Wakacje już za pasem, ale to nie oznacza, że we Wrocławiu nic się nie będzie działo. Wręcz przeciwnie, wrzesień będzie obfitował w masę wydarzeń, atrakcji, festiwali i imprez, których nie możecie przegapić.
W najbliższy weekend (2 – 4 września) polecamy Wam 7 super wydarzeń.
5. Lotny Festiwal Piwa
Już od jutra na Placu pod Iglicą przy Hali Stulecia ponownie odbędzie się wydarzenie wyczekiwane przez wszystkich miłośników wyśmienitych trunków – Lotny Festiwal Piwa
Kiedy: 2 – 4.09 (piątek-niedziela) 2022
Gdzie: Plac pod Iglicą, Hala Stulecia
Wejście | Entry: FREE!
Godziny otwarcia:
Piątek – 15:00 – 22:00
Sobota – 12:00 – 22:00
Niedziela – 12:00 – 20:00
European League of Football: Panthers Wrocław vs. Vienna Vikings
Pojedynek Panthers Wrocław z Vienna Vikings to ostatnie w sezonie 2022 domowe spotkanie najlepszego polskiego zespołu futbolu amerykańskiego przed własną publicznością. Podopieczni trenera Jakuba Samela zamierzają w jak najlepszym stylu podziękować fanom za tegoroczne wsparcie.
Meczowi jak zwykle będą towarzyszyć atrakcje dla całej rodziny. Ponadto, organizowany jest konkurs dla szkół. Placówki, których uczniowie najliczniej pojawią się na trybunach Stadionu Olimpijskiego, otrzymają pieniądze na sprzęt sportowy.
Kiedy: 04.09.2022 | 15:00
Gdzie: Stadion Olimpijski, Wrocław
Wystawa: Wielka zadyma w Arsenale Miejskim
Tym mianem określano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku manifestacje uliczne opozycji antykomunistycznej, gromadzące kilka lub kilkanaście tysięcy osób, podczas których dochodziło do starć z siłami porządkowymi.
Były nimi zazwyczaj Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej, które do pacyfikowania zgromadzeń ulicznych wykorzystywały między innymi gaz łzawiący. Jego opary – przypominające kłęby dymu – spowijały duże połacie miasta. Demonstrujący budowali barykady i najczęściej rzucali kamieniami, rzadziej butelkami z benzyną. Bardziej krewcy uczestnicy tych wydarzeń potrafili ciskać kwiatami w doniczkach, starymi meblami lub innymi przedmiotami z domowego wyposażenia.
Wystawa przedstawia jeden z wielu epizodów mających miejsce 31 sierpnia 1982 roku. Ekspozycja zawiera 26 fotografii kolorowych, wykonanych na filmie diapozytywowym. Zdjęć takich – czyli w kolorze – przedstawiających manifestacje uliczne z okresu PRL jest bardzo mało. Królowała w tym czasie fotografia czarno-biała. Ich autor przez przypadek znalazł się na tej ulicy Odrzańskiej i z ukrycia udało mu się sfotografować starcia demonstrantów z ZOMO.
Gdzie: Muzeum Militariów Arsenał Miejski – Oddział Muzeum Miejskiego, ul. Cieszyńskiego 9
Kiedy: od 31.08.2022 | 17:00 , do 30.09.2022
Sky Tower Run 2022
Po dwóch latach przerwy, 3 września 2022 roku, odbędzie się wyjątkowy bieg na jeden z najwyższych budynków w Polsce – Sky Tower Run. W biegu na 49. piętro wieżowca weźmie udział blisko 1000 osób. W pierwszy weekend września wyzwanie podejmą zawodnicy z całej Polski oraz goście m.in. z Ukrainy, Niemiec czy Francji. Wciąż można się zapisać do udziału.
Sky Tower Run 2022 to już siódma edycja biegu przyciągająca zawodników, którzy spróbują pokonać własne słabości i zmierzą się z 1142 schodami wieży Sky Tower. Organizator informuje, że liczba miejsc się wyczerpuje, a zapisy są już na finiszu. Ostatnie zgłoszenia będą przyjmowane do 1 września 2022 roku.
Kiedy: 03.09.2022, od 10:00 do 17:00
Gdzie: Sky Tower Wrocław
Roślinny obraz – warsztaty w Pracowni Sztukatorskiej
Organizatorzy zapraszają na warsztaty artystyczno-kreatywne w Pracowni Sztukatorskiej. Nasza Pracownia to nietypowe miejsce na mapie Wrocławia, które łączy rolę pracującego warsztatu z funkcją edukacyjno-rozrywkową.
Można tu przyjść i zobaczyć sztukatora przy pracy lub samodzielnie stworzyć coś na warsztatach. Co będziemy robić? Przynieś na warsztaty gałązki, liście, kwiaty, szyszki, żołędzie – nie przejmuj się, jeśli zapomnisz lub nie znajdziesz czasu, przygotujemy cały wazon zieleni. Z roślin ułożysz kompozycję, a następnie odciśniesz ją w glinie. Potem wszystko zalejesz gipsem, a kiedy wyschnie – pomalujesz. Twój roślinny obraz z pewnością będzie niepowtarzalną ozdobą i przyniesie Ci wiele satysfakcji z własnoręcznego wykonania.
Terminy: Zapraszamy w soboty na godzinę 11.00 i 15.00 (oprócz: 10 września – Dzień Otwarty i 17 września godz.15.00) Czas trwania: 3 godziny.
Zapisy mailowe lub telefoniczne: sztukatorrafal@gmail.com, +48 601 307 264 Płatność: Cena 60 zł/osoba Płatność gotówką lub przelewem na miejscu.
Kiedy: 3.09, godz. 11:00 i 15:00
Gdzie: Pracownia Sztukatorska Rafał Kołb, Jedności Narodowej 48/1
8. dzień wyścigowy – Wielka Wrocławska
Najważniejsze wydarzenie sezonu wyścigów konnych przed nami – Wielka Wrocławska. Nagroda Prezydenta Wrocławia.
W programie dnia znalazło się siedem gonitw, na czele z najważniejszymi:
- Wielką Wrocławską Nagrodą Prezydenta Wrocławia – międzynarodową gonitwą z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni (5000 metrów)
- Wielką Partynicką Nagrodą Unico Logistics – międzynarodową gonitwą z płotami dla 4-letnich i starszych koni (4200 metrów)
Dla publiczności przygotowaliśmy szereg atrakcji towarzyszących temu wyjątkowemu dniowi:
- Blanka Satora w pokazie – Hiszpańska Szkoła Jazdy
- Pokaz woltyżerki sportowej
- Wyścigi konne w goglach VR
- Przejażdżki na kucykach dla najmłodszych
- Zawody Hobby Horse
Prowadzenie dnia – Maciej Musiałowski. To jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia w polskim kinie. Znany m.in. rewelacyjnych ról w filmach: „Sala samobójców. Hejter” ,„Kod genetyczny”. Prywatnie – miłośnik koni oraz jeździec.
Kiedy: 04.09.2022, od 13:00 do 18:00
Gdzie: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice
Idź w dzikie! Pyszności na Wyspie Miłości
Przejdziemy przez Jaz Opatowicki na Wyspę Opatowicką i już przy zejściu z jazu poszukamy roślin jadalnych. Sprawdzimy, co smakowitego oferuje skraj wyspy, na granicy lądu i wody. Ruszymy drogą przez las, szukając drzew z jadalnymi owocami.
Przejrzymy też runo i podszyt. Wejdziemy na wał przy bocznym kanale Odry – może znajdziemy tam coś smacznego? Zejdziemy na łąkę, by sprawdzić, jak roślinność odżywa po niedawnym koszeniu. Tam również poszukamy roślin, którymi warto uzupełnić codzienne posiłki. Na skraju łąki robimy sobie krótki piknik i porozmawiamy o tym, jak włączyć dzikie rośliny jadalne do diety. Następnie drogą przez las wrócimy do Jazu Opatowickiego.
Trasa spaceru to około 3 km, a przewidywany czas spaceru wraz z piknikiem to 3-4 godziny. Prosimy o ubiór terenowy, w tym buty odporne na błoto, zabezpieczenie się przed komarami i kleszczami, zabranie napojów. Spacer poprowadzą Dani Rodziewicz i Inna Dmyterczuk.
W niedzielę 4 września 2022 spotkamy się o godz. 14.00 na parkingu obok Jazu Opatowickiego przy ul. Braci Gierymskich 160. Spacer jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Decyduje kolejności zgłoszeń.
Spacery są częścią kampanii realizowanej w ramach projektu „Aktywizacja, synergia, skuteczność – wrocławianie zmieniają klimat”, który realizuje Stowarzyszenie Akcja Miasto z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
Kiedy: 04.09.2022, od 14:00 do 17:00
Gdzie: Wyspa Opatowicka