Rany po oparzeniu: czym smarować, aby uniknąć blizn?

0

Oparzenie zwykle bywa dość bolesna, a po nim pozostaje często nieestetyczna blizna. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby uniknąć powstania blizny po oparzeniu. Warto zatem wiedzieć, jakie preparaty stosować, aby zniwelować ryzyko powstania blizny w miejscu oparzenia.

Jak powstaje blizna po oparzeniu?

Blizna powstaje wówczas, kiedy rana po oparzeniu jest na tyle duża, że konieczne jest wytworzenie przez organizm nowej tkanki, dzięki której brzegi rany zrosną się ze sobą. To, czy po oparzeniu powstanie blizna uzależnione jest od różnych czynników. Przede wszystkim wpływ ma na to sam stopień oparzenia, jego rozległość oraz to, w jaki sposób postępuje się z raną po oparzeniu. Do powstania blizny najczęściej dochodzi wówczas, kiedy doszło do uszkodzenia naskórka oraz powierzchniowej warstwy skóry właściwej. W miejscu oparzenia pojawia się rumień, obrzęk oraz pęcherze wypełnione płynem wysięgowym. W takim przypadku skóra potrzebować może nawet kilka tygodni na regenerację. Jeśli oparzenie jest na tyle duże, że proces włóknienia przeważa nad proces regeneracji, wówczas dochodzi do powstania blizny.

W jaki sposób traktować miejsce po oparzeniu?

Jak wspomniano na początku, istnieją skuteczne sposoby na to, aby zminimalizować powstanie blizny po oparzeniu. Ważne jest tu przede wszystkim to, aby właściwie zadbać o aseptykę rany. Istotna jest regularna wymiana opatrunków oraz odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie rany służącymi do tego preparatami. Dobrym rozwiązaniem jest tu stosowanie dobrej jakości kremu na oparzenia, który zmniejszy ryzyko powstania blizny. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki na oparzenia. Są to kremy, maści, żele czy preparaty w sprayu. Ważne, aby kupować sprawdzone produkty i takie, które pochodzą z dobrych aptek. Dlatego warto postawić leczenie ran i podrażnień z Wapteka. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione środki lecznicze są rzeczywiście skuteczne. Nie można zapomnieć także o ich właściwej aplikacji.

Zanim na ranę nałoży się krem, wcześniej miejsce na skórze należy schłodzić pod bieżącą wodą. Pamiętać jednak trzeba, aby woda nie była zbyt zimna, ponieważ mogłoby to doprowadzić do dodatkowego uszkodzenia skóry. Sam krem po nałożeniu na ranę nie powinien być rozsmarowywany.

Czy preparaty na oparzenia są skuteczne?

To, czy po oparzeniu pozostanie blizna, zależy w dużej mierze od sposobu postępowania. Istotne jest, aby wybrany preparat zastosować szybko. Jeśli będzie on dodatkowo stosowany systematycznie, to można mieć dużą pewność, że ślad po oparzeniu wchłonie się całkowicie. Dobrej jakości środki na oparzenia znakomicie się sprawdzają zwłaszcza w przypadku oparzeń słonecznych. Kremy oraz żele skutecznie bardzo dobrze izolują ranę oraz zmniejszają ból. Sama rana goi się również znacznie szybciej, ponieważ wspomniane preparaty z jednej strony nie dopuszczają do przesuszania się rany, a z drugiej do jej zbytniego zawilgocenia.

Jak zminimalizować ryzyko powstania blizny po oparzeniu?

Jeszcze raz warto podkreślić, że preparaty na oparzenia stosowane powinny być jak najszybciej. Im szybciej wdroży się leczenie, tym bardziej będzie ono skuteczniejsze. Wybierając konkretny środek leczniczy, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Mowa tu przede wszystkim o swoim wieku, predyspozycjach genetycznych oraz wielkości rany. Preparaty powinny być bowiem dobierane również indywidualne. Jeden środek może lepiej zadziałać u jednej osoby, a inny u drugiej.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwszy pokaz specjalny Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej za nami! Tłumy ludzi i przepiękne widowisko [ZDJĘCIA, VIDEO]
Następny artykuł7 miejsc na Jagodnie, w których zadbasz o swoje zdrowie!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.