Wocław: Nowy tęczowy Mural Równości przy ul. Opolskiej zniszczony w 1 dzień

0
fot. Kultura Równości

Mural Równości (przypominający drzewo wkomponowane w tęczę) miał być niespodzianką od Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania i Komisji Europejskiej na inaugurację Miesiąca Dumy. Niestety, zaraz po zakończeniu prac, w nocy z 9 na 10 maja, został on zdewastowany. 

– Wierzymy, że równość jest dobra i piękna i pozwala nam wspólnie dbać o świat. Pomóżcie nam to pokazać! Dlatego prosimy Was o gest solidarności i pomoc w jego naprawieniu. – piszą przedstawiciele Kultury Równości.

Mural namalowany został z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który odchodzony jest 17 maja. Zielone drzewo na tle kolorowych pasów zostało pomazane w celtyckie znaki i symbole nienawiści.

fot. Kultura Równości

Potępiamy ten akt wandalizmu, który jest wyrazem nienawiści i LGBT-fobii. Wszczęliśmy już wszystkie działania, by osoby zaangażowane w tę dewastację zostały pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Jak pokazuje ta smutna historia, wciąż wiele jest do zrobienia w tym zakresie zmiany społecznej wobec osób LGBT+. – dopowiada stowarzyszenie.

Mural Klimat na Równość namalowany został antysmogowymi farbami, które pomagają oczyszczać powietrze. W sposób dosłowny i metaforyczny miał oczyszczać atmosferę Wrocławia ze szkodliwych substancji. Hasłem muralu zwrócono uwag na energetyczną transformację, ale też konieczną zmianę społeczną, jeśli chcemy oddychać pełną piersią i żyć bez homofobii.

17 maja w IDAHOBIT odbędzie się odsłonięcie muralu. Tego dnia zainaugurowany będzie WroPRIDE 2022 Wrocławski Festiwal Dumy, który Kultura Równości przygotowuje przed 14. Wrocławski Marsz Równości

– Chcemy naprawić szkody wyrządzone przez wandali, dlatego zakładamy zbiórkę i prosimy Was o wsparcie. By odmalować mural na nowo potrzebujemy 15 tys. zł. Wierzymy, że solidarnie przywrócimy kolory tej tęczy. Dziękujemy za wszystkie gesty wsparcia, wpłaty i udostępnienia zbiórki. – piszą przedstawiciele Kultury Równości.

Od lat walczymy z efektami systemowej dyskryminacji osób LGBTQ+, wkładając w tę pracę całe serce. Opiekujemy się osobami pokrzywdzonymi, tworzymy bezpieczne przestrzenie, wydarzenia kulturalne i akcje sąsiedzkie. Współpracujemy z innymi grupami dyskryminowanymi i czujemy, że nie robimy tego w osamotnieniu. Coraz więcej osób widzi piękno w równości.  W naszej pracy zawsze staramy się być WIDOCZNI, by pokazać innym osobom w jakiś sposób odmiennym, że mają prawo do wspólnej przestrzeni. Mają prawo w niej być, mają prawo dobrze się w niej czuć, mają prawo ją współtworzyć. Nasze wielkie tęcze na Marszu Równości i na wydarzeniach festiwalowych dają nadzieję i jednoczą. Taki też miał być mural przy ulicy Opolskiej. Wierzymy, że Wrocław jest miejscem do życia, w którym jest przestrzeń na różnorodność. Wierzymy, że w Polsce może zapanować klimat na równość. 

Kwota 15 tysięcy złotych umożliwi naprawienie muralu zgodnie z pierwotną koncepcją.  

Link do zbiórki: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułXIX-wieczny pałacyk fundacji Heimannów we Wrocławiu przeszedł spektakularną rewitalizację!
Następny artykułWrocław najcieplejszym miastem w Polsce. Dzisiaj rekord temperatury w 2022 roku!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.