Poznaj 6 klimatycznych wrocławskich ulic! Ukryte miejsca we Wrocławiu [CZĘŚĆ 2]

0

Kochamy Wrocław za jego niepowtarzalny klimat, spokojne, a także te bardziej gwarne miejsca, ludzi oraz liczne atrakcje dla każdego! W Naszym mieście wejdziecie w meandry uliczek, które przeniosą Was w piękne zakątki Europy. Poczujecie się jak na wakacjach, a przy okazji odkryjecie to, co często przed turystami i wrocławianami ukryte! Poznajcie 6 klimatycznych wrocławskich ulic!

Wyjątkowych ulic we Wrocławiu jest naprawdę wiele! Pisaliśmy o kilku z nich w pierwszej części. Przedstawiamy kolejnych 6 ukrytych, filmowych miejsc we Wrocławiu.

2. Znajdź własną drogę

Ulica Więzienna zdecydowanie należy do jednych z najbardziej klimatycznych miejsc we Wrocławiu. Położona jest na Starym Mieście. Kiedyś znajdowało się na niej więzienie, dziś zachowane jako zabytek.

Lekcja przeszłości

Ulica została wytyczona już w momencie lokacji w XIII wieku. Wiemy, że od XIII do połowy XV wieku zamieszkiwali niektóre domy Żydzi zajmujący się produkcją grzebieni. Ulica Więzienna skupiała także rzemieślników specjalizujących się głównie w dziedzinach skórniczych i metalowych, w tym takich jak paśnicy, szewcy, kaletnicy, igielnicy i kowale. Dzisiaj przylega do niej zachodnia elewacja Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więzienie

W pierwszej połowie XIV wieku zbudowano przy tej ulicy więzienie miejskie. Było ono przeznaczone dla więźniów niższego stanu. W 1464 r. wybudowano kaplicę więzienną. Tu trzymano skazanych na śmierć i stąd prowadzono na egzekucje. Przestało pełnić swoją funkcję na przełomie XVIII i XIX wieku. Dzisiaj należy do zabytków.

Poprzedni artykułWspierasz piłkarski Śląsk – możesz wybrać się na wycieczkę z Prezesem MPK Wrocław
Następny artykuł02. Diabła adwokatura i sądownictwo, czyli nowe budownictwo. Nowe Żerniki.