Weekend w okolicy Wrocławia: Kąty Wrocławskie – przyroda, zabytki i lokalne wino!

0

Spacery lub jazda na rowerze w pięknych okolicznościach przyrody, fascynujące zabytki i lokalne wino to wszystko znajdziesz na terenie gminy Kąty Wrocławskie. To niespełna 30 minut jazdy autostradą A4 z Wrocławia w kierunku Legnicy lub DK 35 w stronę Świdnicy i Wałbrzycha.

Doliną Bystrzycy w poszukiwaniu.. dzikich chomików

Wrocław z Kątami Wrocławskimi łączą także wygodne połączenia kolejowe. Można wysiąść z pociągu w Małkowicach lub Sadowicach i dalej powędrować przepiękną ścieżką dydaktyczną Dolina Bystrzycy. To jeden z niewielu, ciągle naturalnych terenów zielonych w okolicy Wrocławia. Bystrzyca słynie z urokliwych zakrętów. Często zmienia swój bieg, krąży, tworzy zakola i meandry. Idąc leśnymi dróżkami warto poszukać śladów bobrów czy … dzikich chomików.

Niezwykłe zabytki najwybitniejszych architektów

Ścieżką dydaktyczną dojdziemy do Kątów Wrocławskich. Z daleka widać wieżę kościoła pw. św. Piotra i Pawła. To najstarsza budowla w mieście. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIV wieku. Warto zajrzeć na rynek z odnowionym ratuszem i wieżą ratuszową – tu ciekawostka, wieża ratuszowa jest starsza od budynku samego ratusza. Obok stoi świeżo odrestaurowany dawny kościół ewangelicki, zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla, jednego z najwybitniejszych architektów 1. połowy XIX w. w Europie, twórcę zameczku Babelsberg koło Poczdamu czy rezydencji Działyńskich w Kórniku.

Malownicza trasa rowerowa

Rowerzyści mogą przejechać do wsi Kamionna. Sporo ostrożności trzeba wykazać przy wyjeździe z samych Kątów Wrocławskich – należy minąć węzeł drogowy prowadzący na autostradę, jednak po minięciu tej niedogodności, otrzymujemy w nagrodę spokojną, wygodną i malowniczą trasę prze pola. W Kamionnej warto poszukać ruin XVIII-wiecznej rezydencji rodziny von Zedlitz. Mimo, że oglądamy ruiny, bez problemu można wyobrazić sobie dawną świetność budynku. Podziwiać można resztki tarczy herbowej nad wejściem i figury gigantów, będących pozostałością portalu. A czy wiecie, że członkiem rodziny von Zedlitz był Karl, pruski minister oświaty, który ustanowił … maturę.

Lokalne wino z Winny Adoria

Z Kamionnej można pojechać jeszcze nieco dalej, piękną aleją zabytkowych lip. Droga zaprowadzi nas do Winnicy Adoria, gdzie można przespacerować się między rzędami winorośli oraz kupić znakomite wino.

Wasze komentarze

Komentarze