Wrocław: MiserArt – inspirujące miejsce na Nadodrzu, w którym osoby w kryzysie bezdomności łączą się z artystami i rzemieślnikami

0
fot. MiserArt

MiserArt istnieje na wrocławskim Nadodrzu od 2014 roku – przyświeca mu idea eksperymentalnego miejsca, w którym tworzona jest przestrzeń włączającą osoby wykluczone społecznie. Jest to okazja do wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników.

Organizacja MiserArt zaprasza do udziału w spotkaniu podwórkowym w ramach projektu „Oficyna Inspiracji przysiądź się”. Projekt ma na celu wsparcie osób znajdujących się w kryzysie bezdomności oraz ich integrację z mieszkańcami miasta Wrocławia. Przyczynia się on do zmiany społecznej, dzięki przeobrażeniu negatywnego wizerunku osób w kryzysie bezdomności, osłabieniu funkcjonowania stereotypów oraz uprzedzeń w pojmowaniu bezdomności.

Wychodzimy z założenia, że aby proces „udomowienia” miał szansę się spełnić, nasze wsparcie powinno mieć charakter holistyczny i personalistyczny, odwołujący się każdorazowo do indywidualnych historii, deficytów i trudności, które doprowadziły do skrajnej postaci wykluczenia – bezdomności – mówi Andrzej Ptak, założyciel MiserArt. Według nas odpowiedzią na kryzys bezdomności poza zapewnieniem osobom miejsca do życia, jest stworzenie wraz z nimi przestrzeni aktywności, ponieważ przede wszystkim to podejmowana przez człowieka aktywność i twórczość czyni go mieszkańcem, pozwala otaczać opieką dom.

Wojciech Skibicki, kierownik ds. artystycznych MiserArt dodaje – Obecnie kilkunastoosobowy Zespół MiserArt tworzy przedmioty upcyklingowe, w tym autorskie stoły-ogrody – są one rezultatem działań w ramach pracowni dizajnu „Ecobauhaus” . To właśnie sztuka i działania kreatywne pozwalają na twórcze wyrażenie osobistych doświadczeń i historii. Organizując wydarzenie podwórkowe, chcemy zaprosić wrocławian do nas.

fot. MiserArt

Jak, kiedy i gdzie?

Od 06.07 do 08.07.2022 między godziną 11:00 a 17:00 zapraszamy do przyjścia do MiserArt i dołączenia do wspólnego tworzenia mozaiki. Na miejscu obecna będzie Alena Hrybianchuk białorusko-polska artystka, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS z Lublina.

Mozaika zostanie zainstalowana na jednej ze ścian oficyn przy ul. Cybulskiego 35A.

9.07 od godziny 16:00 zapraszamy na podwórkowe wydarzenie MiserArt przy ul. Cybulskiego 35A, podczas którego uczestnicy będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po pracowniach rzemieślniczych m.in.: pracowni stolarskiej, warsztacie ślusarsko-spawalniczym, pracowni mechaniczno-elektrycznej „im. Leszka i pracowni upcyklingowej. Dodatkowo przestrzeń wokół Cybulskiego wypełniona będzie bezpłatnymi warsztatami – uczestnicy skosztują wypalanych w piecu podpłomyków, przygotują własne odbitki w technice cyjanotypii, stworzą kule nasienne. Wprawieni animatorzy zajmą publiczność zabawami interkulturowymi łączącymi społeczność polską i ukraińską. Zaprezentujemy również skończoną mozaikę. Orzeźwienie zapewni herbata zaparzona podczas warsztatów organizowanych przez Wrocławskie Towarzystwo Herbaciane. Pod koniec warsztatów zapraszamy na wernisaż wystawy “Miejsca z miejsc” Anny Wacławek, artystki specjalizującej się w medium graficznym, o godzinie 18:00. Spotkanie zakończy koncert Sama Alty’ego – nowozelandzkiego kompozytora i artysty, określanego jako połączenie Nicka Cave’a i Damiana Rice.

Plan wydarzenia:

06.07-08.07, godz. 11:00-17:00

Wspólne tworzenie mozaiki z Aleną Hrybianchuk

09.07.2022, godz. 16:00-20:30

Zwiedzanie pracowni dizajnu EcoBauhaus

Pieczenie podpłomyków

Robienie kul nasiennych

Cyjanotypia

Warsztaty herbaciane

Zabawy integracyjne polsko-ukraińskie

18:00 wernisaż “Miejsca z miejsc” Anny Wacławek

19:00 koncert Sam Alty

Wydarzenie na Facebooku: https://bit.ly/3y0kCOD

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBolt uruchamia we Wrocławiu kategorię łączącą pasażerki z kierowczyniami
Następny artykułPodniebny koncert na Pergoli! PRO8L3M, Daria Zawiałow i Natalia Przybysz na wrocławskim Clouds Fest
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.