Już w czwartek, 11 stycznia, autorka bestsellerowych „Chłopek” weźmie udział w spotkaniu towarzyszącym wystawie „Broń i chroń” Ali Savashevich w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Przed nami wyjątkowa rozmowa pisarki, artystki i kuratorki. Wstęp wolny.
„Chłopki. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak (wyd. Marginesy) w ciągu pół roku rozeszły się w 300 tysiącach egzemplarzy. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę wiejskich kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. To kolejny, po książce „Służące do wszystkiego”, bestseller wrocławskiej pisarki i dziennikarki.
Opowieści o naszych babkach w 66P
Wystawa „Broń i chroń” Ali Savashevich zakorzeniona jest w międzypokoleniowych doświadczeniach kształtowania kobiet do znoszenia trudów pracy i spełniania oczekiwań społecznych. Z kolei książki Joanny Kuciel-Frydryszak opisują ciężką codzienność kobiet w patriarchalnej, przedwojennej Polsce. Osadzone w historii wyzysku obie narracje odnajdują w niej i wzmacniają równoległy wątek – herstorię kobiecej siły i walki o zmianę.
– Podczas finisażu z udziałem Joanny Kuciel-Frydryszak, Ali Savashevich i kuratorki wystawy, Joanny Sokołowskiej, porozmawiamy o pracach artystki w autorskiej perspektywie „opowieści o naszych babkach”. Podejmiemy także temat zmieniających się relacji pracy i płci przez pryzmat doświadczeń zawodowych pisarki, artystki i kuratorki – zapowiadają organizatorzy.
Spotkanie odbędzie się 11 stycznia (czwartek) o godz. 18:00 w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu przy ul. Księcia Witolda 66 (PIEKARNIA Żywa Kultura). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wystawa Ali Savashevich trwa do 13 stycznia. Można ją oglądać od środy do soboty w następujących godzinach: śr. 14:00-18:00, czw. 14:00-20:00, pt. i sob. 14:00-18:00.
Więcej informacji: https://66p.pl/finisaz-wystawy-bron-i-chron-spotkanie-z-joanna-kuciel-frydryszak-ala-savashevich-i-joanna-sokolowska
________
66P to niezależna przestrzeń dla sztuki, zlokalizowana w hubie kulturalnym PIEKARNIA Żywa Kultura, której motto brzmi: „Działamy subiektywnie. Pokazujemy sztukę, która porusza, bo naszą rzeczywistość zmieniają emocje. Wierzymy w artystów i ich pomysły”. Dotychczas w 66P swoje wystawy prezentowali m.in. Zbigniew Libera, Anna Szpakowska-Kujawska, Kościół Nihilistów, Monika Falkus, Adam Kozicki czy Inside Job. Więcej: www.66p.pl
PIEKARNIA Żywa Kultura to młode miejsce spotkań ludzi i żywej kultury zlokalizowane na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Pod jednym dachem znajdują się tu galerie sztuki, teatry, studio artystyczne i filmowe, ale również przestrzenie mieszkalne. Gospodarzami PIEKARNI (jak i 66P) są Renata i Rafał Jarodzcy, którzy dokonali rewitalizacji historycznego budynku dawnej piekarni garnizonowej. Więcej: www.piekarniazywakultura.pl