Ujawniamy pełny program wrocławskiej odsłony 18. Millennium Docs Against Gravity!

0
a

Tegoroczne hasło Millennium Docs Against Gravity, „Świat się budzi”, zostało zaczerpnięte z mowy Grety Thunberg – podkreśla ono nadzieję z jaką wchodzimy w nadchodzącą edycję festiwalu.

Wiele filmów prezentowanych w programie dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Program wrocławskiej edycji to niemal 80 filmów dokumentalnych i produkcji non-fiction, prezentujących olbrzymie zróżnicowanie pod względem miejsc, w których powstały, ale także formy – znajdują się wśród nich filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe, animacja oraz seriale dokumentalne. 
Cieszy nas, że także w tym roku zachowujemy parytet kobiet i mężczyzn wśród twórców_czyń i członków_in jury. W Konkursie Głównym i konkursie o Grand Prix Dolnego Śląska  jest to 7 reżyserek i 7 reżyserów – mówi Karol Piekarczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. – Wszystkie filmy festiwalowe zostały wyreżyserowane w 45% przez kobiety i 55% przez mężczyzn, co jest niezwykłe na tle innych, czołowych wydarzeń kulturalnych na świecie.

Konkurs o dolnośląskie Grand Prix i nowe sekcje

Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego zostanie zaprezentowanych 14 filmów prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej. Znalazły się wśród nich produkcje opowiadające o Bliskim Wschodzie, Rosji, Polsce, Filipinach czy Zimbabwe, a także poruszająca animacja „Przeżyć” (Flee) Jonasa Poher Rasmussena – sensacja festiwalu w Sundance. Po raz pierwszy festiwal zaprezentuje także serial dokumentalny: „Nasienie kłamstwa” (Seeds of Deceit) w reżyserii Miriam Guttmannpokazujący szokujące praktyki doktora Kaarbata, zmarłego w 2017 niderlandzkiego specjalisty od leczenia bezpłodności, który zaaplikował 65 pacjentkom własną spermę.

Wśród sekcji, które zostaną zaprezentowane podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity, znalazły się dobrze znane już widzom – jak Bohaterowie są wśród nas, Klimat na zmiany czy Fetysze i kultura – ale także nowości: Oblicza Ameryki Łacińskiej, czyli dogłębne spojrzenie na różnorodność tego regionu świata; Kryminalne zagadki MDAG – dokumentalne opowieści z nutą grozy czy Życie w czasach pandemii – zbiór polskich filmów będących kroniką rzeczywistości w trakcie lockdownu; Alfabet protestu.

Pełny program filmowy festiwalu dostępny jest już na stronie mdag.pl

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (obok Wrocławia – w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy) od 3 do 12 września, na mdag.pl odbędzie się część online, prezentująca część filmów z programu kinowego – od 16 września do 3 października.

mat. prasowe MDAG

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł5-gwiazdkowy hotel z Wrocławia walczy o nagrodę World Luxury Hotel Awards! [ZAGŁOSUJ]
Następny artykułWrocław świętuje 30. rocznicę Niepodległości Ukrainy!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.