Rower a zdrowie – jakie korzyści daje jazda na rowerze?

0

Rower. Kiedyś, w latach szkolnych korzystał z niego każdy z nas, udając się na przejażdżki rowerowe z rodziną czy też po prostu jeżdżąc po mieście z przyjaciółmi. Jednak wraz z upływem lat, wiele osób klasyczne rowery zastępuje innymi środkami transportu: samochodami, motorami i skuterami czy autobusami i tramwajami. Warto zatem pamiętać o tym, że rower szosowy, crossowy czy klasyczny miejski może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Rowery szosowe, miejskie i crossowe – czy to najlepszy środek transportu?

Chociaż, jak wynika ze statystyk, umiejętność jazdy na rowerze deklaruje aż 83% Polaków, prawie połowa obywateli Polski jako podstawowy środek transportu wskazuje samochód (47%). Na drugim miejscu plasuje się komunikacja miejska (16%), a na trzecim… poruszanie się pieszo (12%).

Z drugiej strony, to nie tak, że Polacy nie doceniają rowerów. Wielu specjalistów mówi wprost o „rowerowym boomie”, a dane zdają się to potwierdzać. Okazuje się, że liczba osób dojeżdżających do pracy lub szkoły rowerem w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się o ponad 50%! I bardzo dobrze, bo jazda rowerem to oszczędność czasu oraz korzyści finansowe, ekologiczne i… zdrowotne.

Rowery przełajowe, miejskie i szosowe – jakie dają korzyści zdrowotne?

Przejdźmy zatem do konkretów i odpowiedzmy na pytanie, w jaki sposób inwestycja w rower może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia? Zwracamy uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  • utrzymanie prawidłowej wagi ciała – jeżdżąc na rowerze, ruszasz się i angażujesz różne mięśnie w swoim ciele (wbrew pozorom, nie tylko mięśnie nóg). Co za tym idzie, spalasz kalorie i przyczyniasz się do utrzymania prawidłowej wagi ciała. Specjaliści zwracają uwagę na to, że jazda na rowerze jest mniej obciążająca niż jogging i bieganie, więc jest lepszym wyborem dla osób z nadwagą i słabszą kondycją;
  • prawidłowa praca układu krążenia – mówiąc wprost, jazda na rowerze poprawia tętno, a co za tym idzie, krążenie krwi. W ten sposób można zminimalizować ryzyko powstania zakrzepów i wystąpienia chorób takich jak miażdżyca czy zawał serca. Osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie, mogą postawić na rowery przełajowe lub rower szosowy w sklepie Rowerzysta.pl;
  • dotlenienie mózgu – niewystarczające dotlenienie mózgu może negatywnie wpływać na koncentrację, zdolność skupienia i powodować zmęczenie, a także prowadzić do poważniejszych dolegliwości. Regularna jazda na rowerze jest polecana przede wszystkim osobom, które wiele czasu spędzają przy komputerze;
  • większa siła mięśniowa – jazda na rowerze angażuje mięśnie nóg, ale również brzucha czy rąk. To dlatego efektem systematycznych przejażdżek może być zwiększenie siły mięśniowej, poprawienie postawy i sylwetki.

Wybierz rower gravel, miejski czy szosowy w sklepie Rowerzysta.pl

Oczywiście do swoich oczekiwań i potrzeb warto dopasować konkretny typ roweru: miejski, szosowy, crossowy czy rower gravel – Rowerzysta.pl jest sklepem, w którym znajdziesz każdy z nich. Jest to jednak kwestia drugorzędna, bo jazda na rowerze sama w sobie daje wiele korzyści! Kup rower w sklepie Rowerzysta, który najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: To nowa największa łąka kwietna w mieście!
Następny artykułDługi sierpniowy weekend? Koleje Dolnośląskie z dodatkowym połączeniem nad morze 15 sierpnia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.