Polski film IO nominowany do Oscara. Piękna i przerażająco smutna opowieść o relacji ludzi i zwierząt

0
fot. IO

Wśród filmów nominowanych do Oscarów 2023 znalazł się polski dramat IO – reżyserii Jerzego Skolimowskiego. To opowieść, którą widzimy z perspektywy osiołka. Zabiera on nas w podróż po świecie pełnym tego co dobre i złe w relacjach ludzi i zwierząt. Przy czym zło przebija się tutaj na pierwszy plan.

Dlaczego warto zobaczyć IO?

Tytułowy bohater – osiołek IO i jego historia, pozwala nam zastanowić się nad tym, czy jako ludzie nie powinniśmy stać się w końcu bardziej wrażliwi na krzywdy, jakie wyrządzamy zwierzętom. Jaki obraz człowieczeństwa prezentujemy istotom, które razem z nami zamieszkują tę samą planetę?

Czy pojęcie „zezwierzęcenia” powinno być nadal rozumiane, jako zachowanie bliskie prymitywnym instynktom? Czy raczej to my powinniśmy uczyć się od zwierząt bycia dobrym i empatycznym, wiernym i przyjaznym?

Gdy świat rozwija się na tylu polach, nadal istnieją nikomu niepotrzebne hodowle zwierząt na futra, polowania kłusowników ku uciechom i zabawom oraz olbrzymie ilości rzeźni.

Pozostaje zadać sobie pytania, po co i dla kogo? I jak długo jeszcze…

Oprócz pełnej dramatów oraz wzruszeń historii, na uwagę zasługują także niesamowite zdjęcia – część filmu powstała m.in na Dolnym Śląsku. Zobaczyć można np. słynną zaporę w Lubachowie.

Nominacja do Oscara

IO został nominowany dziś (24.01) jako jeden z 5 filmów nieanglojęzycznych zasługujących na nagrodę w produkcji pełnometrażowej. Szansę na Oscara mają też filmy: „All Quiet on the Western Front” (Niemcy), „Argentina, 1985” (Argentyna), „Close” (Belgia) i „The Quiet Girl” (Irlandia).

Zwycięzcę poznamy podczas ceremonii wręczenia Oscarów, która odbędzie się 13 marca 2023 roku w Hollywood.

Film: IO
Reżyseria: Jerzy Skolimowski
czas: 86’

produkcja: Polska, Włochy 2022
obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek

Film można zobaczyć m.in. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 
Godziny seansów: tutaj

Online zobaczycie film m.in. na Playerze i VOD.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNauczyciel wielu przedmiotów – czy studia pedagogiczne online to przyszłość?
Następny artykułPółkolonie jeździeckie na Partynicach – jedyne takie ferie w mieście !
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.