We wtorek, 11 czerwca, odbędzie się VII Wrocławski Kongres Organizacji Pozarządowych w Czasoprzestrzeni. To coroczne, całodzienne święto sektora NGO w stolicy Dolnego Śląska, podczas którego można spotkać przedstawicielki i przedstawicieli środowiska pozarządowego, samorządu, społecznie odpowiedzialnego biznesu, a także aktywnych mieszkańców i mieszkanki działające na rzecz miasta. W programie znalazły się przede wszystkim ważne spotkania i rozmowym, w tym z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem oraz panele dyskusyjne, a także wspólne śniadanie i program wieczorny.

Kongres, odbywający się po raz siódmy, jest na stałe wpisany w kalendarz wrocławskich wydarzeń. Służy integracji środowiska organizacji pozarządowych oraz wymianie wiedzy i doświadczeń. Tegoroczne wydarzenie skupi się m.in. na współpracy podczas kryzysu, radzeniu sobie z hejtem oraz przyszłości partycypacji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja przy wejściu.

Kongres jest dla nas możliwością spotkania się, podsumowania ostatnich 12 miesięcy naszej pracy i pozwala przyjrzeć się perspektywom na przyszłość. Umożliwia aktywnym mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta poznanie siebie nawzajem oraz inicjatyw realizowanych w mieście przez społeczeństwo obywatelskie – mówi Maria Lewandowska-Mika z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Tematem przewodnim Kongresu w tym roku jest „Łączy nas trzeci sektor”. Część oficjalna rozpocznie się rozmową z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem o planach i wyzwaniach dotyczących współpracy z sektorem pozarządowym. Kolejno wśród wykładowców i panelistów znajdzie się m.in. prof. Bożena Ryszawska, Janina Ochojska, Robert Drogoś ze Stowarzyszenia TRATWA, Michał Bieniek z Fundacji Art Transparent czy Tadeusz Mincer z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

W ostatnich latach udało nam się w dialogu z urzędnikami i urzędniczkami wypracować pozytywne zmiany dla naszego sektora, czego odzwierciedleniem jest przyjęcie przez Radę Miejską „Polityki współpracy Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2023-2027” – mówi Mirosława Hamera, Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Kongres zbiegł się w czasie ze zmianami kadrowymi po wyborach samorządowych, co czyni go ważnym miejscem do zadawania pytań o ciągłość realizowanej polityki współpracy.

Program wydarzenia:

Kongres Wrocławskich NGO, 11 czerwca 2024 – program

9:00-10:00 | Rejestracja i wspólne śniadanie

10:00-10:30 | Otwarcie

10:30-11:20 | Rozmowa z Prezydentem Wrocławia o planach i wyzwaniach dotyczących współpracy z sektorem pozarządowym.

11:20-11:40 | Przerwa kawowa

11:40-12:40 | Wykład o przyszłości społeczeństwa obywatelskiego, prof. Bożena Ryszawska

12:40-13:30 | Przerwa lunchowa

13:30 – 15:00 | Panele dyskusyjne:

  • Grupa 1: Współpraca podczas kryzysu
  • Grupa 2: Jak organizacje pozarządowe mogą radzić sobie w przypadku hejtu?
  • Grupa 3: Przyszłość partycypacji

15:00-15:30 | Podsumowanie i oficjalne zakończenie Kongresu

15:30  | Relaksacyjna część Kongresu w Czasoprzestrzeni

Organizatorem 7. Kongresu Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i partnerzy: Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, Stowarzyszenie TRATWA, Fundacja Umbrella, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych RCWIP, FEPS, Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, Kolektyw Kobietostan, Przyjaźń Sztuka Edukacja, Fundacja Katarynka, Czasoprzestrzeń

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOd soboty na Bastion Sakwowy może przyjść już każdy. Co i kiedy jeszcze będzie odnawiane?
Następny artykułWrocław walczy z rosnącym bezrobociem
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.