Tradycyjne, czyli… samotne. Jak wyglądają Święta seniorów we Wrocławiu?

0

To, co łączy ludzi od wieków w trakcie Świąt to możliwość wspólnego spędzania czasu. Niestety nie wszyscy mogą je celebrować wśród bliskich. Dla starszych, samotnych osób z Wrocławia zbliżająca się Wigilia to trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy wspominają Święta sprzed lat. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ruszyło z kampanią „Podaruj Wigilię”, w ramach której organizuje seniorom spotkania wigilijne.

  • Najważniejszą świąteczną tradycją jest celebracji tego czasu z bliskimi. To często jedyny moment w roku, kiedy spotykamy się w tak dużym gronie. Dla tysięcy żyjących samotnie seniorów to najtrudniejszy okres, przez który pomagają im przejść jedynie wspomnienia.
  • W ramach akcji „Podaruj Wigilię” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich można przekazać dowolną kwotę na organizację Wigilii dla starszych osób w Twoim regionie.

Seniorzy to skarbnica wiedzy i tradycji. Babcie pokazują wnuczkom jak lepić pierogi, a dziadkowie opowiadają historie i dekorują choinki. Niestety nie każda starsza osoba ma możliwość dzielenia się tym ze swoimi bliskimi. W Polsce samotnie żyje ok. 280 000 osób powyżej 65 roku życia[1]. Tylko do części z nich przyjedzie rodzina, a niewielu odwiedzi swoich bliskich. — Zjawisko samotności wśród osób starszych niepokojąco przybiera na sile. Seniorzy żyją wspomnieniami, bo teraźniejszość bywa zbyt bolesna – nie mają z kim podzielić się opłatkiem i celebrować pięknych chwil. Puste nakrycie nie jest już symbolem radosnego oczekiwania na niezapowiedzianych gości — tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Tym, którzy na co dzień i od święta zostają sami, pomaga Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Zimą stowarzyszenie przygotowuje akcję „Podaruj Wigilię”, która, choć na chwilę pozwala stworzyć magię Świąt, którą seniorzy pamiętają z dzieciństwa.

Spotkanie z drugim człowiekiem najlepszym prezentem

Starsze osoby chętnie wspominają, że kiedyś okazji do celebracji i spotkań z rodziną nie było wiele, prezenty były skromne, a suto zastawionego stołu nie widywało się na co dzień, więc na makowca i choinkę czekało się miesiącami. — Nie mieliśmy wiele, ale nasze Święta zawsze były pełne bliskości. Do teraz pamiętam wszystko, czego nauczyła mnie mama – na przykład jak elegancko nakryć stół i żeby zostawić jedno wolne miejsce. Cieszyliśmy się każdą wspólną chwilą. A teraz? Przy pustym miejscu zasiada jedynie samotność — wspomina jedna z podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Czego możemy uczyć się od starszych osób w podejściu do celebrowania wyjątkowych chwil? Współpracujący ze Stowarzyszeniem wolontariusze podkreślają, że wspomnienia seniorów nie koncentrują się na wielkości prezentów czy przysmakach, natomiast z największą nostalgią opowiadają o tym, że przy wspólnym stole zbierała się cała rodzina.

Jak wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię”?

Co roku przed Bożym Narodzeniem, Stowarzyszenie przygotowuje akcję „Podaruj Wigilię”. Dzięki niej organizowane są Wigilie w wielu miastach w Polsce m.in. we Wrocławiu, podczas których podopieczni mogą się spotkać, wspólnie kolędować, spróbować świątecznych potraw, ale przede wszystkim – przypomnieć sobie radość wywołaną bliskością drugiego człowieka.

— Seniorki i seniorzy czekają na spotkanie wigilijne, gdzie będą mieli okazję spotkać się ze swoimi wolontariuszami, a także z innymi seniorami. Będzie okazja, żeby zaśpiewać z kimś kolędy, porozmawiać z drugim człowiekiem. Jest to ważne, bo często niestety będzie to jedyna wspólna chwila spędzona z innymi przy świątecznym stole — tłumaczy Agnieszka Cymerkiewicz, koordynatorka wolontariatu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w regionie dolnośląskim.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zapewnia kolację, drobny prezent, dojazd i opiekę. Ci, którzy nie mogą osobiście zjawić się na Wigilii, są odwiedzani w domach przez wolontariuszy. Dzięki temu nikt z podopiecznych nie jest sam w tak ważnym czasie. Szacowany koszt takiego przedsięwzięcia to w przybliżeniu 100 zł na osobę. Finansowane jest ono dzięki wpłatom darczyńców. Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię” nawet najmniejszą kwotą, może odwiedzić stronę www.podarujwigilie.pl.

[1] Badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z 2018 r. https://arc.com.pl/samotnosc-polskiego-seniora/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZnamy nazwiska laureatek tytułu WROCŁAWIANKA ROKU 2022
Następny artykułStylowe kreacje z męską kurtką puchową w roli głównej. Sprawdź, jak wyglądać dobrze!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.