We wtorek, 11 czerwca, odbędzie się VII Wrocławski Kongres Organizacji Pozarządowych w Czasoprzestrzeni. To coroczne, całodzienne święto sektora NGO w stolicy Dolnego Śląska, podczas którego można spotkać przedstawicielki i przedstawicieli środowiska pozarządowego, samorządu, społecznie odpowiedzialnego biznesu, a także aktywnych mieszkańców i mieszkanki działające na rzecz miasta. W programie znalazły się przede wszystkim ważne spotkania i rozmowym, w tym z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem oraz panele dyskusyjne, a także wspólne śniadanie i program wieczorny.
Kongres, odbywający się po raz siódmy, jest na stałe wpisany w kalendarz wrocławskich wydarzeń. Służy integracji środowiska organizacji pozarządowych oraz wymianie wiedzy i doświadczeń. Tegoroczne wydarzenie skupi się m.in. na współpracy podczas kryzysu, radzeniu sobie z hejtem oraz przyszłości partycypacji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja przy wejściu.
Kongres jest dla nas możliwością spotkania się, podsumowania ostatnich 12 miesięcy naszej pracy i pozwala przyjrzeć się perspektywom na przyszłość. Umożliwia aktywnym mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta poznanie siebie nawzajem oraz inicjatyw realizowanych w mieście przez społeczeństwo obywatelskie – mówi Maria Lewandowska-Mika z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Tematem przewodnim Kongresu w tym roku jest „Łączy nas trzeci sektor”. Część oficjalna rozpocznie się rozmową z Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem o planach i wyzwaniach dotyczących współpracy z sektorem pozarządowym. Kolejno wśród wykładowców i panelistów znajdzie się m.in. prof. Bożena Ryszawska, Janina Ochojska, Robert Drogoś ze Stowarzyszenia TRATWA, Michał Bieniek z Fundacji Art Transparent czy Tadeusz Mincer z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.
W ostatnich latach udało nam się w dialogu z urzędnikami i urzędniczkami wypracować pozytywne zmiany dla naszego sektora, czego odzwierciedleniem jest przyjęcie przez Radę Miejską „Polityki współpracy Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2023-2027” – mówi Mirosława Hamera, Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Kongres zbiegł się w czasie ze zmianami kadrowymi po wyborach samorządowych, co czyni go ważnym miejscem do zadawania pytań o ciągłość realizowanej polityki współpracy.
Program wydarzenia:
Kongres Wrocławskich NGO, 11 czerwca 2024 – program
9:00-10:00 | Rejestracja i wspólne śniadanie
10:00-10:30 | Otwarcie
10:30-11:20 | Rozmowa z Prezydentem Wrocławia o planach i wyzwaniach dotyczących współpracy z sektorem pozarządowym.
11:20-11:40 | Przerwa kawowa
11:40-12:40 | Wykład o przyszłości społeczeństwa obywatelskiego, prof. Bożena Ryszawska
12:40-13:30 | Przerwa lunchowa
13:30 – 15:00 | Panele dyskusyjne:
- Grupa 1: Współpraca podczas kryzysu
- Grupa 2: Jak organizacje pozarządowe mogą radzić sobie w przypadku hejtu?
- Grupa 3: Przyszłość partycypacji
15:00-15:30 | Podsumowanie i oficjalne zakończenie Kongresu
15:30 | Relaksacyjna część Kongresu w Czasoprzestrzeni
Organizatorem 7. Kongresu Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i partnerzy: Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, Stowarzyszenie TRATWA, Fundacja Umbrella, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych RCWIP, FEPS, Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, Kolektyw Kobietostan, Przyjaźń Sztuka Edukacja, Fundacja Katarynka, Czasoprzestrzeń