Wrocław najdroższym miastem pod względem cen OC. Dlaczego?

0

Jeżeli prześledzisz zestawienia najdroższych miast pod względem średniej ceny za OC, od wielu lat przoduje w nich Wrocław. Stolica Dolnego Śląska zazwyczaj otwiera podobny ranking albo co najmniej zajmuje miejsce w ścisłej czołówce.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje, a przy okazji podpowiadamy, w jaki sposób znaleźć pożądane oszczędności.

Wrocław – tutaj naprawdę jest drogie OC!

Zgodnie z raportami datowanymi na 2022 rok, średnia składka OC we Wrocławiu wynosiła w pierwszych miesiącach tego roku aż 874 zł. Czy to dużo? Cóż, dla porównania, mieszkańcy Rzeszowa płacili średnio 650 zł, a przecież to również miasto wojewódzkie.

Wrocław jest miejscem atrakcyjnym do życia, kojarzy się z kulturą, historią, a także ciekawym rynkiem pracy, niemniej jest dość trudnym terenem dla kierowców. Nie dość, że część infrastruktury drogowej pozostawia wiele do życzenia, a korki utrudniają funkcjonowanie, to jeszcze trzeba płacić dużo za OC. Pamiętajmy, że mówimy o średniej, dlatego dla części kierowców składka jest dużo wyższa niż 874 zł. Dlaczego tak jest i najwyraźniej musi być, skoro zjawisko widać od lat?

Przyczyny wysokich kosztów OC we Wrocławiu

Gdy uruchamiasz dowolny kalkulator OC, musisz wprowadzić sporo danych, które dotyczą zarówno Ciebie jako osoby posiadającej pojazd, jak i informacji konkretnie dotyczących auta. Czy towarzystwa ubezpieczeniowe są „ciekawskie” i próbują wyłudzić od Ciebie jak najwięcej informacji? Nie o to chodzi. Po prostu składkę oblicza się na podstawie wielu różnych zmiennych związanych z ryzykiem ubezpieczeniowym. Do najważniejszych należą:

  • parametry pojazdu,
  • doświadczenie i wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania.

Ubezpieczyciele dysponują m.in. oficjalnymi statystykami policji, z których czarno na białym wynika, w których miastach i miejscowościach Polski dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, w których konsekwencji towarzystwa wypłacają odszkodowania. Niestety, pod tym względem Wrocław należy do „wypadkowych” miast, a dopóki się to nie zmieni, OC będzie tu po prostu drogie. To trochę tak jak z jeżdżeniem sportowymi samochodami z wielkimi silnikami. Ubezpieczyciel automatycznie podwyższa składkę OC, bo nie ma zaufania, że tego typu auto będzie poruszać się po drogach całkowicie bezwypadkowo. Analogicznie na tanie OC nie mogą też liczyć młodzi i niedoświadczeni kierowcy, bo to właśnie oni są najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji.

Jak płacić mniej za OC we Wrocławiu?

Skoro nakreśliliśmy już kluczowe przyczyny wysokich kosztów OC we Wrocławiu, pora zastanowić się, jak znaleźć oszczędności. Gdy lokalizacja nie sprzyja taniej polisie, choćby przemyślany wybór bezpiecznego, rodzinnego samochodu będzie argumentem na rzecz obliczenia nieco niższej składki. Jak zwykle opłaca się bezwypadkowa jazda. Za kilka lat, w trakcie których nie doprowadzisz do żadnej kolizji czy wypadku wymagających pokrycia strat, możesz liczyć nawet na 60-procentowe zniżki, co diametralnie obniża ostateczny koszt OC.

Co do zasady warto zacząć od kalkulacji OC, np. na takich stronach jak https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/miasta/wroclaw/. W Internecie bardzo łatwo sprawdzisz aktualną ofertę dziesiątek towarzystw. Wprowadzając dane w jednym miejscu, jesteś w stanie szybko ustalić, które towarzystwo ma dla Ciebie najtańsze OC. Jest to obowiązkowa polisa, mająca zawsze identyczny zakres, dlatego kieruj się ceną i oszczędzaj nawet do kilkuset zł w skali roku tylko dzięki porównywarce online!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Anieli wystąpi na Letnim Brzmieniu przed Nosowską
Następny artykułKoncert Jazzowy na zielonym dachu Wroclavii w ramach Vertigo Summer Jazz Festiwal
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.