Seryjny uwodziciel w Operze Wrocławskiej. Tylko dla dorosłych!

0
fot. Facebook/Opera Wrocławska

Premiera baletowa Don Juana w Operze Wrocławskiej zaprosi widzów do świata, w którym taniec jest językiem mrocznych namiętności. Reżyser i choreograf Giogrio Madia wykorzystuje barokowe dzieło Christopha Wilibalda Glucka, by ciałem i ruchem opowiedzieć historię mężczyzny nienasyconego, na ślepo poszukującego bliskości.

Don Juan miota się między sacrum i profanum, zmysłowym tańcem malując pejzaż pełen zmysłowej energii i chłodu wewnętrznej pustki.

Zbiorowa wyobraźnia umieściła Don Juana wśród seryjnych uwodzicieli, którzy swoją tożsamość budują na podboju coraz to nowych kobiet. Przez setki lat fascynował poetów, pisarzy i kompozytorów, a jego historia stanowi oś niejednego dzieła dramatycznego i lirycznego. Opowiadać ją można również tańcem – reżyser i choreograf Giorgio Madia, sięgając po balet Don Juan z muzyką Christopha Wilibalda Glucka, odczytuje go na nowo: łączy subtelny erotyzm i wysmakowaną minimalistyczną estetykę z groteską.

Oczywiście w Don Juanie niezwykle ważny jest czynnik estetyczny, ponieważ taniec jest sztuką wizualną, ale według mnie strona psychologiczna jest jeszcze bardziej interesująca i to na nią chciałbym zwrócić uwagę publiczności. To opowieść w formie farsy baletowej, w której ciało pełni rolę komentatora, podobnie jak w commedii dell’arte, która była pierwszą narracją mitu o Don Juanie, jeszcze zanim Tirso da Molina przelał go na papier – mówi Madia.

Don Juan na scenie Opery Wrocławskiej nie jest postacią abstrakcyjną. Jego taniec jest dialogiem z publicznością i okazją do podstawienia lustra z pytaniem, ile z jego narcyzmu jest w każdym z nas. Premiera sąsiaduje w kalendarzu ze Świętem Zakochanych, co może być dobrą okazją do refleksji nad tym, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje potrzeba prawdziwej bliskości. Za brzmienie odpowiadać będzie Orkiestra Opery Wrocławskiej pod batutą Adama Banaszaka.

Premiera odbędzie się 19 lutego o godz. 19.
Spektakle popremierowe będzie można zobaczyć jeszcze 20, 25, 26 i 27 lutego.

Bilety: https://bit.ly/3ui6L6e

 Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTramwaj MPK Wrocław wylicytowany dla WOŚP! Kwota robi wrażenie
Następny artykułWrocławianka oszukana metodą ,,na policjanta”. Straciła 70 tys. złotych!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.