Ranking miast najlepszych dla rodzin: Wrocław dopiero na 6. miejscu

0

Więcej publicznych żłobków i przedszkoli, tańsza rozrywka oraz więcej niedrogich mieszkań na start – te kwestie musi poprawić Wrocław, jeśli chce oferować lepsze warunki dzieciom i rodzicom. Bardziej przyjazne rodzinom są m.in. Łódź i Białystok.

Perspektywy dla rodzin z dziećmi w dziesięciu największych miastach Polski porównał w swoim nowym rankingu portal iKalkulator.pl. Autorzy zestawienia wzięli w nim pod uwagę m.in. dostępność publicznych żłobków, przedszkoli i podstawówek, ceny biletów komunikacji miejskiej i rozrywki oraz średnie stawki kupna i wynajmu mieszkania.

Wrocław zajął 6. miejsce, za Białymstokiem, Łodzią, Gdańskiem, Poznaniem i zwycięską Warszawą. Swój wynik stolica Dolnego Śląska zawdzięcza przede wszystkim wysokim średnim zarobkom oraz niskiemu bezrobociu. Miasto oferuje też tanie przejazdy autobusami i tramwajami. Uczniowie do 21. roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej zupełnie bezpłatnie.

By podwyższyć swoją pozycję, Wrocław musi rozwinąć bazę publicznych placówek wczesnej edukacji. Brakuje przede wszystkim żłobków. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców ich dostępność daje miastu przedostatnie miejsce. Gorzej jest tylko w Szczecinie. Wrocław wypada średnio również pod względem dostępności przedszkoli. Najlepiej jest z podstawówkami – z 95 publicznymi szkołami stolica Dolnego Śląska plasuje się w tej kategorii na 3. miejscu.

Za jedną z największych bolączek miast autorzy zestawiania uznali wysokie ceny mieszkań – zarówno tych na sprzedaż, jak i tych do wynajęcia. Wrocław, obok Warszawy, Gdańska i Krakowa, znalazł się w czwórce miast, w których stawki na rynku nieruchomości przewyższają krajową średnią. Dużo kosztuje tu również rozrywka. Średnie ceny wejściówek do kin, muzeów i ośrodków rekreacyjnych są najwyższe w kraju.

Szczegółowe wyniki rankingu miast najbardziej przyjaznym rodzinom znajdują się na blogu iKalkulator.pl: https://www.ikalkulator.pl/blog/rankingmiastprzyjaznychrodzinom-2019-wroclaw/

 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie zorganizować wesele w okolicach Wrocławia? [PRZEWODNIK]
Następny artykułGastro Miasto vol. 3 – kulinarna uczta we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.