We Wrocławiu odbędzie się największy w Europie środkowo-wschodniej przegląd kina LGBT+

0

Siedem pełnometrażowych historii i trzy zestawy szortów: o odkrywaniu własnej tożsamości, wyzwaniach związanych z życiem w zgodzie ze sobą, relacjach i miłości, która nie pyta o płeć. Od 22 kwietnia Kino Nowe Horyzonty zaprasza na trzynastą edycję LGBT+ Film Festival – największego w Europie środkowo-wschodniej przeglądu kina LGBT+.

Tegoroczna edycja to spotkanie z kinem na wysokim poziomie artystycznym, odważnym i szczerym. Festiwal otworzy pokaz Privat Desert – brazylijski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy opowiadający historię policjanta, w życiu którego toczą się dwa śledztwa: dochodzenie związane z pracą zawodową oraz prywatne poszukiwania kobiety, z którą łączył go romans.

Tytuł nominowany do nagrody Queer Lion na Festiwalu w Wenecji, porusza wątek transpłciowości oraz stawia pytanie o granicę między miłością i osobistą wolnością.

W programie znalazła się również kanadyjska produkcja Wildhood, w której wyczuwa się nastrojowość bliską twórczości Xaviera Dolana. Prezentowany w oficjalnej selekcji Festiwalu w Toronto, film Brettena Hannama rozciąga się między gatunkiem coming of age a kinem drogi, zachwycając zdjęciami i szczególną filmową energią. Opowieść o poszukiwaniu tożsamości, to równocześnie historia braterstwa, przynależności do wspólnoty i odkrywania własnych korzeni.

Wątek dorastania i pierwszych doświadczeniach odnajdziemy również w nagrodzonym przez publiczność na Festiwalu Sundance, Girl Picture. Historia trzech piątków i trzech bohaterek na progu dorosłości składa się z zapisu ich pragnień, potrzeb, a przede wszystkim poszukiwań i prób zdefiniowania tego, kim się jest.

Tropem przeżyć młodych bohaterów podążają także Randki z Amber – zwycięzca NewFest: New York’s LGBT Film Festival w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Osadzona w latach 90. przebojowa, zabawna, a przy tym poruszająca opowieść o pokrewnych duszach, sile przyjaźni i dorastaniu w homofobicznej społeczności.

Widzowie Kina Nowe Horyzonty zobaczą również laureata Nagrody Teddy na Berlinale, rozgrywającą się w dystopijnej przyszłość na ulicach São Paulo, brazylijską produkcję Trzy smutne tygrysy. Bohaterami filmu jest trójka nieheteronormatywnych młodych ludzi, dzielących się doświadczeniami i historiami o dawnych miłościach.

Wrocławska odsłona 13. edycji LGBT Film Festival odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 22 -28 kwietnia

Program i bilety: www.kinonh.pl/cykl.s?id=858 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMoc atrakcji z okazji Dnia Ziemi we Wroclavii
Następny artykułKolejny bezpłatny recital organowy w Bazylice św. Elżbiety
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.