We Wrocławiu będą płacić mieszkańcom za złapanie deszczówki [CO, GDZIE, JAK]

0

Woda opadowa to najlepsze i nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne.

Zbieranie wody deszczowej odciąża kanalizację, obniżając koszty jej utrzymania, a jej wykorzystanie może ograniczyć zużycie wodny pitnej nawet o 50%. Warto też pamiętać, że zagospodarowanie wód opadowych jest podstawowym mechanizmem adaptacji do zmian klimatu. Wszystkie metody, które zatrzymują opad w miejscu jego wystąpienia, zmniejszają ryzyko podtopień i łagodzą skutki suszy.

Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od  ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problemy nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię. Dlatego proponujemy mieszkańcom program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, ale również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu – Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia

Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Najprostszym przykładem takiego rozwiązania może być gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania przydomowego ogródka. Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. można zebrać ok. 180 litrów wody. To mniej więcej tyle, ile trzeba na przykład trzykrotnego umycia samochodu.

Dlatego też dla mieszkańców Wrocławia przygotowano pilotażowy program dotacyjny – ZŁAP DESZCZ.

Dzięki temu będzie można:

– Założyć ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie
– Wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową
– Postawić naziemny wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

Mamy nadzieję, że pilotażowy program dotacyjny „Złap deszcz”, pomoże mieszkańcom Wrocławia efektywniej gospodarować wodą opadową na własnej posesji. Liczymy, że więcej gospodarstw zacznie wykorzystywać wodę opadową do celów gospodarczych, np. do podlewania własnych ogrodów, jednocześnie ograniczając zużycie wody do picia – Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia

Po złożeniu wniosku będzie można ubiegać się o sfinansowanie 80% (udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę) wydatków związanych z realizacją zadania, maksymalnie 5 tys. zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, posiadające tytuł prawny do terenu objętego zadaniem. Wnioski będzie można składać od 2 sierpnia 2019 w sekretariacie Biura Wody i Energii – ul. Świdnicka 53, I piętro, pok. 106.

Dokumenty będzie można wypełnić na miejscu, jak również pobrać na stronie programu: www.wroclaw.pl/srodowisko/zlap-deszcz

Czy wiesz, że:

– Do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć ponad 400 litrów wody
– Wyprodukowanie jednej bawełnianej koszulki to 2500 l wody a nowa para jeansów – 8 000 litrów wody
– Produkując 1 kg papieru zużywa się ok. 250 litrów wody.
– Wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok. 300 litrów wody.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł3 nieoczywiste atrakcje Wrocławia, które musisz poznać!
Następny artykułGdzie chcą mieszkać wrocławianie?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.