Podczas remontu torowiska znaleziono szczątki dawnych wrocławian. Dziś odbył się pogrzeb

0

Kości zostały odkryte 17 marca br. podczas remontu torowiska przy ulicy Złotoryjskiej.

Ceremonia ponownego pochówku miała miejsce dziś (tj. 28.07) na Cmentarzu Kiełczowskim i przybrała formę ekumenicznej modlitwy.

MPK Wrocław natychmiast po odkopaniu szczątków poinformowało o nich policję oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Roboty zostały wstrzymane, a przewoźnik przeprowadził w obrębie torów prace archeologiczne. MPK, jako inwestor prac, miało obowiązek również należycie zadbać o wykopane kości – w tym wypadku ponownie je pochować.

– Odkryliśmy ciała 25 dawnych wrocławian, którzy żyli tu w XIX. wieku – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. Część z nich prawdopodobnie zmarła podczas epidemii cholery, która nawiedziła miasto w latach 1866-67. Mieszkańcy zostali pochowani na nieistniejącym już cmentarzu św. Barbary, który stał do początku XX w. przy ulicy Legnickiej. To dla mnie bardzo ważne, żeby o nich nie zapominać i nie traktować ich grobów jak przedmiotów, tylko oddać im należną cześć – dodaje Balawejder.

W ceremonii ponownego pochówku wzięli udział, nietypowo, przedstawiciele dwóch Kościołów: rzecznik abp Józefa Kupnego, Ks. Rafał Kowalski z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

– To wydarzenie pokazuje, że w obliczu śmierci ludzie nie dzielą się na ewangelików i katolików – zaznacza rzecznik abp Józefa Kupnego ks. Rafał Kowalski. – Ceremonia nie jest potrzebna zmarłym, ale nam, żywym. Pokazujemy tym samym, że zależy nam na tych, którzy kiedyś chodzili po Wrocławiu.

A sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler dodaje: – Jesteśmy wdzięczni zarządowi MPK za to, że mocno położył sobie na sercu kwestię ponownego pochówku tych szczątków.  Naszym chrześcijańskim obowiązkiem, poprzez miłość, jest znalezienie godnego miejsca, w którym kości byłych wrocławian mogłyby zostać złożone.

Tablica okolicznościowa upamiętniająca zmarłych pojawiła się w miejscu ponownego pochówku na Cmentarzu Kiełczowskim.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTak wygląda Bulwar Słoneczny po rewitalizacji! [ZOBACZ]
Następny artykułNajwiększy festiwal tatuażu już w ten weekend na Stadionie Wrocławskim!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.