Ogrody Wojszyce
a

Ogrody Wojszyce oraz Krzemieniecka Vita to wrocławskie inwestycje firmy deweloperskiej Develia realizowane w formule tzw. willi miejskich. Stanowią atrakcyjną alternatywę w kontekście szybko rosnących cen mieszkań oraz ograniczonej dostępności domów w stolicy Dolnego Śląska.

W roku 2023 zanotowano istotne zmiany na polskim rynku mieszkaniowym. Po wyraźnym spowolnieniu w roku 2022 klienci zaczęli stopniowo wracać do biur sprzedaży, głównie z powodu poluzowania przepisów rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. W lipcu wprowadzono program dopłat „Bezpieczny Kredyt 2%”, co przyczyniło się do gwałtownego wzrostu popytu. Banki udzieliły blisko 60 tysięcy takich kredytów do końca grudnia, co spowodowało szybkie wykupienie większości dostępnej oferty i miało wpływ na podwyżki cen, szczególnie w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Według analiz agencji doradczej JLL pod koniec 2023 roku wrocławscy deweloperzy mieli zaledwie 4,5 tysiąca mieszkań w ofercie, co stanowiło najniższy poziom od 10 lat. Gdyby wstrzymali się z nowymi projektami, wszystkie dostępne lokale zostałyby wyprzedane w ciągu zaledwie dwóch kwartałów. Ceny wzrosły tutaj o 14 procent i obecnie wynoszą średnio 14,3 tysiąca zł za metr kwadratowy. Wszystko wskazuje na to, że przewaga popytu nad podażą utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.  Deweloperzy we Wrocławiu borykają się z niską dostępnością gruntów, długotrwałymi procedurami administracyjnymi oraz brakiem pozwoleń na budowę na już posiadanych działkach. Dlatego też nie są w stanie zaproponować odpowiednio wysokiej oferty – według danych JLL w IV kwartale ubiegłego roku wprowadzili na rynek tylko 1300 nowych mieszkań przy 1900 sprzedanych.

Krzemieniecka Vita

Coraz więcej osób wybiera własny dom, ale…

W obliczu gwałtownie rosnących cen mieszkań uwaga części potencjalnych nabywców – szczególnie rodzin z dziećmi oraz osób preferujących spokojniejsze otoczenie niż centrum dużego miasta – zwróciła się w stronę domów. Porównując koszty ich zakupu do mieszkań o zbliżonym metrażu, okazuje się, że są często o kilkadziesiąt procent tańsze. Według danych portalu rynekpierwotny.pl pod koniec ubiegłego roku cena metra kwadratowego domu we Wrocławiu wynosiła około 9 800 zł, podczas gdy mieszkania osiągały wartość 13 120 zł za metr kwadratowy. Ich dostępność w stolicy Dolnego Śląska jest jednak niewielka – w IV kwartale 2023 roku było dostępnych jedynie około 220 takich jednostek, co przekłada się na mniej niż 5 proc. oferty.

Ogrody Wojszyce

Wille miejskie – co to takiego?

Alternatywą zarówno dla drogich mieszkań w centralnych częściach miasta, jak i ograniczonej dostępności domów jednorodzinnych mogą być tzw. wille miejskie – nowa koncepcja rozwijana przez firmę deweloperską Develia w ramach projektów Ogrody Wojszyce oraz Krzemieniecka Vita. To kameralne, wolnostojące budynki zawierające od 1 do 4 wielopokojowych mieszkań. W przypadku Ogrodów Wojszyce, realizowanych przez Develię zaledwie 6 km od centrum Wrocławia, na granicy Jagodna i Wojszyc, powstanie ich łącznie 77. W budynkach jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej znajdą się przestronne mieszkania o powierzchni 150 metrów kwadratowych, każde z własnym garażem i dużym ogrodem, co zapewni poczucie komfortu oraz możliwość codziennego wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Rodziny z dziećmi docenią m.in. sąsiedztwo Parku Brochowskiego z popularnym, rozbudowanym placem zabaw czy słynnym labiryntem grabowym. Niedaleko znajdują się też Park Wojszyce oraz Tor Wyścigów Konnych, gdzie przez cały rok odbywa się wiele imprez plenerowych, a także prowadzone są lekcje jazdy konnej. Wokół osiedla przebiegają liczne ścieżki rowerowe, które pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu. W sąsiedztwie funkcjonuje także nowy, publiczny zespól szkolno-przedszkolny. Dużym atutem jest również niezwykle atrakcyjna cena – mieszkania w Ogrodach Wojszyce sprzedawane są już od 7 448 zł za m kw.

Krzemieniecka Vita

A może na Muchoborze?

Krzemieniecka Vita – jedna z najnowszych inwestycji Develii we Wrocławiu – powstaje z kolei w willowej strefie Muchoboru Wielkiego. W ramach projektu zaplanowano 19 kameralnych budynków o modernistycznej, kaskadowej architekturze. Znajdzie się w nich 37 przestronnych mieszkań 4- i 5-pokojowych o powierzchniach od 85 do 149 metrów kwadratowych z przestronnymi tarasami i zielonymi ogródkami.

W standardzie deweloperskim znajdzie się m.in. ogrzewanie podłogowe oraz piec gazowy wliczony w cenę nieruchomości. Część lokali rozplanowano na trzech kondygnacjach, co zapewni spokój i ciszę dla wszystkich domowników oraz możliwość niebanalnego wykończenia wnętrza. Samochody będzie można parkować we własnych garażach lub na zewnętrznych miejscach postojowych. Połowę terenu osiedla wypełni starannie zaaranżowana i zróżnicowana zieleń, a specjalne zbiorniki usprawnią retencję wody. Powstanie również atrakcyjny plac zabaw dla najmłodszych oraz specjalne strefy wypoczynkowo-rekreacyjne.

Miłośnicy aktywnego trybu życia będą mogli korzystać z okolicznych terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Pobliskie wały Ślęzańsko-Muchoborskie to idealne miejsce na poranny jogging i rodzinne przechadzki, podobnie jak nieodległy Lasek Oporowski. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji działają sklepy, placówki edukacyjne, zdrowotne, punkty gastronomiczne oraz usługowe. Ceny mieszkań w tej inwestycji zaczynają się już od 9 500 zł za metr kwadratowy, a więc poniżej aktualnej wrocławskiej średniej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPomysł na czwartkowy wieczór we Wrocławiu. Urodziny Centrum Sztuki WRO
Następny artykułIn vitro już wkrótce całkowicie finansowane z budżetu państwa – co trzeba wiedzieć?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.