Prapremiera filmu (Nie)zwykły Manhattan w Pasażu Grunwaldzkim

0

Pasaż Grunwaldzki, zlokalizowany tuż przy kultowym wrocławskim Manhattanie, ma za sobą swój filmowy debiut. To pierwsza sytuacja, w której obiekt handlowy nie tylko stanowi tło dokumentalnej produkcji, ale jest także „pełnoprawnym” bohaterem.

Prapremiera filmu (NIE)zwykły Manhattan odbędzie się 27 listopada, pod jednym słusznym adresem: Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22.

WROCŁAW TEŻ MA SWÓJ MANHATTAN

Wrocławski Manhattan przez lata zyskał status osiedla kultowego. Nie bez przyczyny „zagrał” w jednej z netfliksowych produkcji, pojawił się na słynnej wystawie w nowojorskim Center for Architecture, czy znalazł swoje miejsce na liście 757 najlepszych przykładów architektury XX wieku. Nie dziwi jego popularność – to w końcu kompleks zaprojektowany przez jedną z najsłynniejszych polskich architektek – Jadwigę Grabowską-Hawrylak. Projekt powstał w latach 70. i już wtedy budził wiele emocji. Okazało się, że przerastał czasy, w których powstał – możliwości produkcyjne były mocno ograniczone, przez co projekt znacznie różnił się od finalnej realizacji. Ostatecznie wrocławski Manhattan to 6 budynków, których oryginalna elewacja dała początek ich potocznej nazwie – określano je mianem Sedesowców. Inspiracją dla projektantki nie były jednak sanitariaty. Pomysł miał swoje źródło w secesyjnych detalach pobliskiego mostu Grunwaldzkiego. O osiedlu przy Placu Grunwaldzkim zawsze mówiło się wiele.

W ostatnim czasie zyskało rozgłos i miało swoje „5 minut” dzięki zdjęciu Chrisa Niedenthala. Na fotografii uwiecznił kobietę opierającą się o balustradę – nikt nie wiedział, kim owa kobieta jest. Przez kilka dni trwały poszukiwania i „główną bohaterkę” udało się odnaleźć! Historia pani Anety, bo właśnie tak ma na imię „kobieta ze zdjęcia”, jest jednym z wątków filmu „(NIE)zwykły Manhattan”. To produkcja opowiadająca historie mieszkańców, dla których „Sedesowce” są tylko barwnym tłem.

AKTORZY NA PLAN

Niejednokrotnie obiekty handlowe stanowiły tło filmowych produkcji. Jednak sytuacja, w której centrum handlowe staje się jednym z bohaterów, to prawdziwy ewenement.  W dokumencie „(NIE)zwykły Manhattan” Pasaż gra istotną rolę, redefiniując w ten sposób pojęcie „przyjaznego centrum”. Pojawia się w filmie obok „typowych” bohaterów, staje się jednym z mieszkańców osiedla obecnych w produkcji. Dokument, który powstał z miłości do lokalności, będzie miał swoją prapremierę 27 listopada 2021r., właśnie w Pasażu Grunwaldzkim. Podczas seansu będzie można dowiedzieć się jaki naprawdę jest wrocławski Manhattan i z jakich ludzkich historii jest utkany.

JAK ZDOBYĆ BILETY NA WYDARZENIE?

Bilety na wydarzenie będzie można zdobyć biorąc udział w konkursach na fanpage’u Pasażu Grunwaldzkiego oraz w konkursie radiowym. Liczba miejsc jest ograniczona!

Z kolei dla mediów zaplanowano konferencję prasową, podczas której organizatorzy wydarzenia zdradzą kulisy powstawania filmu. Szczegóły już wkrótce!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa Przedmieściu Oławskim znów otworzy się jednodniowy Sąsiedzki Second Hand! [SPRAWDŹ]
Następny artykuł11 Koncert Nadziei. Największe muzyczne wydarzenie charytatywne we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.