W dniu 11 stycznia 2025 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się wyjątkowy wernisaż wystawy „Spektrum Wrocławia”. To wydarzenie było nie tylko artystycznym, ale przede wszystkim społecznym doświadczeniem, które ukazało różnorodność i wyjątkowość osób w spektrum autyzmu.
Wystawa jest zapisem wywiadów etnograficznych przeprowadzonych przez mgr Zuzannę Gonerę, zobrazowanych fotografiami autorstwa Anety Kiergielewicz.
Uczestnicy wernisażu mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach:
- Fotograficznych (prowadzący: Tomasz Gintowt), które zgłębiały techniki uchwycenia emocji w kadrach.
- Szydełkowania (prowadząca: Agata Daczewska), oferujących chwilę relaksu i artystycznego wyrazu.
- „Zaprojektuj miasto” (prowadzący: Dawid Gawlik), gdzie każdy mógł puścić wodze wyobraźni i zaprojektować przestrzeń przyjazną dla wszystkich.
W trakcie wydarzenia przedstawiono również wyniki prowadzonych przez Kontrasty badań dotyczących postrzegania przestrzeni miejskiej przez osoby w spektrum autyzmu.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu, bezpłatna wystawa pozostaje dostępna aż do 9 lutego 2025 r. w godzinach otwarcia Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. To nietypowa okazja, aby zanurzyć się w poruszający świat fotografii i opowieści, które budują mosty zrozumienia i empatii wobec osób w spektrum autyzmu.
***
Wystawa jest zwieńczeniem projektu „Spektrum Wrocławia” realizowanego przez grupę Kontrasty w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.
Link do strony Organizatora: https://projektkontrasty.pl/spektrum-wroclawia/
Wernisaż został objęty Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Patronatem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział we Wrocławiu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Fundacji Katarynka, Fundacji SYNAPSIS a także Patronatem medialnym Redakcji Kocham Wrocław oraz Akademickiego Radia LUZ.
Autorką fotorelacji jest Edyta Bolek.