Tona makulatury, 1200 posegregowanych butelek, elektroodpady i żarówki oraz 600 kg baterii i nakrętek zamieni się w 2 tysiące nowych drzew we Wrocławiu. Wszystko dzięki wielkiej ekologicznej akcji w Magnolia Park – Dniu Przyjaznemu Planecie.
Dzień Przyjazny Planecie w największym na Dolnym Śląsku centrum handlowym to prawdziwy ekologiczny i frekwencyjny sukces. Wrocławianie przynieśli do Magnolia Park setki kilogramów posegregowanych odpadów, za które otrzymali sadzonki drzew. Gdy zostaną zasadzone, miasto stanie się jeszcze bardziej zielone – to tak, jakby we Wrocławiu powstał nowy mały park.
– Frekwencja była znakomita, a nasze centrum odwiedziło kilka tysięcy osób, by oddać posegregowane odpady, wziąć udział w warsztatach less waste i po prostu dowiedzieć się, jak wspólnie można zdziałać więcej dla naszej planety – mówi Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park.
Podczas wydarzenia Nadleśnictwo „Śnieżka” z Kowar w zamian za przyniesione odpady wydało mieszkańcom 2 tysiące sadzonek sosny, modrzewia, świerku, lipy, dębu, klonu i jawora.
– Działki, ogrody, a także okoliczne lasy – to właśnie tam wrocławianie będą mogli posadzić odebrane od nas drzewka. Tegoroczna akcja, podobnie jak ta w zeszłym roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a mieszkańcy byli żywo zainteresowani sposobami sadzenia drzew i ich pielęgnacji – mówi Marta Jaworska z Nadleśnictwa „Śnieżka”.
Sadzonkę drzewa można było otrzymać za określoną liczbę posegregowanych odpadów. I tym razem wrocławianie nie zawiedli i w Dniu Przyjaznym Planecie przynieśli do Magnolia Park tonę makulatury, 600 plastikowych butelek, 600 szklanych butelek, 400 kg baterii, 200 kg nakrętek, 600 żarówek i 700 sztuk elektroodpadów.
Zaskakująca frekwencja
Wrocławianie aktywnie uczestniczyli nie tylko w wymianie odpadów na sadzonki, ale także całymi rodzinami brali udział w warsztatach ekologicznych. Liczba uczestników biorących udział w warsztatach? Blisko 1000 osób.
– W warsztatach z ekokosmetyków, ku naszemu zaskoczeniu, z wielką ochotą wzięły udział dzieci i młodzież, które tworzyły je z myślą o swoich mamach i babciach. Okazuje się, że nawet kilkulatek jest w stanie zrobić samodzielnie aromatyczny kosmetyk i sprawia mu to wielką frajdę – mówi Małgorzata Koralewska z CK Krzywy Komin.
Na warsztatach z mody less waste wykorzystano 130 T-shirtów, które uczestnicy własnoręcznie ozdabiali.
– Dzieci wyrażały swoją ekspresję, tworząc kolorowe grafiki na koszulkach. Do dyspozycji były farby i flamastry do tkanin. Uczestnicy wykonywali własne stemple i szablony, a potem przenosili je na koszulki. Dorośli zapoznali się z techniką haftu, nauczyli się prostych ściegów i wykorzystali je do przyozdobienia materiałów – podkreśla Małgorzata Koralewska.
Hitem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych były zdecydowanie warsztaty z kiszenia produktów sezonowych prowadzone przez ekspertów z Doliny Baryczy. Wzięło w nich udział 150 osób.
Dodatkowo Magnolia Park zaprosiła najmłodszych klientów do udziału w ekologicznej grze miejskiej. 200 rodzin wzięło udział w zabawie, z entuzjazmem poszukując pytań ukrytych w centrum. Nagrodami w grze miejskiej, za udzielenie min. 60 proc. poprawnych odpowiedzi, były bilety do kina Helios.
Ekologia na co dzień
Magnolia Park po raz kolejny udowadnia, że idea less waste jest jej bliska. Centrum handlowe nie tylko promuje troskę o środowisko podczas organizowanych akcji marketingowych, ale także na co dzień – ograniczając zużycie mediów w obiekcie. Magnolia Park kontynuuje działania związane ze zrównoważonym wykorzystaniem zasobów poprzez optymalizację natężenia oświetlenia włączanego w ciągu dnia, dostosowanie temperatur wewnętrznych do warunków pogodowych, kontynuację wymiany opraw świetlnych na energooszczędne w technologii LED oraz wymianę baterii łazienkowych na czasowe.
Na terenie całego obiektu jest wdrożony system segregacji odpadów, który redukuje odpady zmieszane w ogólnej puli odpadów poniżej 45 proc. W tym roku centrum handlowe ma również w planach montaż dodatkowych stojaków rowerowych, a także udostępnienie zamykanej wiaty rowerowej dla pracowników.
Wydarzenia dla mieszkańców
Dzień Przyjazny Planecie zorganizowano w Magnolia Park po raz drugi. Rok temu podczas wydarzenia udało się uzbierać 5500 plastikowych butelek, 2000 butelek szklanych, 100 kg baterii, 31 kg plastikowych nakrętek, a także 184 żarówek i 500 sztuk elektroodpadów, a uczestnikom rozdano 2 tys. sadzonek drzew.
Magnolia Park udowadnia wrocławianom, że galeria handlowa to idealna przestrzeń do organizacji eventów promujących ekologię, zdrowy tryb życia czy zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi. To właśnie w Magnolia Park odbywał się popularny wśród mieszkańców „Teatr na leżakach”, który zgromadził tysiące widzów. Centrum handlowe jest znane także z akcji profilaktycznych i prozdrowotnych organizowanych wspólnie z lokalnymi placówkami ochrony zdrowia i kołami studentów medycyny, ratownictwa czy farmakologii.