Wrocław: Odlot – nowa przestrzeń dla mieszkańców w dawnym oddziale LOT

0
fot.UM Wrocław

Otwarto nowy punkt partycypacji dla  mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Miejsce prowadzenia rozmów, kształcenia liderów konsultacji społecznych oraz informowania o społecznej aktywności. Tutaj realizowane będą konsultacje, konferencje, szkolenia, kursy czy spotkania dotyczące partycypacji. ODLOT to przestrzeń upowszechniania dobrych praktyk oraz edukacji w zakresie partycypacji społecznej.

–  Konsultacje i partycypacja – to rozmowa Wrocławian. To moment, w którym, to mieszkanki i mieszkańcy doradzają urzędowi. To współdecydowanie o ważnych sprawach, tych strategicznych i tych powszednich.  Od 2015 roku przeprowadziliśmy ponad 100 konsultacji społecznych, kolejne będą prowadzone także tutaj w Odlocie –  mówił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Partycypacje w nowoczesnej formule, czyli działania otwarte na mieszkańców, prowadzone są od 2015 r.  Powstał wtedy Wydział Partycypacji Społecznej, który zajmuje się konsultacjami, współpracą z NGO, budżetami partycypacyjnymi czyli Wrocławskim Budżetem Obywatelskim, Funduszem Osiedlowym i Mikrograntami. Lokal przy ul. Piłsudskiego 34 ma powierzchnię 152 m². Jest tam jedna duża sala i dwie mniejsze oraz zaplecze mogące pełnić rolę biura lub magazynu. Odlot został dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami.

– ODLOT to nawiązanie do poprzedniej funkcji – przez dziesięciolecia było tu biuro PLL LOT. ODLOT to także skojarzenie z kreatywną, nowoczesną atmosferą, jaką ma cechować  to nowe miejsce spotkań. Ma ono rozwijać dialog, edukować, zachęcać do aktywności. Wspierać i promować konsultacje społeczne oraz wszelkie działania partycypacyjne – WBO, Fundusz Osiedlowy , Mikrogranty, Inicjatywę Lokalną – mówił Krzysztof Ziental, z Wydziału Partycypacji Społecznej

Partycypacja to współuczestnictwo w decydowaniu i kształtowaniu rzeczywistości. O tym wszystkim, co sprawia, że życie jest lepsze i wygodniejsze.  Konsultacje to rozmowy o nowych inwestycjach, zieleni, dokumentach strategicznych – przyszłości miasta, komunikacji, ale także lokalnych sprawach –osiedlach  czy podwórkach. Konsultujemy plany inwestycji: nowe parki i tereny zielone, sportowe, linie tramwajowe, zagospodarowanie podwórek, place zabaw, w tym inwestycje w ramach WBO.

To dzięki konsultacjom miasto może rozważyć wszystkie opinie, argumenty, głosy za i przeciw. To mieszkańcy są ekspertkami i ekspertami: najlepiej znają lokalne problemy i swoje potrzeby. Udział w konsultacjach nie jest trudny, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy wysłuchać czego dotyczy przedsięwzięcie, zgłosić swoje postulaty i zadać pytania. To pozwoli nie tylko uniknąć błędów w planowaniu kolejnych inwestycji, ale też zrozumieć ich sens. Konsultacje to również okazja, by poznać zdanie i potrzeby swoich sąsiadów.

– Nasza organizacja w tym roku prowadzi i rozwija Odlot. Zależy nam na tym, by było to miejsce, gdzie można porozmawiać, prowadzić konsultacje społeczne, ale tez nauczyć się jak rozmawiać i partycypować. Stąd -Akademia Patycypacji, to cykl szkoleń, które już się rozpoczęły i będziemy je prowadzić także w przyszłym roku – wyjaśniał Tadeusz Mincer, prezes Fundacji Na Rzecz Studiów Europejskich.
Liczba zrealizowanych konsultacji społecznych [Raport o stanie miasta]:
2018 –  19 procesów konsultacyjnych
2019 – 33 procesy konsultacyjne (w tym po raz pierwszy  5 z udziałem dzieci i młodzieży)
2020 – 13 procesów konsultacyjnych  (w tym 5  z udziałem dzieci i młodzieży) + 3 spotkania konsultacyjne
2021 – 19 procesów konsultacyjnych (w tym 6  z udziałem dzieci i młodzieży)  + 14 spotkań konsultacyjnych
2022 –  9 procesów konsultacyjnych + 15 spotkań konsultacyjnych (w tym 8 z nich z udziałem dzieci i młodzieży)

Fundusz Osiedlowy
Powstał z inicjatywy prezydenta Jacka Sutryka. Każde osiedle w ramach budżetu miasta otrzymuje możliwośc zadysponowania określonej puli środków, z przeznaczeniem na realizację wybranych projektów inwestycyjnych. Można zatem ubiegać się  o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie. Pierwsza edycja Funduszu Osiedlowego odbyła się w latach 2019-2021, w ramach której  Prezydent rozdysponował 40 mln zł pomiędzy 48 Rad Osiedli. Do Urzędu wpłynęło niemal 400 wniosków inwestycyjnych, z których ponad 100 Urząd skierował do realizacji. 1 marca 2022 roku rozpoczęła się druga edycja FO na lata 2022-2023. Obecnie trwa nabór wniosków inwestycyjnych zgłaszanych przez Rady Osiedla. Budżet drugiej edycji to również 40 mln. zł.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, skierowane głównie do lokalnych społeczności. Program powstał w 2014 roku z okazji przygotowań do obchodów tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Liczba zrealizowanych projektów Mikrograntów:
2018-  103
2019 – 112
2020 – 117
2021 – 119
2022 – 117 (projektów wybranych, ostateczna liczba zrealizowanych po zakończeniu zadania)

Wrocławski Budżet Obywatelski – ponad milion głosujących wrocławian!
Program WBO działa od 2013 roku. Mieszkańcy Wrocławia co roku zgłaszają w nim propozycje lokalnych inwestycji (lub innych projektów nieinwestycyjnych). Te, które przejdą weryfikację formalną i merytoryczną, poddawane są następnie pod głosowanie. Prawo głosu w WBO mają wszyscy mieszkańcy Wrocławia, niezależnie od wieku, obywatelstwa czy zameldowania. Wybrane projekty są realizowane przez miasto

Podsumowanie 10 letniej historii WBO 2013-2022
liczba projektów zgłoszonych  5 321
liczba projektów głosowanych 2 842
liczba liderów  3 408
liczba głosujących 1 002 322
liczba projektów wygranych: 449
kwota przeznaczona na realizację: 225 750 000 zł
https://www.wroclaw.pl/rozmawia/10-ciekawostek-na-10-edycje-wbo

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUrbancard odblokujesz w sieci
Następny artykuł5 świetnych miejsc na spotkania znajomymi we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.