Słynny wrocławski Pafawag zamieni się w galerię sztuki. W piątek rusza Przegląd Sztuki SURVIVAL

0

Już w piątek, 25 czerwca, we Wrocławiu rozpoczyna się Przegląd Sztuki SURVIVAL. 19 edycja wyjątkowego festiwalu odbędzie się w Kotłowni budynku słynnego Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego, ikony wrocławskiego przemysłu.

Tegoroczne hasło – „Nigdzie stąd nie pojedziecie” – zachęca do przyjrzenia się pojęciu mobilności w kontekście pandemii. Zobaczymy ponad 30 unikatowych prac, m.in. dzieł malarskich, instalacji dźwiękowych i wideo. W programie także performanse, oprowadzania kuratorskie, spacery historyczne i dźwiękowe oraz debaty w ramach Sceny Społecznej. Wstęp wolny. Na część wydarzeń obowiązują zapisy. Przegląd potrwa do 29 czerwca.

Od 19 lat organizator SURVIVALU, fundacja Art Transparent, podejmuje wyzwanie wprowadzania publiczności do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. W ramach wystawy głównej artyści i artystki z Polski i zagranicy prezentują prace z obszarów sztuki współczesnej. W tym roku będą mieli okazję zmierzyć się z niezwykłą lokalizacją.

Kolej na Pafawag

Kotłownia to część byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu, do lat 80. jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego, przed drugą wojną światową znanej jako fabryka Linke-Hoffman-Werke. – Produkowano w niej dosłownie wszystko, co mogło poruszać się na torach  – lokomotywy, wagony kolejowe różnego przeznaczenia, wagoniki dla kolejek górskich, ale również tramwaje, ciągniki, maszyny dla przemysłu spożywczego – mówi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Budynki i historia Pafawagu oferują istotny kontekst dla hasła przewodniego „Nigdzie stąd nie pojedziecie”, które nawiązuje do skutków pandemii, takich jak znaczące ograniczenie możliwości przemieszczania się, w tym podróżowania.

Sztuka współczesna w Pafawagu

Tegoroczny SURVIVAL to wystawa główna prezentowana na trzech poziomach we wnętrzu budynku, jak i realizacje artystyczne na zewnątrz czy w przestrzeni Sekcji Studenckiej wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tor zwiedzania wystawy otworzy Scena Wideo, ulokowana w otoczeniu fundamentów kotłów, które kiedyś ogrzewały wodę na potrzeby swojej pierwotnej funkcji. Projekcje odbędą się także na szczytowej ścianie monumentalnej Kotłowni. Większość prezentowanych prac powstała podczas lockdownu lub została zrealizowana bezpośrednio w odpowiedzi na hasło Przeglądu. Oprócz form wideo zaprezentowane zostaną dzieła malarskie, instalacje, obiekty i prace rysunkowe, jak również rzeźba czy ceramika. Odpowiedzią na okoliczności pandemiczne dla twórczości artystycznej będzie Scena Dźwiękowa. – W historii praktyki pejzażu dźwiękowego globalne zamknięcie było być może jedyną okazją do faktycznego „wsłuchania się w świat”, przy diametralnie mniejszym zanieczyszczeniu hałasem komunikacyjnym – mówi Daniel Brożek, kurator sceny.

Spacery, oprowadzania, debaty i słynna Jednostka z Wrocławia

W siedzibie sąsiadującej z Kotłownią Wyższej Szkoły Bankowej w ramach Sceny Społecznej i programu Kreatywna Europa odbędzie się cykl debat o mobilności i przyszłych scenariuszach międzynarodowej wymiany artystycznej. W „Forum Dialogu” wezmą udział goście z Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych, Belgii czy Holandii. Dla zainteresowanych architekturą i historią powojennego Wrocławia odbędą się spacery po okolicy byłego Pafawagu. Oprowadzania kuratorskie zostały wzbogacone o dedykowane odsłony dla rodziców z małymi dziećmi (Baby Art Walk oraz Kid Art Walk) czy seniorów (Senior Art Walk). Specjalny spacer dźwiękowy „Śpiewajmy Pa-fa-wag!” w formie słuchowiska oferuje także tegoroczna Scena Dźwiękowa. Nowością w programie jest „ciche zwiedzanie” – w tej formule bodźce dźwiękowe i świetlne zostaną zminimalizowane. Jednym z wydarzeń towarzyszących jest prezentacja książki „Kult Jednostki” (premiera jesienią tego roku), debiutanckiego wydawnictwa Torypress o najdłużej produkowanym (1962–1993) pojeździe szynowym na świecie, modelu EN57. Kultową „Jednostkę” do dziś możemy spotkać na trasach kolejowych. Na terenie Przeglądu działać będzie także klub festiwalowy ze strefą gastronomiczną, w której zaparkują lokalne foodtrucki.

Do końca miesiąca w ulicznej Galerii Szewska na dziewięciu dwustronnych witrynach ekspozycyjnych (usytuowanych przy ul. Szewskiej między ul. Kotlarską a Nożowniczą) można oglądać wystawę odkrywającą fragmenty przygotowanych prac artystycznych, prezentowanych podczas Przeglądu.

Wstęp na SURVIVAL jest bezpłatny. Na wydarzenia towarzyszące wystawie głównej obowiązują zapisy pod adresem: https://app.evenea.pl/event/survival19 .

W tym roku SURVIVAL odbędzie się między 25 a 29 czerwca przy ul. Fabrycznej 14. Organizatorem Przeglądu jest Fundacja Art Transparent, a partnerem strategicznym wydarzenia Pracownia Projektowa Maćków. Szczegóły programu znajdują się na www.survival.art.pl lub www.arttransparent.org.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDuet raperów Dwa Sławy zagra na Hot Spocie
Następny artykułNajbardziej magiczna noc w roku – Noc Świętojańska w CK Zamek
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.