a

Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu to projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej.

Wydarzenie jest rozbudowane formalnie. Pierwszą część stanowi seria murali wykonanych na ścianach dwóch kamienic usytuowanych w centrum miasta (ulice Legnicka 68 ‒70 i Hubska 35). Prezentowane są na nich wielkoformatowe reprodukcje prac optimum i Zapominanie graficznie opracowane w 1967 roku przez poetę i malarza Stanisława Kortykę oraz pochodzące z 1969 roku i opracowane przez artystkę konceptualną Barbarę Kozłowską Czasoprzestrzennie.

mural_czasoprzestrzennie_fot_Olga Jasnowska
Stanisław Dróżdż, Czasoprzestrzennie, 1969 mural: ul. Legnicka 68 -70, Wrocław (fot_Olga Jasnowska) opracowanie projektu i wykonanie: Kolektyf, Grafitektura
mural_zapominanie_fot_Olga_Jasnowska
Stanisław Dróżdż, Zapominanie, 1967 mural: ul. Legnicka 68 -70, Wrocław (fot_Olga Jasnowska) opracowanie projektu i wykonanie: Kolektyf, Grafitektura
mural_optimum_fot_Olga-Jasnowska-683x1024
Stanisław Dróżdż, optimum, 1967 mural: ul. Hubska 35, Wrocław (fot_Olga Jasnowska) mural w trakcie realizacji: ul. Hubska 35, Wrocław (fot_Wioletta Bernacka) opracowanie projektu i wykonanie: Kolektyf, Grafitektura

Druga część projektu to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Dróżdża Samotność, nadając tej pracy trzeci wymiar. Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego.

wizualizacja_Samotnosc
Barbara Kozłowska Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”, 1970 wizualizacja opracowanie instalacji: Roman Rutkowski

Trzeci element wydarzenia stanowi publikacja pochodzącego z 1969 roku i dotychczas niewydanego debiutanckiego tomu poetyckiego Stanisława Dróżdża pt. POZASŁOWNE ŚRÓDSŁÓW MIĘDZYSŁOWIA. Zbiór w opracowaniu i redakcji Małgorzaty Dawidek wraz z tłumaczeniem na język angielski przez Krzysztofa Bartnickiego ukaże się nakładem wydawnictwa Warstwy we wrześniu 2016 roku. Równocześnie, między wrześniem a październikiem reprodukcje wybranych z tomu stron maszynopisów zostaną zaprezentowane na nośnikach reklamowych (citylightach) umieszczonych na 42 przystankach tramwajowych w całym mieście oraz w galerii ulicznej Szewska Pasja (ul. Szewska). W ramach projektu powstanie także mapa-przewodnik po historycznych i współczesnych miejscach Wrocławia związanych z nurtem konkretystycznym i twórczością Stanisława Dróżdża. Ponadto, we wrocławskich szkołach realizowane będą działania edukacyjne, które przybliżą najmłodszym wrocławianom twórczość Stanisława Dróżdża.

Projekt Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu jest odpowiedzią na obecny w twórczości Stanisława Dróżdża postulat materializacji tekstu oraz wyjścia literatury poza ramy stronic. Intencją autorki projektu jest zaprezentowanie utworów poetyckich Dróżdża w taki sposób, by przeskalowane do gabarytów architektury stały się częścią struktury miasta i wpisały w jego mapę. W konsekwencji tych działań interakcja mieszkańców miasta z fizycznymi elementami tekstu stanie się kolejnym krokiem w kierunku zmiany czytelniczych przyzwyczajeń zainicjowanych przez artystę w jego pracach.

Sciezki_tekstu_plakat

Stanisław Dróżdż (1939 ‒ 2009 ) ‒ poeta konkretny, jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy lat 60. i 70. XX wieku. Od 1967 roku tworzył prace sytuujące się formalnie na pograniczu poezji i sztuk wizualnych. Definiował je jako „pojęciokształty”. Łączył w nich symbole językowe z systemami matematycznymi. Był uznawany za animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej. Reprezentował Polskę na najważniejszych wystawach sztuki konceptualnej na całym świecie, m.in. ?sound text – concrete poetry – visual texts w Stedelijk Museum w Amsterdamie (1970‒1972), 50. Biennale Sztuki w Wenecji (2003) oraz Beyond Geometry, Experiments in Form, 1940s-1970s w Los Angeles County Museum of Art w Los Angeles (2004). Mieszkał i tworzył we Wrocławiu.

Organizatorzy: Fundacja Art Transparent, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Projekt zrealizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którego kuratorem jest Michał Bieniek. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mat. prasowe organizatora

więcej: www.sciezki-tekstu.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowa stacja roweru miejskiego w samym centrum Wrocławia
Następny artykułNa rondzie Reagana otwarto trzy nowe przejścia dla pieszych
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.