W Katedrze Świdnickiej odnaleziono kości co najmniej 38 osób, w tym trojga dzieci. Kim byli?

0

Wyjątkowe odkrycie w katedrze świdnickiej. Z krypty kościelnej wydobyto w czwartek kości co najmniej 38 osób, w tym trojga dzieci.

– Samo znalezienie i eksploracja szczątków, to dopiero początek badań z których dowiemy się m.in. z jakiego powodu zmarły osoby, których szczątki złożone zostały w krypcie, w jakim byli wieku, jak się odżywiali i z jakiej warstwy społecznej pochodzili – mówi prof. Jacek Szczurowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, antropolog pracujący przy odkryciu.

W sierpniu tego roku podczas prac w podziemiach barokowej części katedry świdnickiej, związanych z przygotowaniem miejsc pochówku dla świdnickich biskupów, robotnicy przebili się przez ścianę i natrafili na dodatkowe pomieszczenie. Była to krypta pod kaplicą, w której znaleziono cynowy pięknie zdobiony polichromią sarkofag z XVII wieku (spoczywał w nim hrabia Georg von Schlick, austriacki dowódca w okresie wojnie trzydziestoletniej) oraz ossuarium.

Ta krypta najprawdopodobniej przez wiele lat służyła jako pomieszczenie, gdzie przenoszone były kości. Nie tylko wiemy skąd: czy z innego miejsca w kościele czy też z cmentarza przy świątyni. W krypcie znaleźliśmy liczne kości szkieletu postkranialnego i 17 czaszek. Na dziś wiemy, że należały do 38 osób. Wśród nich jest trójka dzieci. Jedno z nich zmarło w okresie okołoporodowym – relacjonuje prof. Jacek Szczurowski z Zakładu Antropologii UPWr.

Mówi, że dalsze badania będą prowadzone głównie na znalezionych czaszkach.

– Będziemy ustalać płeć tych osób i wiek w chwili śmierci, a w kolejnym kroku analizować stan biologiczny. Ze śladów na kościach odczytamy czy chorowali, jak się odżywiali, czy ciężko pracowali. Dowiemy się, na co liczymy, czegoś więcej o ówczesnym społeczeństwie Świdnicy – podkreśla naukowiec UPWr i dodaje, że te informacje pozwolą też odpowiedzieć na pytanie skąd kości wzięły się w krypcie. Nie każdy bowiem mógł wtedy dostąpić pochówku w kościele, a tym bardziej w krypcie.

Prof. Szczurowskiego o pomoc w pracach badawczych w Świdnicy poprosił Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Naukowiec. – Nie wykluczam, że kiedy pojawi się taka potrzeba, zespół obecnie pracujący przy znalezisku będzie rozbudowany o innych naukowców Zakładu Antropologii UPWr – mówi profesor.

mat. UPWr

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend we Wrocławiu: 5 ciekawych wydarzeń, w których warto wziąć udział [6-8.10.2023]
Następny artykuł4 miejsca na jesienny relaks nad wodą w okolicy Wrocławia, do których dojedziesz pociągiem
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.