Rusza odkomarzanie Wrocławia!

0

1700 ha metodą agrolotniczą – tereny zielone wzdłuż rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce, a dodatkowo 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy.

Ponadto 50 zarybianych zbiorników i akcja rozdawania lawendy. Oto sposoby na komary we Wrocławiu.

Specyficzne warunki klimatyczne Wrocławia, wynikające z położenia geograficznego czy ukształtowania terenu, jak również obecność wielu zbiorników wodnych, stwarzają dogodne środowisko dla rozwoju populacji komarów we Wrocławiu. Dlatego też ponad 20 lat temu, we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, został uruchomiony Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Podstawą funkcjonowania Programu jest stały monitoring dynamiki rozwoju lokalnej populacji komarów i potencjalnych miejsc rozwojowych na terenach zielonych należących do Wrocławia. Zespół, który tego dokonuje, pracuje w terenie od początku marca do końca października. Na podstawie sporządzonych raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków.

– Mamy zmapowanych około 250 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów. Zespół ustala również ilości i dawki preparatu – informuje Monika Kaliwoda z Wydziału Srodowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

W ramach programu prowadzony jest również nadzór merytoryczny nad wykonywanymi zabiegami oraz ocena ich skuteczności.

Wieloletnie badania i doświadczenia wykazały, że najbardziej skutecznym sposobem kontroli populacji komarów jest system łączący różne metody.

Działania prowadzone będą przy użyciu:
– preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie; zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla życia ludzi i przyjazne środowisku, preparat jest aplikowany do wody.
– preparatami chemicznymi, przy użyciu minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu dorosłych osobników, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych owadów, a w szczególności pszczół

W przypadku zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych działania  mogą być prowadzone w określonych warunkach – wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy mamy największą aktywność komarów, wiatr poniżej 4m/s, brak opadów minimum 24 godziny i  temperaturę powietrza do 24oC. Preparat jest aplikowany w miejscach, gdzie gromadzą się owady (trawa, krzewy).

Ważnym elementem działań redukujących populację komarów w mieście jest zarybianie zbiorników wodnych – odbywa się ono wiosną i jesienią, obejmuje łącznie ok. 50 zbiorników wodnych, gdzie trafia młody narybek, który żywi się larwami komarów.
Tegoroczne zarybianie wiosenne podzielone zostało na 2 etapy.
– W pierwszym etapie zarybiono 10 zbiorników wodnych, m.in.: zbiorniki w Parku Szczytnickim, Fosę Miejską, Staw Pawłowicki oraz staw na terenie Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego. W drugim etapie, na początku maja, zarybiono 15 kolejnych. Do zbiorników trafią liny, karasie, karpie koi, płocie i wzdręgi – dodaje Monika Kaliwoda.

Preparaty biologiczne i chemiczne będą aplikowane, w zależności od zapotrzebowania, zarówno metodą agrolotniczą, która obejmie 1700 ha (aplikacja preparatów: mikrobiologicznego i chemicznych na dużych obszarach – to tereny zieleni wzdłuż rzeki Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz Pól Irygowanych), jak i naziemną, na obszarze 360 ha (zabiegi małoobszarowe, głównie na terenach zadrzewionych). Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone jest na ogólnie dostępnych terenach zieleni należących do miasta, na całym jego obszarze (tj. parki, zieleńce, cieki wodne, tereny zieleni wzdłuż dolin rzecznych). Kompleksowym odkomarzaniem objęte są też tereny zieleni w dolinie rzeki Bystrzycy – od osiedla Marszowice do osiedla Jarnołtów – ok. 350 ha. Warto zaznaczyć, że w obszarze Natura 2000 aplikowane będą wyłącznie preparaty mikrobiologiczne.

– W tym roku chcielibyśmy także pokazać mieszkańcom, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk, aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej. Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne jest,m aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. W najbliższy weekend, w pawilonach ESK, we wrocławskich parkach chcemy zacząć akcję edukacyjną dla mieszkańców #Komar Nie Siada! W jej trakcie bedziemy rozdawać sadzonki lawendy i informować jak można przyłączyć się do działania ograniczającego uciążliwość komarów w mieście. Przy okazji tej akcji będzie można również pozbyć się drobnych odpadów, towarzyszyć nam bowiem będą SZOPy, czyli Samochody Zbierające Odpady Problemowe – mówi Jessica Wolska-Myszko z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.  

Szczegóły akcji #Komar Nie Siada!: https://wroc.city/S7UwR

Ulotki i plakaty trafią m.in. do działkowców, informacje pojawią się też na ekranach w MPK, czy w budynkach urzędu. Będą również publikowane na www.wrocław.pl oraz w mediach społecznościowych na profilu Zielony Wrocław.

Dobre praktyki:
▪        Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
▪        Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
▪        Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów).
▪        Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
▪        Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.
▪        Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
▪        W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.

Aby zminimalizować skutki ukąszeń, stosuj indywidualną ochronę przed komarami:
▪        Używaj moskitier, czyli siatek chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
▪        Stosuj preparaty zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
▪        Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie) ochraniającą ciało – zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
▪        Eliminuj miejsca sprzyjające rozwojowi komarów na swojej posesji i w jej sąsiedztwie.
▪        W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary. Są to m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGodziny ciszy w Pasażu Grunwaldzkim
Następny artykułJuż w ten weekend: otwarcie The Bridge Summer Bar na Ostrowie Tumskim
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.