Już w sobotę, 29 czerwca br., we Wrocławiu, pacjenci chorujący na raka prostaty będą mogli skorzystać z bezpłatnych spotkań indywidualnych z onkologiem klinicznym. Akcja organizowana przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej w ramach kampanii edukacyjnej „ProstaTaHistoria” ma na celu pomoc pacjentom w lepszym zrozumieniu choroby i radzeniu sobie z nią.

Fundacja OnkoCafe, która od lat prowadzi kampanię „ProstaTaHistoria”, widząc problem związany z dostępem do opieki onkologicznej dla chorych na raka prostaty, organizuje w całej Polsce spotkania z lekarzem onkologiem.

W tym roku przyjeżdżamy do Waszych miast, aby spotkać się z pacjentami chorującymi na rozrost gruczołu krokowego i raka prostaty, a także z ich bliskimi. Towarzyszyć nam będzie onkolog, który pomoże pacjentom lepiej zrozumieć istotę raka prostaty i opowie o skutecznych metodach leczenia tej choroby – informują przedstawiciele Fundacji.

Bezpłatne konsultacje we Wrocławiu

Drugie z dziesięciu spotkań indywidualnych z onkologiem odbędzie się już 29 czerwca od  9:00 do 17:00 w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przy Placu Ludwika Hirszfelda 12.  

Na indywidualne spotkanie z lekarzem specjalistą można zapisać się telefonicznie pod numerem tel.: 537 888 789, mailowo: sekretariat@onkocafe.pl lub poprzez formularz.

Indywidualne, bezpłatne konsultacje to świetna okazja do skonsultowania wyników badań oraz zasięgnięcia opinii drugiego specjalisty, do której każdy pacjent ma prawo. Oprócz rozmów indywidualnych, przy naszym stoisku, w każdym z miast, pojawią się także edukatorzy, którzy wyjaśnią na czym polega rola onkologa w diagnozowaniu i leczeniu raka prostaty. Chcielibyśmy także zwrócić uwagę, że nie wszyscy chorzy na raka prostaty mogą być skutecznie leczeni radykalnie za pomocą zabiegu operacyjnego czy też radioterapii. Część chorych z przerzutowym i opornym na kastrację rakiem prostaty będzie wymagała leczenia systemowego, a w tej sytuacji rola onkologa jest nieocenionamówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

W 2021 roku w województwie dolnośląskim zdiagnozowano 1275 raków gruczołu krokowego, a 426 pacjentów zmarło.

ProstaTaHistoria – czy na pewno?

Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów wśród mężczyzn. Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 22 tysięcy nowych zachorowań. Większość pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego lub podejrzeniem raka prostaty jest kierowana do urologa, który podejmuje decyzje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Warto jednak pamiętać, że decyzja dotycząca ścieżki terapeutycznej chorego onkologicznie powinna zapadać podczas konsylium wielospecjalistycznego. W przypadku chorych na raka prostaty w konsylium udział bierze nie tylko urolog, ale także onkolog, radioterapeuta i inni specjaliści w zależności od sytuacji klinicznej chorego. Choć podejmowanie decyzji dotyczących chorego na raka prostaty podczas konsylium wielospecjalistycznego powinno być złotym standardem, to zdarza się jeszcze, że pacjenci mają ograniczony dostęp do lekarza onkologa, szczególnie na początku ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej. Tymczasem wczesne wykrycie raka gruczołu krokowego pozwala na jego pełne wyleczenie. Jednak rak prostaty przybiera różne oblicza. Jednym z nich jest mCRPC. Co kryje się pod tym skrótem? To przerzutowy oporny na kastrację rak gruczołu krokowego. Kolejne stadium choroby, bardzo trudny przeciwnik zarówno dla chorego, jak i jego najbliższych. To etap, w którym dotychczasowa terapia przestaje być skuteczna, a choroba postępuje szybko, wyniszczając organizm pacjenta. Tym bardziej kluczowe jest, aby zapewnić pacjentowi jak najlepsze leczenie i podać je jak najwcześniej, zwiększając tym samym szansę na wydłużenie życia.

Spotkania w całej Polsce

Kolejne spotkania z onkologami odbędą się w wybranych miastach na terenie całej Polski: Bydgoszczy, Katowicach, Gnieźnie, Warszawie, Gdańsku, Zakopanem, Lublinie, Nowym Targu oraz w Tarnowie.

Mam ogromną nadzieję, że możliwość porozmawiania z ekspertami będzie realnym wsparciem dla chorych i ich rodzin – dodaje Anna Kupiecka.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMamy to! Porozumienie w sprawie honorowania Urbancard na kolei
Następny artykułCztery lata bez zmiany ceny za wodę i ścieki we Wrocławiu. Będzie drożej
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.