Świat zamknięty w szkle

0
a

Odpowiednio zaaranżowane akwarium to nic innego jak skrawek rzeki lub jeziora umieszczony pomiędzy przezroczystymi ściankami w naszym domu. Przyglądanie się życiu jakie toczy się w szklanym zbiorniku, jednych relaksuje i odpręża, inni zaś czerpią nieopisaną radość z możliwości obserwacji osobliwych zachowań ryb i innych mieszkańców akwarium.

Mnogość rozmaitych środowisk i biotopów występujących na całym świecie daje każdemu akwaryście niezliczone możliwości wyboru własnej, interesującej aranżacji. Niektóre z nich wymagają od akwarysty więcej zaangażowania i czasu, podczas gdy pielęgnacja innych jest mniej problemowa. Przed wystartowaniem pierwszego zbiornika warto prześledzić wszelkie możliwości jakie kryje w sobie akwarystyka.

Zielono mi

Najczęściej spotykanymi obecnie aranżacjami są akwaria roślinne. Nie tylko zielone, ale i różnobarwne, bujne rośliny z pewnością potrafią na dłużej przyciągnąć wzrok i zachwycić. Nie jest to jednak model, który można osiągnąć w kilka chwil i bezproblemowo. Podczas gdy jedne rośliny są niewymagające w hodowli, inne, szczególnie czerwone, wymagają stworzenia im odpowiednich warunków. Istotną rolę spełnia tu silne oświetlenie oraz podawane roślinom nawozy, sprzyjające bujnemu wzrostowi.

Podczas gdy wiele z nich występuje w tabletkach lub formie płynnej, najważniejszy z nich – dwutlenek węgla najefektywniej działa w swoim pierwotnym, gazowym stanie. Do aplikacji dwutlenku wymagane są specjalne zestawy co2. Butle wraz z całą niezbędną do pracy aparaturą można bez problemu odnaleźć na niemal w każdym szanującym się sklepie akwarystycznym.

Skała i piasek

Jeżeli hodowla roślin wydaje się komuś zbyt trudna, pracochłonna, lub taki wystrój akwarium po prostu nie odpowiada właścicielowi, zawsze można zdecydować się na  surowy, skalny klimat jaki uwielbiają afrykańskie pielęgnice. Są to niezwykle ciekawe i barwne ryby terytorialne, których zachowania są wręcz niepowtarzalne. Ryby te każdego dnia potrafią zaskakiwać swoim temperamentem. Doskonale przenoszą do naszego akwarium zachowania zgodne z tymi, jakie prezentują w naturalnym środowisku.

Złota rybka

Bywa i tak, że azjatyckie, amerykańskie i afrykańskie biotopy nie są tym, o czym marzy akwarysta. Zdarza się, że jego marzeniem są ryby żyjące w nieco chłodniejszych wodach, ale i dorastające przy tym do sporych rozmiarów. Naturalnym wyborem staje się wówczas oczko. Jego budowę można przeprowadzić samemu niemal od początku do końca. Aranżacja raczej nie bywa kłopotliwa. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej pompy do oczek wodnych.

Przed zakupem

Zakup i aranżacja akwarium powinny być starannie, a najlepiej kilkakrotnie przemyślane. Należy pamiętać, że na dane gatunki ryb i roślin można zdecydować się jedynie w wypadku posiadania odpowiedniej wielkości akwarium i dopasowanego do niego osprzętu. Jeżeli gromadzenie go staje się komuś kłopotliwe, warto zwrócić uwagę na zestawy akwariowe oferowane przez sklepy. Z reguły są one dobrze dopasowane i niedrogie, biorąc pod uwagę to, że kupujemy coś, co pozwoli nam przenieść do własnego domu skrawek niepowtarzalnego wodnego środowiska.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: W najbliższy weekend odbędą się ogromne roślinne targi – Zielono Mi!
Następny artykułRusza wiosenna edycja wrocławskiego Festiwalu Rękodzieła – Ręki Dzieła Fest!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.