W południe we Wrocławiu wybrzmi hymn Wielkiej Brytanii. To hołd dla Królowej Elżbiety II

0

O godz. 12:00 na wrocławskim Rynku wybrzmi hymn Wielkiej Brytanii ,,God Save The Queen”. W ten sposób miasto chce upamiętnić Królową Elżbietę II, która zmarła wczoraj wieczorem.

Wrocławianie żegnają brytyjską królową, która zmarła w wieku 96 lat. To najdłużej panująca monarchini tego kraju. Na tronie zasiadała od 1952 roku. Rządziła blisko 70 lat.

Z pewnością zamknął się pewien ważny rozdział w historii świata. Królowa Elżbieta II pozostanie na zawsze symbolem brytyjskiej korony i monarchii, o którą z taką pieczołowitością dbała. Wrocław łączy się w tej smutnej chwili z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Miejską inicjatywę zdążyła już skomentować Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce:

„Śmierć królowej Elżbiety II pogrążyła Wielką Brytanię w żałobie. Panowanie królowej przypadło na czas najważniejszych wydarzeń XX i XXI wieku. Kondolencje dla rodziny królewskiej trafiają z całego świata, również z Polski. Wrocław zdecydował się uczcić pamięć monarchini poprzez odegranie w południe hymnu Wielkiej Brytanii. Ambasador Brytyjska chciałaby podziękować za ten piękny gest i zapewnić, że zostanie on
z wdzięcznością przyjęty przez Brytyjczyków”.

W stolicy Dolnego Śląska mieszka trzytysięczna mniejszość brytyjska, a od 2018 r. Wrocław jest miastem partnerskim Oxfordu (Anglia).

–  Z wdzięcznością powitaliśmy inicjatywę Wrocławia. Jest to dobitny znak, że miasta partnerskie oprócz codziennej doskonałej współpracy jednoczą się w trudnej chwili. Jestem przekonana, że cała społeczność brytyjska zamieszkująca nasze miasto partnerskie doceni ten gest solidarności i współczucia – mówi Ewa Gluza, przewodnicząca Oxford Polish Association i dodaje: – Dzisiaj wszyscy jednoczymy się w bólu po wielkiej stracie. Dziękujemy Wam Polacy, dziękujemy Wam, mieszkańcy Wrocławia.

Wrocław jest powiązany z Wielką Brytanią również gospodarczo i naukowo. W stolicy Dolnego Śląska działają takie brytyjskie firmy jak: Endava, Wirex czy Consult Red, ale także filia Uniwersytetu Coventry, który został założony w 1843 r. Magazyn „Times Higher Education” umieścił uczelnię w gronie 100 najlepszych uniwersytetów w Europie pod względem jakości i warunków nauczania, a także w pierwszej europejskiej trójce w kategorii relacji ze studentami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PILNE! Zmarła Królowa Elżbieta II. Miała 96 lat

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: W weekend odbędzie się parada zabytkowych autobusów
Następny artykułJuż nie Noc a Moc Nadodrza! W sobotę święto osiedla – sztuka, rzemiosło, smaki i doznania
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.