Rusza kolejna edycja programu ,,Złap deszcz”. Dofinansowanie do 10 tysięcy złotych

0

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tego dnia na całym świecie podkreśla się ogromną rolę wody w naszym życiu oraz kwestię dostępu do jej zasobów. Motywem przewodnim w tym roku jest „szanowanie wody” i dlatego właśnie dziś we Wrocławiu  rozpoczyna się kolejna, trzecią już, edycję programu „Złap deszcz”.

 – To program dotacyjny, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na realizację instalacji do zatrzymywania wody deszczowej w miejscu jej opadu, przykładem takich instalacji mogą być beczki na deszczówkę, ogrody deszczowe, czy muldy chłonne – wyjaśnia Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu miejskiego we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji programu znajdzie się kilka nowości

– Korzystając z sugestii osób, zamieszkujących w budynkach wielorodzinnych, od tego roku z dotacji będą mogły skorzystać również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. I to jest chyba najważniejsza i bardzo oczekiwana zmiana – dodaje

Kolejna nowość to możliwość wypełniania i złożenia wniosków bez wychodzenia z domu. Można to zrobić poprzez aktywny formularz pdf lub ePUAP. (https://www.wroclaw.pl/srodowisko/files/zlap_deszcz2021_os_fizyczne_wniosek.pdf)

Pożytecznym narzędziem może też być kalkulator, dzięki któremu możemy wyliczyć ilość retencjonowanej wody deszczowej (https://www.wroclaw.pl/srodowisko/zlap-deszcz-kalkulator). Po wpisaniu danych dotyczące powierzchni dachu, metrażu ścieżek czy tarasów otrzymamy informację jakiej pojemności zbiornik powinniśmy zamontować.

Bez zmian pozostają zasady ubiegania się o dotacje. Dokumenty należy składać do Wydziału Wody i Energii wraz z opisem planowanego projektu, ale w związku z rozszerzeniem programu o spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nastąpiło zróżnicowanie kwot przyznawanych dotacji. Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://bip.um.wroc.pl/artykul/842/50917/zlap-deszcz-2021– I tak, wzorem lat ubiegłych, osoby fizyczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do 80 % kosztów poniesionych na realizację zadania, przy górnym limicie 5 000 zł. Natomiast w przypadku spółdzielni i wspólnot maksymalna wysokość dotacji została określona na poziomie 10 000 zł. – informuje dyrektor Brykarz. 

Tegoroczny budżet programu „Złap deszcz” wynosi 500 000 zł. Miasto nie refunduje wydatków poniesionych przed podpisaniem umowy.

Korzyści wynikające z używania wody deszczowej:

  • zużywając mniej wody wodociągowej oszczędzamy pieniądze
  • miękka deszczówka zawiera mniej kamienia i jest szczególnie korzystna dla roślin
  • aktywnie przyczyniamy się do ochrony środowiska i oszczędzamy cenne zapasy wody podziemnej
  • dzięki gromadzeniu deszczówki i ponownemu wykorzystaniu w miejscu opadu odciążamy jest system kanalizacyjny (deszczówka nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, co pomaga zredukować miejscowe podtopienia)
  • pranie odzieży jest bardziej efektywne i pozwala na zmniejszenie ilości używanego proszku nawet do 50%; zapobieganie odkładaniu się kamienia w pralkach, a także zapobieganie odkładaniu się kamienia w toaletach

Przy tej okazji zachęcamy też do korzystania z naszego poradnika – katalogu dobrych praktyk, który został opracowany w zeszłym roku i jest zamieszczony na stronie wrocław.pl stronie w zakładce Złap deszcz.

Podsumowanie programu „Złap deszcz” za rok 2020

  • Złożonych wniosków – 363, zakwalifikowanych do programu – 218
  • Wysokość udzielonych dotacji – ponad 607 000 zł.
  • Liczba wykonanych (urządzonych) systemów deszczowych – 202, w tym:

– 9 ogrodów deszczowych
– 4 studnie chłonne
– 126 naziemnych zbiorników przyrynnowych
– 63 podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją
Uzyskany efekt ekologiczny: ok. 440 m3, dla porównania w 2019 było to ok. 150 m3.

Na co dzień korzystamy z zasobów wody pitnej i często robimy to bez zastanowienia, nie zdając sobie sprawy, że jej zasoby są ograniczone. Jak obliczają ekolodzy aż 50 proc. wody wodociągowej, której używamy na co dzień, moglibyśmy zastąpić deszczówką. Zapraszamy do udziału w programie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPILNE! Największa liczba dziennych zakażeń w Polsce. Możliwy całkowity lockdown
Następny artykułŚwiatowy Dzień Wody – doceniajmy ją każdego dnia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.