Najbardziej magiczna noc w roku – Noc Świętojańska w CK Zamek

0

Centrum Kultury Zamek zaprasza do świętowania najkrótszej nocy w roku, Nocy Świętojańskiej do Leśnickiego Parku, w sobotę 26 czerwca 2021, do 12:00 do 21:00.

W tym roku organizatorzy zapraszają na warsztaty stolarskie, na których uczestnicy będą budować domki dla owadów, kwietniki. Od południa w parku stanie jarmark świętojański z wyrobami rzemieślniczymi, produktami od lokalnych producentów, wyjątkowymi przedmiotami hand made.

Wieczorem, w amfiteatrze odbędą się koncerty prezentujące różne oblicza muzyki tradycyjnej i w nurcie etno-jazz. Na zakończenie wieczoru wszyscy wybiorą się wspólnie nad Bystrzycę w tradycyjnej świętojańskiej paradzie. W towarzystwie pieśni kupalnych i miłosnych życzeń odbędzie się puszczanie na wodę wianków.

12:00 – 21:00 – Jarmark świętojański

Jarmark produktów regionalnych, wyrobów rzemieślniczych, wyrobów od lokalnych producentów. Wśród rozsianych po parku stoisk znajdziecie chleby, miody, cydr, sery, wędliny i ciasta, a także ręcznie robione ozdoby, torby, ubrania, pamiątki, zabawki.

13:00 – 19:00 – Warsztaty świętojańskie

Warsztaty rodzinne, na których wykonamy: domki dla owadów-zapylaczy, drewniane kwietniki, magiczne lalki-motanki, łapacze snów, musujące kule do kąpieli, dżemy myjące do ciała. Oprócz tego zapraszamy na otwarte warsztaty gry na bębnach, plecenie rumiankowych wianków, koncert gongów i na poszukiwanie swojego kwiatu paproci, czyli spotkanie o tym, jak dobrze i owocnie żyć.

16:30 – Koncert muzyki tradycyjnej Poznajmy swoje korzenie

Bielskie Towarzystwo Muzyczne przygotowało oryginalny program muzyczny, połączony z gawędą znanego artysty ludowego Józefa Brody, który zaprezentuje instrumenty ludowe wykonując utwory na unikalnych instrumentach, takich jak: trombita, okaryna, słomka, drumla, fujarki i gajdy.

Koncert realizowany jest w ramach projektu pt. „Muzyka dla wszystkich – koncerty w szkołach wiejskich i dla wybranych środowisk na wsi i mieście” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

18:00 – Koncert zespołu Klara Cloud & Vultures

Klara Cloud & The Vultures to zespół wykonujący własne kompozycje jazzowe inspirowane rodzimym folklorem oraz znane polskie melodie okraszone współczesnymi aranżacjami. Unikatowe brzmienie i wyjątkowość prezentowanej muzyki zapewniają oryginalne instrumentarium a także znakomici, pełni świeżości twórczej muzycy. Zespół w sposób niekonwencjonalny wykorzystuje brzmienia instrumentów. Dwa zestawy perkusyjne to odważna próba eksperymentalna dwóch świetnych perkusistów.

Śpiewne melodie, słowiańska energia, odważne improwizacje oraz wysublimowane wyczucie estetyki to gwarant muzyki najwyższej próby. W skład zespołu wchodzą uhonorowani wieloma nagrodami, zarówno w Polsce jak i za granicą instrumentaliści oraz pochodząca ze wschodniej ściany Polski, obdarzona wyjątkowym głosem, charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.

20:00 – Koncert grupy Mehehe

Mehehe to etnoambientowy duet, który współtworzą Helena Matuszewska (Same Suki, InFidelis) i Basia Songin (Sutari). W 2019 r. wydały debiutancką płytę Ciemnienie.

We wspólnym projekcie w niekonwencjonalny sposób nawiązują do tradycji szeptuch i magii ludowej wykorzystując akustyczne instrumenty, looper, szamańskie bębny, szepty, krzyki i śpiew. Na ich debiutanckiej płycie Ciemnienie znajdą się autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową, dźwiękami natury i tradycjami szamańskimi z różnych regionów Polski.

20:30 – Parada z wiankami nad Bystrzycę

Zgodnie z zamkową tradycją na zakończenie wieczoru uczestnicy wspólnie wyruszą nad Bystrzycę, by w towarzystwie pieśni kupalnych rzucić na wodę wianek wraz z miłosnym życzeniem, które w tę szczególną noc z pewnością się spełni. Warto zaopatrzyć się w rumiankowy wianek, który można również wykonać na warsztatach. Parada świętojańska rozpoczyna się spod amfiteatru.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSłynny wrocławski Pafawag zamieni się w galerię sztuki. W piątek rusza Przegląd Sztuki SURVIVAL
Następny artykułMuzyczna uczta w Arsenale!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.