Nobel dla mieszkanki Wrocławia! Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

0

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Nobel za rok 2019  trafił do austriackiego prozaika i tłumacza Petera Handke. 

Nagrodę zdobyła „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

57-letnia Tokarczuk, z wykształcenia psycholożka, jest prozaiczką, poetką, eseistką i scenarzystką, autorką m.in.: „Podróż ludzi Księgi”, „Prawiek i inne czasy”, „Gra na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe” oraz „Bieguni”, za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Jest dwukrotną laureatką nagrody literackiej Nike. Na podstawie jej twórczości powstawały filmy, w tym ,,Pokot” Agnieszki Holland.

Olga Tokarczuk dołączyła do grona Polaków nagrodzonych literackim Noblem.Wcześniej tego zaszczytu dostąpili m.in. pisarze Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont  oraz poeci  Czesław Miłosz  i Wisława Szymborska.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend w okolicy Wrocławia: Kąty Wrocławskie – przyroda, zabytki i lokalne wino!
Następny artykułTak wygląda nowa siedziba Straży Miejskiej we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.