Wrocław: Dopisanie się do rejestru wyborców od dzisiaj możliwe w zabytkowym „Ikarusie”

0

Pierwsze autobusy węgierskiej marki „Ikarus” pojawiły się na ulicach Wrocławia 42 lata temu. Dziś jeden z egzemplarzy, należących do Klubu Sympatyków Komunikacji Miejskiej ponownie pojawi się w miejskiej przestrzeni, aby pomóc w dopisaniu się do rejestru wyborców. To oznacza, że wszystkie osoby, które nie są zameldowane we Wrocławiu, będą mogły wypełnić prosty wniosek, umożliwiający oddanie głosu 15 października w lokalu wyborczym, znajdującym się najbliżej ich miejsca zamieszkania. 

We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest 500 tysięcy mieszkańców, jednak należy pamiętać, że w trwającym roku akademickim do stolicy Dolnego Śląska przyjechało blisko 70 tysięcy młodych ludzi, a zgodnie z obliczeniami MPWiK na stałe wodę pobiera około 870 tysięcy osób. Te liczby sprawiają, że Wrocław ma ogromny potencjał w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Dla ułatwienia oddania swojego głosu osobom niezameldowanym na stałe we Wrocławiu – 5 października wystartował mobilny punkt, w którym można dopisać się do rejestru wyborców, a przy okazji przenieść się w czasie. Urzędnicy bowiem czekają na chętne osoby w zabytkowym autobusie marki „Ikarus”.

Pierwsze Ikarusy serii 280 trafiły do Wrocławia jesienią 1981 r. Zastąpiły wysłużone Jelcze 272MEX, zwane ogórkami. Chwilę później nastąpiła prawdziwa fala dostaw Ikarusów do Polski, o czym między innymi zadecydował stan wojenny i sankcje gospodarcze, które dość drastycznie zmniejszyły wolumen krajowej produkcji autobusów. Właśnie dlatego zdecydowano się na masowy import Ikarusów z Węgier – mówi prezes Klubu Sympatyków Komunikacji Miejskiej Krzysztof Kołodziejczyk.

Dziś widok tych autobusów jest bardzo rzadki, bo wszystkie modele zostały zastąpione nowoczesnymi pojazdami marki Mercedes. Dzięki uruchomieniu mobilnego punktu można jednak odbyć sentymentalną podróż w czasie i przede wszystkim wygodnie oraz szybko dopisać się do rejestru wyborców.

Dzięki wypełnieniu wniosku, urzędnicy dopiszą wyborcę do odpowiedniej komisji wyborczej oraz najbliższego lokalu, w którym wyborca będzie mógł oddać swój głos 15 października. W tej chwili do rejestru wyborców we Wrocławiu dopisało się już 30 500 osób. Pozostało jednak trochę czasu, dlatego jesteśmy pewni, że ta liczba jeszcze się zwiększy. Uruchomienie mobilnego punktu w zabytkowym autobusie bez wątpienia będzie miało pozytywne przełożenie – mówi dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich Bożena Bronowicka.

Aby wypełnić wniosek, należy jedynie wpisać swoje imię i nazwisko, pesel oraz miejsce zamieszkania. Cała procedura jest w pełni bezpieczna i zajmuje zaledwie kilka minut. Oprócz pomocy w wypełnieniu wniosku urzędnicy w mobilnym punkcie udzielają także niezbędnych informacji, dotyczących głosowania.

Pierwszym przystankiem „wyborczego Ikarusa” było jedno z najbardziej adekwatnych miejsc, czyli Centrum Historii Zajezdnia, gdzie w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk solidarnościowy w ówczesnej zajezdnio autobusowej nr VII.

Następnie autobus z urzędnikami pojawi się w poniższych miejscach:

06.10 – CH „Borek”

07.10 – Hala Stulecia

08.10 – Aquapark przy ulicy Borowskiej.

Resztę lokalizacji już niebawem będzie można sprawdzić na stronie Wrocław.pl

Oczywiście poza mobilnym punktem do rejestru można się dopisać także w czterech Centrach Obsługi Mieszkańca (ul. G. Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ 1-8, al. M Kromera 44, ul. Legnicka 58 CH Magnolia). Co ważne, godziny funkcjonowania COM-ów przy ulicy Legnickiej, Zapolskiej oraz Nowy Targ zostały wydłużone do godziny 19.00.

Poza stacjonarnymi punktami wnioski można wypełniać elektronicznie za pomocą strony internetowej, udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji. Należy jednak pamiętać, że czas na zmianę lokalu wyborczego mija 12 października.

Wszystkie szczegóły dotyczące głosowania są dostępne również w serwisie specjalnym na portalu Wrocław.pl – https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wybory-2023

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZielona rowerowa oś zachodnia – przetarg na budowę alternatywnej dla ul. Legnickiej trasy
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 5 ciekawych wydarzeń, w których warto wziąć udział [6-8.10.2023]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.