Szczeniak – pierwsze dni w nowym domu

0

Jak się przygotować i rozpocząć budowanie relacji ze szczeniakiem?

Zakup szczeniaka to ogromne wydarzenie dla wszystkich domowników niezależnie od wieku. Pamiętaj jednak, że największe dla samego psiaka. Całe dotychczasowe życie spędził w jednym miejscu przy mamie i rodzeństwie.

Nagle zostanie od nich oderwany, wrzucony w zupełnie nowe środowisko, nowe obrazy, mnóstwo nowych zapachów, dźwięków, a pod łapą nie ma ciepłego futra mamy, by przytulić się i ukoić nerwy.

Przygotuj dom na przyjęcie szczeniaka

Ważne jest, by już pierwszego dnia czekało na pieska jego miejsce, legowisko i miseczki. Wielu hodowców daje trochę tej karmy, którą szczeniaki jedzą u niego. Ułatwi to adaptację w nowym domu. Jeśli nie otrzymasz takiej wyprawki, dopytaj o nazwę karmy i kup taką samą.

Do legowiska warto włożyć pluszaka lub kocyk, do którego maluch będzie się mógł przytulić i poczuć bezpieczniej. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że ostre jak igiełki zęby mogą poczynić pewne szkody wobec wszystkiego, co znajdzie się w ich zasięgu. I tu znów warto zwrócić uwagę na fakt, że porządni hodowcy dają niejednokrotnie stary kocyk, szmatkę, pieluszkę tetrową z rodzinnego domu, przesiąkniętą zapachem mamy, braci i sióstr. Taki drobiazg potrafi uspokoić zestresowanego szczeniaka jak nic innego.

Przygotowując dom na nowego członka rodziny, zadbaj też o bezpieczeństwo. Zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne, które mógłby przegryźć. Nie zapomnij o balkonie lub innych miejscach stanowiących zagrożenie.

Nauka czystości i posłuszeństwa

Jeśli zakupiony szczeniak nie jest jeszcze przygotowany do załatwiania się na zewnątrz, zabezpiecz podłogę przed zamoczeniem. Możesz skorzystać ze specjalnych mat chłonnych. Uwzględnij też ewentualne wpadki, wybierając legowisko. Wychodźcie na siku rano po obudzeniu się, piciu, jedzeniu. Układ wydalniczy szczeniaka pracuje bardzo szybko. Z nauką posłuszeństwa i wypełniania komend nie ma się co spieszyć. Pierwsze dni w nowym domu powinny być zdecydowanie dedykowane wzajemnemu poznaniu się. Kiedy pierwsze lody zostaną przełamane, dowiedz się, jak tresować szczeniaka lub zapiszcie się na specjalne szkolenie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBrowary na Dolnym Śląsku. 7 niezwykłych miejsc, w których napijesz się dobrego, regionalnego piwa
Następny artykułWrocław: Piwnica Świdnicka już otwarta! [MENU, CENY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.