Weekend z Brave Cinema – rusza darmowy przegląd filmowy online!

0
a

Brave Cinema serdecznie zaprasza wszystkich miłośników filmowych wrażeń na dwa niesamowite grudniowe seanse – darmowy przegląd online rusza już w ten weekend!

Już 5 grudnia startuje darmowy przegląd filmowy Brave Cinema – Kids in danger online, nawiązujący do projektu edukacyjno-artystycznego Brave Kids. Na widzów czekać będą łącznie trzy filmy, pośród których znajdzie się niemiecki kandydat do Oscara oraz pełnometrażowa animacja. Udział w przeglądzie jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!

Brave Cinema – tym razem online

Przegląd Brave Cinema – Kids in Danger to kontynuacja cyklu filmowego prezentowanego dotychczas w ramach Festiwalu Brave. Jego ostatni przegląd odbył się stosunkowo niedawno. Pod koniec września widzowie mieli możliwość podziwiania filmowych produkcji na dużym ekranie w sali kinowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Niestety, ze względu na decyzję rządu dotyczącą zamknięcia placówek kulturalnych, kontynuowanie grudniowej edycji festiwalu w salach kinowych okazało się niemożliwe.

W grudniu niestety nie możemy zaprosić publiczności do sal kinowych, ani organizować spotkań i dyskusji. Cieszymy się jednak, że mamy możliwość podtrzymania kontaktu z naszą publicznością. Myślę, że formuła online stwarza równocześnie okazję, by zainteresować nowych widzów. Serdecznie zapraszamymówi Iwona Frydryszak, producentka wykonawcza projektu Brave Kids.

fot. Daniel Kiermut

Projekt Brave Kids

Przegląd nawiązuje do projektu edukacyjno-artystycznego Brave Kids, który zwykle odbywa się z udziałem dzieci i młodzieży z całego świata. W tym roku, z powodu pandemii, nie było jednak możliwości, by zaprosić uczestników z zagranicy.

Projekt Brave Kids 2020 odbył się wyłącznie z udziałem dzieci z Polski, jednak chcemy przypomnieć, że naszym celem od początku jest wspieranie i inspirowanie młodych ludzi z całego świata, często żyjących w trudnych warunkach ekonomicznych, kulturowych czy społecznych – podkreśla Iwona Frydryszak.

fot. Daniel Kiermut

Jakie filmy zobaczymy w grudniu?

W grudniowym wydaniu czekają na nas filmy, których akcja toczy się w zróżnicowanych sceneriach. Na ekranie zobaczymy więc zatłoczone ulice Tokio, Niemiec, mongolskie stepy, czy też skrywającą niezwykłą tajemnicę bezludną tropikalną wyspę. Bohaterami każdego filmu są młodzi ludzie oraz dzieci, które mierzą się z różnego rodzaju wyzwaniami i dylematami. W ich historiach nie brakuje jednak chwil wypełnionych radością i nadzieją.

Wybieramy filmy prezentujące osobiste historie, wypełnione realnymi emocjami, a jednocześnie ukazujące problemy współczesnego świata. W szerszym planie można je potraktować jak przybliżenie rzeczywistości, która często jest obecna co najwyżej na odległym horyzoncie, a przez to niedostrzegana. To filmy ciekawe dla każdego, kto interesuje się człowiekiem, zjawiskami kultury i procesami zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym – mówi Iwona Frydryszak.

W filmie „Złodziejaszki” inaugurującym przegląd, widzowie przyjrzą się więc błyskotliwej i zaskakującej opowieści o trzypokoleniowej rodzinie z przedmieść stolicy Japonii, żyjącej z drobnych kradzieży. Z kolei „Błąd systemu”, który zobaczymy 6 grudnia, to nagradzany na wielu festiwalach film, będący również niemieckim kandydatem do Oscara. Przedstawia on poruszającą historię 9-letniej „łamaczki systemu”, próbującej wyrwać się z systemu placówek socjalnych i wrócić do matki, która jednak nie radzi sobie z opieką nad córką. „Zud” opowiada natomiast o chłopcu z Mongolii, któremu powierzone zostaje niezwykle odpowiedziane zadanie – udział w wyścigu na nieoswojonym, dzikim koniu. Zwycięstwo w nim ma zapewnić jego rodzinie materialną przyszłość.

Program przeglądu filmowego Brave Cinema – Kids in danger online zapowiada się następująco:

  • 5 grudnia – „Złodziejaszki”, reż. Hirokazu Koreeda (Japonia, 2018)
  • 6 grudnia – „Błąd systemu”, reż. Nora Fingscheidt (Niemcy, 2019)
  • 12 grudnia – „Zud”, reż. Marta Minorowicz (Niemcy/Polska, 2016)
  • 13 grudnia – „Czerwony żółw”, reż. Michaël Dudok de Wit (Belgia/Francja/Japonia, 2016)

Jak obejrzeć filmy?

Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny. Projekcje będą dostępne na platformie Think Film, w godz. 17.00-21.00. Zapisy na pierwszy weekend zostały już zamknięte, jednakże zgłoszenia na kolejny weekend przyjmowane są do 11 grudnia do godz. 15:00. Link do zapisu dostępny tutaj.

Przegląd dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz gminy Wrocław. Wydarzenie jest częścią #BraveKids2020 pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Sprawdź również: Mikołajki z Hydropolis – piernikowe wypieki i domowe ozdoby choinkowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMikołajki z Hydropolis – piernikowe wypieki i domowe ozdoby choinkowe
Następny artykułOłbin – czy warto zamieszkać na śródmiejskim osiedlu?