Wrocław nie marnuje: Na Rodzinnych Ogródkach Działkowych stanęły stoły do dzielenia się nadwyżką plonów

0
fot. Zielony Wrocław

Wrocław, miasto o bogatej historii i kulturze, znane nie tylko z pięknych zabytków, ale także z dbałością o środowisko naturalne, idzie krok dalej w działaniach na rzecz mniej marnowania żywności. W ramach miejskiej akcji „Wrocław Nie Marnuje”, wybrane Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) w mieście zachęcają działkowiczów i mieszkańców do dzielenia się nadwyżkami plonów warzyw i owoców. To innowacyjna inicjatywa, która ma na celu redukcję marnowania żywności oraz promocję ekologicznego stylu życia.

Akcja rozpoczęła się 22 sierpnia na ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa 110. Tutaj, przy bramie wejściowej do biura Zarządu, pojawił się specjalny stół przeznaczony do dzielenia się żywnością. To miejsce jest dostępne codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00. Skrzynie na owoce i warzywa oraz papierowe torby pozostawione przy wejściu pozwalają na wygodne pozostawienie nadwyżek plonów.

Jednak to nie koniec inicjatywy. Kolejne trzy ogrody działkowe również dołączą do akcji:

  • 28 sierpnia – ROD „Oaza” – ława przy ogrodzeniu ogrodu, dostępna bez ograniczeń wejście do bramy głównej ogrodu przy ulicy Ślężnej 224.
  • 1 września – ROD „Różanecznik” – stół ustawiony przy bramie wejściowej do ogrodu przy ul. Bezpiecznej od Jugosłowiańskiej 144. Dostępny codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00.
  • 9 września – ROD „Marzenie” – podczas Okręgowych „Dni Działkowca”.

To nie tylko miejsce do dzielenia się żywnością, ale także okazja do nauki. Miasto zaplanowało specjalne warsztaty ekologiczne dla działkowców na terenach ogrodów „Lepsze Jutro” i „Różanecznik”. W programie znajdują się m.in. tworzenie domków dla zapylaczy i ptaków, prelekcje dotyczące bioróżnorodności oraz segregowania odpadów, rozwiązywanie łamigłówek i malowanie eko toreb.

Co stanie się z nadwyżkami, które nie zostaną odebrane przez mieszkańców?

Owoce i warzywa trafią do pobliskich jadłodzielni, jak również do przedstawicieli organizacji takich jak Foodsharing oraz Bank Żywności. To ważny krok w kierunku walki z marnowaniem żywności i pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Akcja „Wrocław Nie Marnuje” to kontynuacja miejskiej kampanii zachęcającej do życia w stylu less waste. W ubiegłym roku do kampanii dołączyły wrocławskie targowiska, gdzie pojawiły się specjalne lodówki, umożliwiając mieszkańcom dzielenie się żywnością. Restauratorzy, piekarnie i firmy cateringowe również włączyły się do akcji przekazywania nadwyżek żywności organizacjom charytatywnym. Wrocław staje się coraz bardziej ekologicznym i świadomym miastem, w którym nikt nie zostaje zignorowany, a żywność jest ceniona i dzielona.

Akcja „Wrocław Nie Marnuje” to doskonały przykład tego, jak miasto i jego mieszkańcy mogą wspólnie pracować nad zmniejszeniem marnowania żywności i dbać o nasze środowisko naturalne. Inicjatywa ta stanowi inspirację dla innych miast i społeczności, aby również podjąć kroki w kierunku życia bardziej zrównoważonego i ekologicznego.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJaki metraż mieszkania można kupić we Wrocławiu za przeciętną pensję? [Ranking]
Następny artykułOdwiedź Galerię Dominikańska i graj o jesień pełną zakupów! Weź udział w loterii i zdobywaj nagrody!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.