Weekend w okolicy Wrocławia: Kąty Wrocławskie – przyroda, zabytki i lokalne wino!

0

Spacery lub jazda na rowerze w pięknych okolicznościach przyrody, fascynujące zabytki i lokalne wino to wszystko znajdziesz na terenie gminy Kąty Wrocławskie. To niespełna 30 minut jazdy autostradą A4 z Wrocławia w kierunku Legnicy lub DK 35 w stronę Świdnicy i Wałbrzycha.

Doliną Bystrzycy w poszukiwaniu.. dzikich chomików

Wrocław z Kątami Wrocławskimi łączą także wygodne połączenia kolejowe. Można wysiąść z pociągu w Małkowicach lub Sadowicach i dalej powędrować przepiękną ścieżką dydaktyczną Dolina Bystrzycy. To jeden z niewielu, ciągle naturalnych terenów zielonych w okolicy Wrocławia. Bystrzyca słynie z urokliwych zakrętów. Często zmienia swój bieg, krąży, tworzy zakola i meandry. Idąc leśnymi dróżkami warto poszukać śladów bobrów czy … dzikich chomików.

Niezwykłe zabytki najwybitniejszych architektów

Ścieżką dydaktyczną dojdziemy do Kątów Wrocławskich. Z daleka widać wieżę kościoła pw. św. Piotra i Pawła. To najstarsza budowla w mieście. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIV wieku. Warto zajrzeć na rynek z odnowionym ratuszem i wieżą ratuszową – tu ciekawostka, wieża ratuszowa jest starsza od budynku samego ratusza. Obok stoi świeżo odrestaurowany dawny kościół ewangelicki, zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla, jednego z najwybitniejszych architektów 1. połowy XIX w. w Europie, twórcę zameczku Babelsberg koło Poczdamu czy rezydencji Działyńskich w Kórniku.

Malownicza trasa rowerowa

Rowerzyści mogą przejechać do wsi Kamionna. Sporo ostrożności trzeba wykazać przy wyjeździe z samych Kątów Wrocławskich – należy minąć węzeł drogowy prowadzący na autostradę, jednak po minięciu tej niedogodności, otrzymujemy w nagrodę spokojną, wygodną i malowniczą trasę prze pola. W Kamionnej warto poszukać ruin XVIII-wiecznej rezydencji rodziny von Zedlitz. Mimo, że oglądamy ruiny, bez problemu można wyobrazić sobie dawną świetność budynku. Podziwiać można resztki tarczy herbowej nad wejściem i figury gigantów, będących pozostałością portalu. A czy wiecie, że członkiem rodziny von Zedlitz był Karl, pruski minister oświaty, który ustanowił … maturę.

Lokalne wino z Winny Adoria

Z Kamionnej można pojechać jeszcze nieco dalej, piękną aleją zabytkowych lip. Droga zaprowadzi nas do Winnicy Adoria, gdzie można przespacerować się między rzędami winorośli oraz kupić znakomite wino.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu seniorzy w wieku 90+ korzystają z bezpłatnych usług – fryzjer, sprzątanie, naprawy domowe i inne
Następny artykułNobel dla mieszkanki Wrocławia! Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.