliczaniem opłat od każdej osoby, pomoże uszczelnić dotychczasowy system poboru opłat.

Jako spółdzielcy widzimy jaką politykę prowadzą firmy śmieciowe. Dotyka to także nas, czyli zarządców dla tysięcy mieszkańców w naszych spółdzielniach. Liczymy na to, że finalnie stawki będą niższe, bo po podwyżkach prądu czy gazu to kolejne wzrosty opłat, które dotykają mieszkańców naszych spółdzielni – mówi Marek Dera, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Zdaniem spółdzielców zapowiadana przez miasto zmiana systemu z naliczaniem od każdej osoby to słuszny kierunek: – Bo pomoże nam także uszczelnić system, dzięki czemu uiszczać opłaty zaczną także ci, którzy dotąd nie wykazywali dokładnie ile osób zamieszkuje ich lokal dodaje Dera.

Zmiany cennika za wywóz odpadów to sytuacja, która dotyka także inne miasta. Od stycznia wyższe opłaty będą obowiązywać m.in. w Szczecinie czy Jeleniej Górze. Korekty cennika rozważają także inne polskie metropolie.

We Wrocławiu – w ramach systemu wywozu odpadów – znajduje się ponad 46 tys. miejsc gromadzenia odpadów i ponad ćwierć miliona pojemników na śmieci. Oznacza to ponad 11 milionów odbiorów śmieci rocznie.

mat. UM Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławskie znaczy pyszne, czyli o kuchni wrocławskiej
Następny artykułBiżuteria TOUS pod choinkę. Nowy butik w Galerii Dominikańskiej
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.