Wrocław: Flagowiec Olbrzymi wyrósł w Parku Szczytnickim – to piękny i olbrzymi grzyb!

0

W sercu Wrocławia, w malowniczym Parku Szczytnickim, pojawił się niezwykły gość. To Flagowiec Olbrzymi, grzyb o imponujących rozmiarach, który przykuwa uwagę wszystkich, którzy mają przyjemność go zobaczyć. Uniwersytet Przyrodniczego we Wrocławiu zaprasza do tego wyjątkowego miejsca, gdzie można podziwiać ten niezwykły przyrodniczy fenomen.

Olbrzym wśród grzybów

Flagowiec Olbrzymi, znany również jako Meripilus giganteus, to prawdziwa gwiazda Parku Szczytnickiego. Jego nazwa nie jest przesadą – okaz, który obecnie rośnie przy starym buku, jest naprawdę olbrzymi. Według dr. Kity z Uniwersytetu Przyrodniczego, zespół owocników tego grzyba może ważyć ponad 50 kilogramów. To emocjonujący widok dla wszystkich miłośników przyrody i grzybiarzy.

Fotogeniczny przyrodnik

Flagowiec Olbrzymi nie tylko zachwyca swoimi rozmiarami, ale także fotogeniczną urodą. Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć tego wyjątkowego grzyba, które można znaleźć w załączniku. Jego wielobarwny kapelusz i rosetkowato lub dachówkowato ułożone blaszki zachwycają obserwatorów. To prawdziwa gratka dla miłośników fotografii przyrodniczej.

Krótka historia flagowca

Flagowiec, mimo swojego piękna, jest pasożytem. Niemniej jednak, do października 2014 roku znajdował się na liście grzybów chronionych. Jest to grzyb skomplikowanej budowy, składający się z wielu połączonych u podstawy kapeluszy. W naturalnym środowisku rośnie u podstawy różnych gatunków drzew liściastych, często przy martwych pniach. Rzadziej można go spotkać jako pasożyta żywych drzew. Jest również chętnie obecny na terenach parkowych, co często skutkuje nadaniem mu przydomku „grzyba parkowego”.

Czas ograniczony

Choć Flagowiec Olbrzymi zachwyca swoją urodą, niestety, jego czas jest ograniczony. Dr Kita informuje, że grzyb ten pojawił się zaledwie dwa tygodnie temu i ze względu na jego szybkie tempo wzrostu, już teraz prezentuje się imponująco. Jednakże, jego dojrzały stan oznacza, że w ciągu kilku dni rozpocznie się proces rozpadu. Dlatego też, zachęcamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Parku Szczytnickiego we Wrocławiu, aby zobaczyć to niezwykłe dzieło natury, zanim Flagowiec Olbrzymi przestanie zachwycać swoją obecnością.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowy alternatywny przewodnik po Wrocławiu ze 100 niezwykłymi miejscami jest już dostępny w języku angielskim
Następny artykułKolorowa Parada uliczna „Lelenfant” w samym sercu Wrocławia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.