Między 16 a 18 października pod hasłem „Boxed” we Wrocławiu odbędzie się 10 edycja festiwalu Eklektik Session. Gościem specjalnym wydarzenia będzie gigant afrobeatu – Dele Sosimi, który razem z Radkiem Bondem Bednarzem poprowadzi w tym roku finałową orkiestrę.

W Galerii na Czystej obejrzymy designerskie prace zrealizowane przez artystów związanych z ASP we Wrocławiu, a w sekretnej przestrzeni galerii Domar obędzie się improwizowany koncert muzyki etno. Pójdziemy także na spacer historyczny po placu Kościuszki. Festiwal odbędzie się bezpiecznie – zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi.

Eklektik Session to międzynarodowa platforma artystyczna oraz innowacyjny festiwal, który nie stroni od eksperymentów i niecodziennych rozwiązań. Corocznie łączy odległe dźwiękowe światy w organiczną całość. Idea projektu od ponad 16-stu lat skutecznie zaciera granice stylistyczne i sięga po więcej, edukując kulturalnie oraz integrując rozmaite środowiska twórcze, z wielu dziedzin sztuki.  Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu „Boxed” odnosi się do częstego uczucia braku kontroli nad życiem czy zdarzeń, które są ponad nami i do których musimy się przystosować. To także nawiązanie do pandemicznej rzeczywistości świata w 2020 roku.

Gościem specjalnym październikowej edycji jest prekursor afrykańskiego funku – aktywny od ponad 40 lat na scenie – Dele Sosimi. Muzyk poprowadzi specjalne warsztaty z afrobeatu z udziałem artystów tegorocznego festiwalu oraz lokalnych muzyków, aby przygotować finałowy koncert pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra.

W trzydniową podróż, pełną estetycznych doświadczeń, festiwal zaprasza tym razem do swojej nowej siedziby – przestrzeni wystawienniczo-koncertowej w Galerii na Czystej. Od niedawna stacjonuje tu Fundacja Eklektik Art Charity, która realizuje projekty dedykowane szeroko pojętej sztuce, w tym cykl Eklektik Room, czyli improwizowane spotkania muzyczne.

Dizajn na Czystej, sekretna przestrzeń w galerii Domar i wielki finał

Festiwal otworzy 16.10 niecodzienna prezentacja pod nazwą Empathic Design. Za jej kształt odpowiadają artyści wizualni – Dominika Sobolewska, Patrycja Mastej i Sebastian Sobótka – związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, aktywnie realizujący projekty w ramach Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych. Celem działań pracowni jest poszukiwanie połączeń pomiędzy architekturą wnętrz a osiągnięciami innych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii informatycznych. Artyści poprzez swoje prace w enigmatycznej aurze potwierdzą tezę, iż design jako narzędzie służy nam do redefiniowania zwyczajów, tożsamości oraz propagowania innowacji społecznych. Wstęp na piątkowe otwarcie jest bezpłatny.

17.10 rozpocznie się wspólnym śniadaniem przy ul. Czystej 4, a także okazją do podziwiania wystawy towarzyszącej Eklektik Portraits, przedstawiającej muzyków związanych z festiwalem w ich naturalnym środowisku pracy. Z Galerii na Czystej ruszymy na spacer historyczny po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej z przewodniczką Iwoną Stec. To szczególna okazja do poznania wielu ciekawostek związanych z bogatym historycznie i artystycznie centrum Wrocławia. To właśnie tu odbędzie się tegoroczny Eklektik Session. Drugi dzień festiwalu to dwa muzyczne spektakle.  W ramach cyklu Eklektik Room spotkamy się w sekretnej części galerii wnętrz Domar. Gośćmi specjalnymi improwizowanej sesji będą Ekow Alabi z Ghany i José Manuel Albán Juárez o polsko-peruwiańskich korzeniach. Ekow zaczął grać na perkusji w wieku pięciu lat z łatwością korzystając ze wszystkich rodzajów afrykańskich bębnów. W swojej muzycznej karierze występował z międzynarodowymi muzykami, takimi jak Ziggy Marley, Manu Dibango, Fela Kuti, Cedric Him Brooks, Vitamin X czy Jimi Tenor. Z tym ostatnim, wraz z zespołem Kabu Kabu, połączył afrobeat z wizją nowoczesnego jazzu prezentując tę fuzję na wielu koncertach w Europie i Afryce. José Manuel Albán Juárez znany jako Manolo jest cenionym  perkusistą i perkusjonistą wielu popularnych zespołów jak Łona & The Pimps, Jimek czy Ten Typ Mes & Live Band, ale ma za sobą wiele występów z zespołem Maanam, Krzesimirem Dębskim czy Tomaszem Stańko, a także wieloma polskimi orkiestrami. Tego samego dnia w Galerii na Czystej wystąpi włoska formacja XYQuartet. Grupa bada nowe sposoby komponowania z „dziwacznym” podejściem. Możemy się spodziewać niespodziewanego, a więc rekonstrukcji i improwizacji jazzowych poza obszarem ogólnie przyjętych kanonów gatunku.

Trzeci dzień (18.10) to finałowy koncert. W tym roku międzynarodową grupę muzyków pod szyldem Eklektik Afrobeat Orchestra poprowadzi Dele Sosimi – jeden z najaktywniejszych twórców afrobeatowych na świecie. Jego kariera rozpoczęła się latach 70–tych, gdy dołączył do zespołu Feli Kuti, najwybitniejszego nigeryjskiego multiinstrumentalisty. W późniejszych latach występował z formacją Egypt 80, a następnie, aż do roku 1994, z synem pioniera, Femim Kutim. W obu zespołach był dyrektorem muzycznym i klawiszowcem. Rodowód Delego w roli jednego z prekursorów afrobeatu jest wręcz niepodważalny.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Festiwal został przygotowany zgodnie z regulacjami wynikającymi z sytuacji epidemicznej. Na koncertach obowiązuje ograniczona liczba miejsc, by bezproblemowo zachować dystans społeczny. W przestrzeniach zamkniętych obowiązuje noszenie maseczek, a w strategicznych miejscach pojawią się stacje do dezynfekcji rąk. Ponadto, dla osób z grupy podwyższonego ryzyka zostaną zorganizowane miejsca w specjalnych strefach bezpieczeństwa. Bilety na wszystkie wydarzenia znajdziemy na stronie www.biletyna.pl, a także w innych serwisach, takich jak: Ticketmaster, Going, GoOut czy salonach Media Markt i Empik w całej Polsce. Pula biletów jest ograniczona i dostosowana do możliwości organizacyjnych. Szczegóły programu znajdują się na stronie  www.EklektikSession.com.

Więcej informacji: www.EklektikSession.com

Oficjalne wydarzenie: https://www.facebook.com/events/226924855020225/

EKLEKTIK SESSION 2020
PROGRAM

PIĄTEK 16.10

20:00 | Galeria na Czystej, BOX  1
BILETY: wstęp bezpłatny

Empathic Design – prezentacja Laboratorium Obiektów i Przestrzeni Interaktywnych:
Dominika Sobolewska / artystka wizualna, projektantka przestrzeni interaktywnych
Patrycja Mastej / artystka wizualna, ilustratorka, projektantka wystaw interaktywnych
Sebastian Sobótka / programista, artysta i designer

SOBOTA 17.10

10:30 | Galeria na Czystej, Eklektik Art
Eklektik Breakfast  – eklektyczne śniadanie z Grzegorzem Gołębiowskim, fotografem, autorem cyklu Eklektik Portraits.
BILETY: wstęp bezpłatny

12:00 | Galeria na Czystej
Eklektik Walks – spacer po okolicach pl. Kościuszki i Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej
BILETY: wstęp bezpłatny

18:00 | Galeria Wnętrz DOMAR secret location, Braniborska 14
Eklektik Room festival edition
BILETY:  50 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Eklektik-Room-Festival-Edition-Ekow-Alabi-Ghana-Jos-Manuel-Albn-Jurez

Ekow Alabi (Ghana)
José Manuel Albán Juárez

20:30 | Galeria na Czystej, BOX 2
Eklektik presents Sile Jazz: XYQuartet (Włochy)
BILETY:   45 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Eklektik-presents-Sile-Jazz-XYQuartet-Wlochy

Nicola Fazzini – saksofon altowy
Alessandro Fedrigo – akustyczna gitara basowa
Saverio Tasca – wibrafon
Luca Colussi – perkusja

Niedziela 18.10

19:00 | Galeria na Czystej, Czysta Hall
Dele Sosimi (Nigeria)
Eklektik Afrobeat Orchestra
BILETY:  65 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Final-ES-2020-Dele-Sosimi-Eklektik-Afrobeat-Orchestra

Dele Sosimi – klawisze, wokal
Ekow Alabi – bębny, wokal
José Manuel Albán Juárez – instr. perkusyjne
Matylda Gerber – tenor sax
Marcin Wołowiec – puzon
Michał Podżus – trąbka
Karol Gola – bari sax
Mateusz Słowiński – gitara Bond – bass

KARNET: 199 PLN

https://biletyna.pl/koncert/Eklektik-Session-2020-BOXED/Karnet

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowy wiadukt na trasie tramwaju na Nowy Dwór robi wrażenie!
Następny artykułMagia dla Ciała – unikatowy Salon SPA w okolicy Wrocławia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.