Podróż do wnętrza ziemi – niezwykła wystawa w galerii BWA Wrocław Główny

0
a

Podróż do wnętrza Ziemi to wystawa odnosząca się do lokalizacji i historii galerii BWA Wrocław Główny. Łączy ze sobą dwa kluczowe dla tego miejsca wątki: podróż i węgiel kamienny. W wystawie biorą udział artystki i artyści z Polski i Ukrainy. Stworzone przez nich prace odwołują się do motywów eksplorowania i zdobywania świata, relacji z podziemiami i geologicznych przekształceń planety. Wystawa analizuje dominujący przez stulecia antropocentryzm, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie.

Punktem wyjścia dla wystawy jest powieść Juliusza Verne’a z 1864 roku, w której główni bohaterowie odbywają podziemną wyprawę, będącą swoistą podróżą w czasie. W trakcie schodzenia do jądra Ziemi doświadczają wielu fantastycznych przygód, charakterystycznych dla XIX-wiecznych powieści science-fiction. Ich podróż rozpoczyna się zejściem do krateru islandzkiego wulkanu Snæfellsjökull, a w miarę zgłębiania się w czeluści, śmiałkowie cofają się do najstarszych okresów życia na naszej planecie. Oglądają paleontologiczne ślady życia roślin i zwierząt, łowią prehistoryczne ryby, natrafiają na las gigantycznych grzybów, są świadkami walki dwóch morskich dinozaurów, wreszcie odnajdują szczątki człowieka kopalnego. Cała podziemna struktura wydaje się być niemal stworzona do bytności ludzi pod ziemią. Choć ze współczesnej perspektywy dzieło Verne’a może wydawać się naiwne, to książka ta stanowi literacki przykład wyobrażeń na temat zdobywania planety oraz dominującego w ostatnich stuleciach antropocentryzmu, wedle którego człowiek był najważniejszym bytem we wszechświecie.

Podróż do wnętrza Ziemi ma charakter eseju wizualnego, w którym sztuka ilustruje ludzkie relacje z wnętrznościami ziemskimi. Jednocześnie wystawa łączy ze sobą dwa wątki kluczowe dla miejsca, w którym się odbywa: podróż i węgiel kamienny. W historycznych salach galerii BWA Wrocław Główny na I piętrze Dworca Głównego prezentujemy ponad 20 prac, stworzonych w rozmaitych mediach – od malarstwa i rzeźby, przez instalację i kolaż, po fotografię i film. Artyści i artystki zaproszeni do wystawy przyglądają się stosunkowi człowieka do geologicznych zasobów, a ekspozycja przywodzi na myśl dawne muzea historii naturalnej. W pracach pojawiają się wizje podziemnych światów i początków życia, a także temat wydobywania i spalania paliw kopalnych, które to procesy ściśle dyktują warunki życia polityczno-ekonomicznego. Człowiek ukazany jest w relacji do podziemi – z ich zasobami, skałami, minerałami, archeologicznymi artefaktami. Wystawa jest propozycją odczytania książki Verne’a, używając dzisiejszej wiedzy o antropocenie – epoce zawłaszczonej przez człowieka i o konsekwencjach przekształceń planety.

Artyści i artystki: Kateryna Aliinyk, Kuba Bąkowski, Piotr Blajerski, Agnieszka Brzeżańska, Lia Dostlieva, Maria Gostylla, Nicolas Grospierre, Agnieszka Kalinowska, Michał Łuczak, Patrycja Orzechowska, Laura Pawela, Michał Smandek, Łukasz Surowiec, Marta Szulc, Stach Szumski & Nestor Peixoto Aballe (Insane Temple), Bartosz Zalewski
Kuratorka: Joanna Kobyłt
Produkcja: Karolina Jaworska, Patrycja Ścisłowska
Identyfikacja wizualna i scenografia: Patrycja Orzechowska
Promocja: Żaneta Wańczyk
Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Patroni medialni: TOK FM, Magazyn SZUM, HERITO

Podróż do wnętrza Ziemi
wystawa zbiorowa

10.03—11.06.2023
wernisaż: 10.03.2023, godz. 19:00
galeria BWA Wrocław Główny
ul. Piłsudskiego 105 (I piętro)

KONTAKT PRASOWY: Żaneta Wańczyk, 787 078 716, z.wanczyk@bwa.wroc.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLokalne targowiska — tu zrobisz klimatyczne zakupy we Wrocławiu
Następny artykułOrganizacja eventów firmowych we Wrocławiu – jak wybrać agencję eventową?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.