Światowy Dzień Wody – doceniajmy ją każdego dnia

0

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby nasze życie bez dostępu do czystej wody? 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody.

To moment, który skłania nas do refleksji nad tym, jak bardzo jest ona ważna. W końcu to woda warunkuje życie na Ziemi, a w życiu codziennym oznacza też zdrowie, higienę oraz komfort.

Święto wody zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  w 1992 r. Powodem był fakt, że już wtedy ponad miliard ludzi na świecie cierpiał z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta wizja wciąż wydaje się  nam daleka, tymczasem obecnie w wielu miejscach wody po prostu brakuje. I nie trzeba sięgać daleko, jak do Kapsztadu w RPA. Taka historia wydarzyła się też w Polsce, w Skierniewicach dwa lata temu, w trakcie suszy.  Dbanie o zasoby wody to jedno z największych wyzwań, przed jakimi dziś stoimy – kluczowe dla przyszłych pokoleń. Utrudniają to zmiany klimatyczne. Według hipotez do 2025 roku około 2-3 miliardów ludzi będzie miało utrudniony dostęp do wody zdatnej do picia. Problemy z dostępem do słodkiej wody dotyczą nie tylko pustynnych rejonów, ale także m.in. Europy w tym krajów rejonu Morza Śródziemnego, Cypru, Malty i Hiszpanii, gdzie szczególnie braki może odczuwać rolnictwo.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody przebiega pod hasłem „doceniania wody”, co w okresie pandemii ma szczególne znaczenie.

Woda jest podstawowym orężem do walki z koronawirusem. Tam, gdzie nie ma dostępu do czystej wody, rozwijają się choroby. Z danych WHO wynika, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody. Nam, Europejczykom, trudno wyobrazić sobie, że w krajach Afryki Subsaharyjskiej ponad 60%  mieszkańców miast (czyli około 260 mln ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych, co również mocno wpływa na ich problemy ze zdrowiem.

Pandemia przetestowała naszą sprawność organizacyjną. Zmusiła do całkowitego przeorganizowania pracy, tak by uniknąć nawet najmniejszego ryzyka, że potencjalny wzrost zachorowań wśród pracowników wpłynie negatywnie na utrzymanie ciągłości dostaw wody i odbioru ścieków. Wszystko to w trosce o mieszkańców i ich zdrowie. Można powiedzieć, że pandemia wiele nas nauczyła. Miniony rok był niezwykle trudny, wciąż mierzymy się z koronawirusem, ale dziś czujemy się już silniejsi, a wdrożone w firmie procedury ścisłego reżimu sanitarnego i zmienione zasady organizacji pracy pozwalają mieszkańcom Wrocławia spać spokojnie – wyjaśnia Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A.

Czysta woda do picia staje się towarem deficytowym, a jej oczyszczanie to długotrwały i wieloetapowy proces.

Z okazji Światowego Dnia Wody wrocławskie wodociągi przygotowały krótki film – wycieczkę po Zakładzie Produkcji Wody „Na Grobli”, podczas której dowiemy się, w jaki sposób surowiec ujmowany z rzek Oławy oraz Nysy Kłodzkiej  jest uzdatniany, a następnie transportowany do kranów mieszkańców Wrocławia i aglomeracji. Film od 22 marca jest dostępny na facebookowym profilu MPWiK Wrocław, na stronie www.mpwik.wroc.pl oraz na YouTubie: https://youtu.be/KGIWx5sA3W0

Szacunku do wody najlepiej uczyć od najmłodszych lat, dlatego wodociągowcy  nie zapomnieli o dzieciach.

W Światowym Dniu Wody swoją premierę ma trzecia część przygód strażników wody – Błękitki i Groblika. Tym razem komiksowi bohaterowie stawiają czoła rodzeństwu Śmiecialskich, które robi wszystko, by wody na naszej planecie, a zwłaszcza rzeki  stały się wielkim wysypiskiem śmieci, a plastik – zatruwał środowisko. Komiksowe materiały cieszące się popularnością wśród dzieci są umieszczone na stronie spółki wodociągowej w Zakładce CSR – MPWiK Dzieciom: https://tiny.pl/rnvwl

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzi akcje edukacyjne skierowane do mieszkańców. To między innymi takie projekty, jak #PijKranówkę, #Szanujwodę czy Akademia Przyjaciół Wody adresowana do wrocławskich przedszkolaków. Pamiętajmy o tym, by troszczyć się o nasz skarb – jakim jest woda, póki jeszcze możemy. Niech nie zwiedzie nas termin „błękitna planeta”, którym określa się Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 3% z niej to woda słodka, która nadaje się do picia. Większość z tej wody występuje na planecie pod postacią lodowców, a więc do dyspozycji pozostaje nam zaledwie około 1% z wszystkich zasobów wody słodkiej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRusza kolejna edycja programu ,,Złap deszcz”. Dofinansowanie do 10 tysięcy złotych
Następny artykułZnamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO pod hasłem Reverso
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.