W Kolejkowie we Wrocławiu stworzono jedyną na świecie makietę z prawdziwym deszczem!

0

Co 9 minut wystawę rozświetlają błyskawice, grzmoty rozbrzmiewają echem, a na miniaturowych mieszkańców spada ulewa. Jedyna na świecie makieta z prawdziwym deszczem powstała w Kolejkowie we Wrocławiu. Modelarze od roku pracowali nad stworzeniem makiety na której będzie padał prawdziwy deszcz.

Wymagało to zabezpieczenia wystawy przed wpływem wilgoci i opracowania systemu odpływu wody. Na makiecie znajduje się prawdziwy system kanalizacji, który odprowadza wodę rurami, za pomocą kratek ściekowych zainstalowanych w chodnikach i ulicach tego miniaturowego miasta do odpływu. Kolejkowo wprowadziło tu ekologiczne rozwiązanie, jakim jest zamknięty obieg wody.

– Nie ma deszczu bez chmury. Oglądający są raczeni również odgłosami grzmotów i rozjaśniającymi noc błyskawicami. Same chmury zawisły nad Biblioteką Uniwersytecką kilka miesięcy przed uruchomieniem deszczu. Już wtedy obserwowaliśmy tłumy gromadzące się przed wystawą, gdy zaczynała się burza, wtedy jeszcze sucha. – powiedział pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

Wystawę z deszczem uświetnia idealnie odwzorowany budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, ale też budynki mieszkalne, samochody i Kolejkowiczanie, których ulewa złapała w trakcie codziennych czynności. Chronią się pod parasolami, bawią w kałużach i szukają swoich przeciwdeszczowych płaszczy.

– Deszcz postanowiliśmy umieścić nad Biblioteką Uniwersytecką. Połączenie deszczowej pogody i klasycznej architektury budynku nadaje wystawie tajemniczości i filmowego klimatu. Mieszkańcy Kolejkowa wiodą swoje zwykłe, wrocławskie życie, spotykają się ze znajomymi, randkują, robią zakupy. Warto przyglądać się uważnie. – mówi modelarz Kolejkowa, Maciej Jabłoński.

Kolejkowo jako pierwsze na świecie stworzyło makietę z prawdziwym deszczem.

Wystawa znajduje się w Sky Tower, I piętro, ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu.

Czynna jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta.

Bilet wstępu kosztuje 36 zł – normalny i 29 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają wystawę bezpłatnie.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, zobaczymy jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne budowle Dolnego Śląska.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSmaczny Weekend we Wrocławiu: Alpaki i Food Trucki na Nowym Targu
Następny artykułWiosenna sąsiedzka wymiana roślin na Przedmieściu Oławskim
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.