Pasaż Grunwaldzki, zlokalizowany tuż przy kultowym wrocławskim Manhattanie, ma za sobą swój filmowy debiut. To pierwsza sytuacja, w której obiekt handlowy nie tylko stanowi tło dokumentalnej produkcji, ale jest także „pełnoprawnym” bohaterem.
Prapremiera filmu (NIE)zwykły Manhattan odbędzie się 27 listopada, pod jednym słusznym adresem: Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22.
WROCŁAW TEŻ MA SWÓJ MANHATTAN
Wrocławski Manhattan przez lata zyskał status osiedla kultowego. Nie bez przyczyny „zagrał” w jednej z netfliksowych produkcji, pojawił się na słynnej wystawie w nowojorskim Center for Architecture, czy znalazł swoje miejsce na liście 757 najlepszych przykładów architektury XX wieku. Nie dziwi jego popularność – to w końcu kompleks zaprojektowany przez jedną z najsłynniejszych polskich architektek – Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Projekt powstał w latach 70. i już wtedy budził wiele emocji. Okazało się, że przerastał czasy, w których powstał – możliwości produkcyjne były mocno ograniczone, przez co projekt znacznie różnił się od finalnej realizacji. Ostatecznie wrocławski Manhattan to 6 budynków, których oryginalna elewacja dała początek ich potocznej nazwie – określano je mianem Sedesowców. Inspiracją dla projektantki nie były jednak sanitariaty. Pomysł miał swoje źródło w secesyjnych detalach pobliskiego mostu Grunwaldzkiego. O osiedlu przy Placu Grunwaldzkim zawsze mówiło się wiele.
W ostatnim czasie zyskało rozgłos i miało swoje „5 minut” dzięki zdjęciu Chrisa Niedenthala. Na fotografii uwiecznił kobietę opierającą się o balustradę – nikt nie wiedział, kim owa kobieta jest. Przez kilka dni trwały poszukiwania i „główną bohaterkę” udało się odnaleźć! Historia pani Anety, bo właśnie tak ma na imię „kobieta ze zdjęcia”, jest jednym z wątków filmu „(NIE)zwykły Manhattan”. To produkcja opowiadająca historie mieszkańców, dla których „Sedesowce” są tylko barwnym tłem.
AKTORZY NA PLAN
Niejednokrotnie obiekty handlowe stanowiły tło filmowych produkcji. Jednak sytuacja, w której centrum handlowe staje się jednym z bohaterów, to prawdziwy ewenement. W dokumencie „(NIE)zwykły Manhattan” Pasaż gra istotną rolę, redefiniując w ten sposób pojęcie „przyjaznego centrum”. Pojawia się w filmie obok „typowych” bohaterów, staje się jednym z mieszkańców osiedla obecnych w produkcji. Dokument, który powstał z miłości do lokalności, będzie miał swoją prapremierę 27 listopada 2021r., właśnie w Pasażu Grunwaldzkim. Podczas seansu będzie można dowiedzieć się jaki naprawdę jest wrocławski Manhattan i z jakich ludzkich historii jest utkany.
JAK ZDOBYĆ BILETY NA WYDARZENIE?
Bilety na wydarzenie będzie można zdobyć biorąc udział w konkursach na fanpage’u Pasażu Grunwaldzkiego oraz w konkursie radiowym. Liczba miejsc jest ograniczona!
Z kolei dla mediów zaplanowano konferencję prasową, podczas której organizatorzy wydarzenia zdradzą kulisy powstawania filmu. Szczegóły już wkrótce!